24 czerwca 2019

Pomnik i muzyka Chopina w Łazienkach. Jak wziąć udział w koncercie?

Biegiem przez miasto, z domu do pracy, z pracy do pracy, z pracy do domu, a tu nagle niedziela i koncert chopinowski przy monumencie muzycznego wieszcza. Ludzie gromadzą się powoli przy pomniku Fryderyka Chopina, ale są falą niepowstrzymaną. Nuty płyną z letnim wietrzykiem, kojąc i kołysząc mile. Pierwszy koncert zwiastuje lato, jak jaskółka przynosi wiosnę. Ostatni - przepowiada nieuchronną jesień.

Z muzyką Chopina w leżaku

W lecie 2019 roku hitem były leżaki. Zawsze warto znaleźć miejscówkę pod kosodrzewiną i z rozkosznego cienia chłonąć nieśmiertelne tony. Pomnik Fryderyka Chopina w Łazienkach otacza różany ogród. Rabaty z kwiatami obsypują się latem kwiatami. Kwitną w nim w sezonie róże. Białe są odmiany Aspirin rose, a różowe - The fairy.

Czytaj więcej: Skansen w Sierpcu

Fryderyk Chopin był najsłynniejszym polskim pianistą i kompozytorem. Nic dziwnego, że pod secesyjny pomnik Fryderyka Chopina w Łazienkach, który przedstawia sylwetkę pod stylizowaną mazowiecką wierzbą, ciągną niezmiennie tłumy niezależnie od pory roku.

Urokliwe chwile pod mazowiecką wierzbą

Miejsce jest urokliwe, a w połączeniu z żywą muzyką staje się magiczne. Wygrywają ją tutaj dłonie utytułowanych pianistów z całego świata. To spektakl, który dostępny jest całkowicie za darmo. Wdycham powietrze, muzykę i atmosferę tego miejsca, przenosząc się w czasie i przestrzeni.

Czytaj więcej: Murale Warszawy

Pomnik Chopina w Łazienkach Królewskich został odsłonięty w 1926 roku. Powstał na podstawie projektu Wacława Szymanowskiego. Warto wiedzieć, że został wysadzony przez Niemców 31 maja 1940 roku. Ponownie odsłonięto go 11 maja 1958 roku, gdy zaczęła się odbudowa Warszawy.
W 2019 roku odbywał się już 60. sezon letnich recitali. Odbywają się one bowiem od 1959 r., a organizują je Towarzystwo im. Fryderyka Chopina i Stołeczna Estrada. Żal przegapić takie wydarzenie, warto wpaść choć na jeden koncert, by przeżyć coś niesamowitego. Recitale odbywają się obok pomnika w każdą letnią niedzielę od maja do września o 12 i 16. Muzyka wybrzmiewa więc od wiosny do jesieni. Ostatni występ w 2019 r. odbył się 29 września.
Kim był Fryderyk Chopin?

Fryderyk Chopin (1810-1849) był polskim kompozytorem i pianistą, uważanym za jednego z największych wirtuozów fortepianowych w historii muzyki klasycznej. Jego twórczość łączyła w sobie wpływy muzyki ludowej z technikami klasycznymi, tworząc nowy styl, nazwany "stylem chopinowskim".
Chopin urodził się w Żelazowej Woli na Mazowszu koło Sochaczewa, a jego talenty muzyczne zostały szybko zauważone. Studiował w Warszawie u takich mistrzów jak Józef Elsner i Karol Mikuli, a następnie wyjechał do Paryża, gdzie kontynuował edukację i zdobył uznanie jako pianista i kompozytor.


Jego twórczość obejmuje m.in. preludia, nokturny, etiudy, sonaty i koncerty fortepianowe. Fryderyk Chopin był również znany ze swojej wirtuozerii przy fortepianowej klawiaturze, często występował publicznie w wielu krajach Europy. Na emigracji udzielał lekcji gry na fortepianie. Fryderyk Chopin jako nauczyciel znany był z wyśrubowanych wymagań i nerwowości, a wśród jego uczniów były wielkie talenty.
Fryderyk Chopin zmarł w wieku 39 lat w Paryżu na gruźlicę, pozostawiając po sobie dziedzictwo muzyczne, które do dziś stanowi ważną część repertuaru pianistów na całym świecie.

