08 kwietnia 2021

Popiersia z Łazienek

W całych Łazienkach Królewskich można znaleźć sporą liczbę popiersi stojących czasem wśród zieleni, a czasem wśród zachwycającej architektury. Łazienkowskie popiersia, kuszą, a selfie z buzią ze spiżu bądź kamienia, to może być pomysł na długi spacer, bo aby je wszystkie zobaczyć, trzeba przejść alejkami czcigodnego ogrodu spory kawał.


Może nawet na kilka spacerów to pomysł, bo przy różnej pogodzie, o różnych porach roku, te pomniczki potrafią się zmieniać nie do poznania.
Na tej liście same znakomite nazwiska. Ich odnalezienie w Łazienkach Królewskich może się stać przygodą fitness, a bliższe poznanie dokonań przedstawionych osób, to z kolei odświeżający zastrzyk dla intelektu.

Józef Poniatowski

Polski generał, dowódca armii koronnej Rzeczypospolitej, minister wojny i naczelny wódz wojsk polskich Księstwa Warszawskiego, członek Rady Stanu, marszałek Francji, książę polski i książę korony czeskiej, wolnomularz, bratanek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Stał się Polakiem z wyboru, dzięki opiece stryja, Stanisława Augusta Poniatowskiego (z którym był blisko związany aż do śmierci króla), uniknął wynarodowienia. Brał udział w powstaniu kościuszkowskim i kampanii napoleońskij, oglądał odwrót spod Berezyny. W pierwszym dniu bitwy pod Lipskiem, 16 października, mianowany przez Napoleona marszałkiem Francji, co było jedynym takim wyróżnieniem dla cudzoziemca. 19 października 1813 roku zginął w rzece Elsterze pod Lipskiem, prawdopodobnie ostrzelany przez sojuszników podczas przeprawy przez wodę. Posąg stoi opodal Pałacu Myślewickiego, którego Józef Poniatowski był właścicielem. Na fasadzie pałacu umieszczone są inicjały "JP". Na pierwszym piętrze jest sypialnia księcia. "Większy niż król ten książę" - napisano o nim.

Piotr Wysocki


Stanisław Wyspiański


Józef Bem


Stanisław August Poniatowski

Jan Leon Hipolit Kozietulski


Bolesław Wieniawa-Długoszowski

Cyprian Kamil Norwid


Eugeniusz Kwiatkowski

Aleksander Kamiński "Kamyk"

Współtwórca metodyki zuchowej, instruktor harcerski, harcmistrz, żołnierz Armii Krajowej oraz jeden z ideowych przywódców Szarych Szeregów, przewodniczący Prezydium Rady Naczelnej Związku Harcerstwa Polskiego. 

Historia Łazienek Królewskich

Łazienki Królewskie to ogromny kompleks pałacowo-parkowy niemal w centrum Warszawy, w dzielnicy Śródmieście. Zabytkowy park zajmuje powierzchnię około 76 hektarów. Można tam znaleźć liczne mosty, fontanny, kanały, stawy, a także pięknie utrzymane ogrody: Ogród KrólewskiOgród RomantycznyOgród ModernistycznyOgród Chiński oraz niewielki Ogród Holenderski. Są tam także liczne budynki: AmfiteatrBiały DomDom NarutowiczaErmitażNowa KordegardaPałac na WyspiePałac MyślewickiNowa AusteriaNowa PomarańczarniaStajnie KubickiegoStara PomarańczarniaŚwiątynia SybilliŚwiątynia EgipskaWielka OficynaWodozbiór. Do Łazienek zaliczany jest także Belweder. Jest też kilka innych obiektów. Od 1960 roku Łazienki Królewskie są muzeum.
Muzeum Łazienki Królewskie znajdziemy między innymi pomniki: pomnik Fryderyka Chopinapomnik Jana III Sobieskiego i pomnik Henryka Sienkiewicza oraz liczne popiersia, a także rzeźbę psa Asa
Obecnie w Łazienkach Królewskich organizowane są różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, artystyczne i edukacyjne. Najbardziej znane są koncerty szopenowskie (koncerty chopinowskie). Jest też ogród łazienkowski celem spacerów turystów i warszawiaków. 


Ale w czasach średniowiecznych Łazienki były lasem przeznaczonym do polowań, w których uczestniczyli książęta mazowieccy. W 1764 Ujazdów kupił Stanisław August Poniatowski, który zażyczył sobie, by powstała tam rezydencja na miarę królewską. Stopniowo powstawały kolejne obiekty godne króla i jego rodziny. Po dwudziestu latach było tam już coś podobnego do tego, co mamy dziś. A król przebywał w Łazienkach od końca maja do końca września. Kolejnym właścicielem Łazienek był książę Józef Poniatowski, bratanek królewski, następnie przejęła je po jego śmierci jego siostra Maria Teresa z Poniatowskich Tyszkiewiczowa, która w 1817 roku sprzedała park, a nabył go car Aleksander. Carat wybudował w Łazienkach Królewskich wiele obiektów w tym pomarańczarnię, wydzielono także Ogród Botaniczny w Łazienkach Królewskich. W drugiej Rzeczpospolitej majątek ten został przejęty przez państwo. W czasie drugiej wojny światowej Łazienki Królewskie były dostępne tylko dla Niemców. W grudniu 1944 roku Niemcy zamierzali zniszczyć zabytkowe obiekty, ale udało się to jedynie częściowo. Po wojnie majątek przejęło państwo, powstało muzeum, najpierw jako oddział Muzeum Narodowego. Rozpoczęły się także koncerty chopinowskie, a sam park został odrestaurowany i dzięki nowoczesnym metodom pełniej udostępniony turystom.

Łazienki Królewskie. Jak dojechać?

Do Łazienek Królewskich najprościej jest dojechać ul. Czerniakowską do ul. Szwoleżerów i ul. Myśliwieckiej. Trzeba znaleźć sobie miejsce do zaparkowania. Można dojechać autobusem Trasą Łazienkowską do przystanku Plac na Rozdrożu i podejść spacerem do bramy parku.


Dogodną trasę wskaże kierowcom, rowerzystom i pieszym Mapa Google. Kliknij w dojazd do Łazienek Królewskich w serwisie Mapy Google, podaj miejsce docelowe i ruszaj!Mały bonus: "czacha", która wystawała ze ściółki pod liściastymi drzewami na brzegu jednego z kanałów. Najprawdopodobniej pieczarka lub olbrzymia purchawica.Drugi "bonus" - krzyk pawia2 komentarze:

  1. Uwielbiam anegdoty z Wieniawą :) Ale jeśli chodzi o popiersia wygrywa Kozietulski - te loczki <3

    OdpowiedzUsuń