01 czerwca 2020

Jezioro Opaleń w Puszczy Kampinoskiej. Magiczne oparzelisko

Jeziorko Opaleń to niewielki stawek skryty we wschodniej części Kampinoskiego Parku Narodowego. W sam raz na niezbyt długi leśny spacer dróżkami i ścieżkami, które dość gęsto w tym rejonie puszczy się krzyżują. Pięknie jest tu i latem i zimą.


Jest tu dość mroczno, gdy drzewa się zielenią. Panuje niepokojąca cisza. Słychać trzask gałązek, gdy coś się gdzieś rusza. Z kolei zimą hula tu wiatr rozdmuchując zaspy, a powierzchnię skuwa lód. Trzeba się jednak wejścia na jego gładź. Na oparzelisku może być cienki i zdradliwy.

Leśne bajorko, żabi raj

Jeziorko, a raczej bajorko Opaleń, to płytki zbiornik z wyspą porośniętą drzewami na środku w Puszczy Kampinoskiej. Wyzwaniem może się okazać dostanie na nią. Brak tu typowej wodnej roślinności brzegowej, ale w toni pleni się na przykład rogatek i moczarka.

Zobacz więcej: wrzosowisko Mostówka

Nie ma ryb, brak chociażby traszek, można spotkać żaby i ich kijanki. Żyje tu sporo wodnych owadów oraz ślimak błotniarka stawowa. Na więcej trudno liczyć, bo akwen nie ma widocznego naturalnego zasilania wodą powierzchniową lub gruntową i w czasie suszy niemal całkowicie wysycha. Sprawia to, że część roślin i zwierząt regularnie wymiera w tym miejscu.

Sztuczny staw w dzikiej puszczy

Mało kto wie, że akwen został utworzony sztucznie w okresie międzywojennym przez właściciela ziemskiego, który w pobliżu posiadał bażantarnię. Dziś po wolierze nie pozostał żaden ślad. Tylko ten stawek świadczy o dawnych inwestycjach na puszczańskim terenie.

Czytaj więcej: Dąb Mieszko w Warszawie

Wokół rośnie las zwany borem świeżym. Można w nim spotkać dąb bezszypułkowy, dużo sosny zwyczajnej, nie brakuje także brzozy. Niżej znajdziemy kłujące jałowce, z krzewów dość licznie występuje kruszyna, z drzew liściastych - brzozie towarzyszy jarząb, czyli jarzębina. Poszycie tworzą głównie czarne jagody. Są także paprocie, mchy i porosty.

Historia Kampinoskiego Parku Narodowego

Kampinoski Park Narodowy został utworzony w 1958 roku. Wiele osób pisze o nim "Kampinowski Park Narodowy", ale to błąd, bo tam nie ma "w". Kampinoski Park Narodowy leży na zachód od Warszawy w województwie mazowieckim, zajmuje powierzchnię 385,4433 km², a jego otulina to 377,56 km². Ścisła ochrona w rezerwatach jest prowadzona na 4636 hektarach. Kampinoski Park Narodowy odwiedza milion ludzi rocznie. Siedziba Kampinoskiego Parku Narodowego mieści się w urokliwym Izabelinie. Pierwsze rezerwaty przyrody na tym terenie utworzono w latach 30. ubiegłego wieku. Były to obszary ścisłej ochrony: GranicaSieraków i Zamczysko. Zabiegali o to przyrodnicy Roman i Jadwiga Kobendza. Chcieli chronić pozostałości legendarnej Puszczy Mazowieckiej w pradolinie Wisły przed wyrębem pod śródleśne polany i zabudowę. Okazało się, że byli wizjonerami, bo dziś każdy chciałby się w tym wielkim lesie budować.