Historia Łazienek Królewskich

Łazienki Królewskie to ogromny kompleks pałacowo-parkowy niemal w centrum Warszawy, w dzielnicy Śródmieście. Zabytkowy park zajmuje powierzchnię około 76 hektarów. Można tam znaleźć liczne mosty, fontanny, kanały, stawy, a także pięknie utrzymane ogrody: Ogród Królewski, Ogród RomantycznyOgród Modernistyczny, Ogród Chiński oraz niewielki Ogród Holenderski. Są tam także liczne budynki: Amfiteatr, Biały Dom, Dom Narutowicza, Ermitaż, Nowa Kordegarda, Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki, Nowa Austeria, Nowa Pomarańczarnia, Stajnie Kubickiego, Stara Pomarańczarnia, Świątynia Sybilli, Świątynia Egipska, Wielka Oficyna, Wodozbiór. Do Łazienek zaliczany jest także Belweder. Jest też kilka innych obiektów. Od 1960 roku Łazienki Królewskie są muzeum.
W Muzeum Łazienki Królewskie znajdziemy między innymi pomniki: pomnik Fryderyka Chopina, pomnik Jana III Sobieskiego i pomnik Henryka Sienkiewicza oraz liczne popiersia, a także rzeźbę psa Asa
Obecnie w Łazienkach Królewskich organizowane są różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, artystyczne i edukacyjne. Najbardziej znane są koncerty szopenowskie (koncerty chopinowskie). Jest też ogród łazienkowski celem spacerów turystów i warszawiaków. 


Ale w czasach średniowiecznych Łazienki były lasem przeznaczonym do polowań, w których uczestniczyli książęta mazowieccy. W 1764 Ujazdów kupił Stanisław August Poniatowski, który zażyczył sobie, by powstała tam rezydencja na miarę królewską. Stopniowo powstawały kolejne obiekty godne króla i jego rodziny. Po dwudziestu latach było tam już coś podobnego do tego, co mamy dziś. A król przebywał w Łazienkach od końca maja do końca września. Kolejnym właścicielem Łazienek był książę Józef Poniatowski, bratanek królewski, następnie przejęła je po jego śmierci jego siostra Maria Teresa z Poniatowskich Tyszkiewiczowa, która w 1817 roku sprzedała park, a nabył go car Aleksander. Carat wybudował w Łazienkach Królewskich wiele obiektów w tym pomarańczarnię, wydzielono także Ogród Botaniczny w Łazienkach Królewskich. W drugiej Rzeczpospolitej majątek ten został przejęty przez państwo. W czasie drugiej wojny światowej Łazienki Królewskie były dostępne tylko dla Niemców. W grudniu 1944 roku Niemcy zamierzali zniszczyć zabytkowe obiekty, ale udało się to jedynie częściowo. Po wojnie majątek przejęło państwo, powstało muzeum, najpierw jako oddział Muzeum Narodowego. Rozpoczęły się także koncerty chopinowskie, a sam park został odrestaurowany i dzięki nowoczesnym metodom pełniej udostępniony turystom.

Pomnik Chopina w Łazienkach Królewskich

By znaleźć pomnik Fryderyka Chopina, wznoszący się nad urokliwym stawkiem, w otoczeniu swego rodzaju amfiteatru obficie porośniętego piękną zielenią, skąpanego w kwiatach, trzeba najpierw dotrzeć w Aleje Ujazdowskie w Warszawie (woj. mazowieckie).


Wejście do Łazienek Królewskich w Alejach Ujazdowskich pozwala wkroczyć niemal wprost do amfiteatru, w którym króluje fortepian Chopina.
Jeśli nadal nie udało się odnaleźć pomnika, można kliknąć w Mapy Google.
Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!