30 lipca 2023

Most na Utracie w Kopytowie. Złote kule i killer medytacji

Most na rzece Utracie w Kopytowie (woj. mazowieckie) wyróżnia się w dzisiejszych czasach formą. Jest nieco inny od mostów budowanych dziś. To nie prosta kładka, tylko coś bardziej finezyjnego. Niedzisiejszy, wąski, ozdobiony złotymi kulami, archaiczny w wyrazie lecz aktualny, ale: niemodny, jeśli chodzi o rozwiązania konstrukcyjne. Jednak wciąż jest.

Czytaj więcej: Wrzosowisko Mostówka

Wiedzie nim prowadzące w kierunku Sochaczewa i Poznania pasmo starej "dwójki", obecnie drogi krajowej 92. Dlatego nie mam zdjęcia tej przeprawy, bo ilekroć chcę je zrobić, nie mam czasu, aby stanąć na poboczu. Pośpiech - zabójca afirmacji, killer medytacji. Tak czy siak ten stary most funkcjonuje, nie wiem, czy jest na liście zabytków lecz, to się liczy, że nie zastąpiła go kładka, w typie tej, którą pobudowano obok.

Google Street View

Most na Utracie w Kopytowie

O moście na Utracie w Kopytowie nie wygrzebałem niczego ciekawego. W sierpniu 2016 roku dwudziestokilkulatek spacerował po moście. Nie wiadomo,  co chciał udowodnić. Ktoś wezwał policję i wkrótce po przęśle przechadzał się jeszcze patrol. Pana złapano i ukarano.

Czytaj więcej: Fort Włochy w Warszawie

Wcześniej w lutym tego samego roku rozbiło się tam Renault Megane. Była noc, ślisko. "Na betonowym słupie przed wjazdem na most rozbiło się czarne renault. Siedzący za kierownicą 35-letni mężczyzna musiał pędzić, bo osobówka niemalże roztrzaskała się o filar" - napisał tamtej zimy serwis radia Eska.

Mazowiecka rzeka jak naszyjnik

Utrata, której brzegi most ten spina ciągnie się przez Mazowsze jak naszyjnik. Są nań nanizane różnorodne lokalizacje, warte zobaczenia.

Czytaj więcej: Muzeum Chirurgów w Edynburgu

Ot choćby taki Park Potulickich w Pruszkowie z wyjątkowo tajemniczą okolicą szpitala psychiatrycznego w Tworkach, albo niedaleko ujścia do Bzury urokliwa Żelazowa Wola, która dała światu Chopina.

Jak dojechać do Kopytowa?

Jak dojechać do Kopytowa, by zobaczyć most na Utracie? Dojazd do Kotytowa jest bardzo prosty. Najłatwiej wyjechać z Warszawy ul. Połczyńską. A następnie kilkanaście kilometrów jechać starą "dwójką", czyli drogą krajową nr 92.

Czytaj więcej: Fontanny w Ołomuńcu

Możesz skorzystać z serwisu lub aplikacji Mapy Google. Kliknij, a nawigacja sama doprowadzi na miejsce.Zobacz most w Kopytowie w usłudze Google Street View.Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!