Kampinoski Park Narodowy to ogromne przyrodnicze zaplecze czystego powietrza, żywej, dzikiej przyrody zapewniające regenerację mieszkańcom aglomeracji Warszawskiej. Wystarczy wyjechać trochę na przedmieścia stolicy i już jest się Puszczy Kampinoskiej, a za mały kawałek w Kampinoskim Parku Narodowym. Można tu obejrzeć przede wszystkim porośnięte borem sosnowym wydmy, których ogrom budzi respekt przed siłą naturalnych zjawisk. Są tu także rozległe obszary bagienne, na których można spotkać łosieŁoś jest symbolem Kampinoskiego Parku Narodowego. Inne ważne zwierzę Puszczy Kampinoskiej to bóbr. Kolejny, tym razem bardzo rzadki mieszkaniec Kampinoskiego Parku Narodowego, to ryś. Można tu także spotkać m.in. liczne rzadkie motyle (motylowe łąki), zamieszkujące siedliska łąkowe. Podczas spacerów po Puszczy Kampinoskiej zobaczymy lasy bagienne - olsowe i łęgowe, bory sosnowe, lasy dębowe.

Kampinoski Park Narodowy - atrakcje

Kampinoski Park Narodowy atrakcje ma liczne. Jedną z nich jest skansen budownictwa puszczańskiego w Granicy w tym kampinoska Kaplica Leśników w Granicy.  Drugą - ośrodek edukacyjny Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy, przy którym funkcjonuje świetne muezum przyrodnicze z wieloma eksponatami. W Julinku, tam gdzie wcześniej znajdowała się szkoła cyrkowa, natrafimy na park rozrywki w Julinku, gdzie najlepiej poczują się najmłodsi. Warto zwiedzić cmentarz w Palmirach. To miejsce, gdzie leżą pomordowani przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej. W ogóle Puszcza Kampinoska roi się od miejsc historycznych, gdzie rozegrały się bitwy i potyczki, czy to powstań z 1794 i 1863 roku, czy to wojny obronnej 1939 roku, czy walk związanych z Powstaniem Warszawskim 1944 roku (uroczysko Pogórze Leśne). Warto zajerzeć do uroczyska Opaleń, gdzie znajdziemy Matkę Boską oraz jezioro Opaleń. Hitem jest Atomowa Kwatera Dowodzenia z czasów Układu Warszawskiego i zimnej wojny. Warto obejrzeć Górę Ojca!


Przez Kampinoski Park Narodowy prowadzi wiele pieszych szlaków turystycznych. Ich siatką można tak naprawdę schodzić całą Puszczę Kampinoską wszerz i wzdłuż. Łączna ich długość to 360 kilometrów! Inną atrakcją jest Kampinoski Szlak Rowerowy, który ma długość 114,5 kilometra. Latem przez skraj parku kursuje z Sochaczewa do Wilczy Tułowskich zabytkowa Sochaczewska Kolej Muzealna. Warto się nią przejechać, taka podróż wąskotorówką jest bardzo urozmaicona, jest też czas na wycieczkę do lasu. Puszcza Kampinoska jest tak wyjątkowa, że od 2000 roku cały Kampinoski Park Narodowy wraz z jego otuliną jest umieszczony na liście skarbów UNESCO jako Rezerwat Biosfery "Puszcza Kampinoska".

Jak dojechać do Jeziorka Opaleń?

Aby dojść nad Jeziorko Opaleń (woj. mazowieckie) można najpierw dojechać samochodem bądź rowerem na parking leśny Kampinoskiego Parku Narodowego przy ul. Rękopis. Można także podjechać autobusem z Warszawy na ul. Estrady liniami: 110, 181, 250 i 409.

Czytaj więcej: Motylowe Łąki

Z parkingu leśnego idziemy cały czas prosto, następnie na skrzyżowaniu szlaków odbijamy w lewo, idąc za czerwonymi znakami.
Warto pomyszkować po sąsiednich ścieżkach, można m.in. odwiedzić położone w pobliżu Motylowe Łąki. W pobliżu jest też figura Matki Boskiej. W razie problemu z dotarciem na miejsce można kliknąć w Google Maps.Zobacz fotogalerię:A tak było w maju 2021.

Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!