08 kwietnia 2021

Głowy łazienkowskie (woj. mazowieckie)

W całych Łazienkach Królewskich można znaleźć sporą liczbę popiersi stojących czasem wśród zieleni, a czasem wśród zachwycającej architektury. Łazienkowskie popiersia, kuszą, a selfie z buzią ze spiżu bądź kamienia, to może być pomysł na długi spacer, bo aby je wszystkie zobaczyć, trzeba przejść alejkami czcigodnego ogrodu spory kawał.


Może nawet na kilka spacerów to pomysł, bo przy różnej pogodzie, o różnych porach roku, te pomniczki potrafią się zmieniać nie do poznania.
Na tej liście same znakomite nazwiska. Ich odnalezienie może się stać przygodą fitness, a bliższe poznanie dokonań przedstawionych osób, to z kolei odświeżający zastrzyk dla intelektu.

Józef Poniatowski

Polski generał, dowódca armii koronnej Rzeczypospolitej, minister wojny i naczelny wódz wojsk polskich Księstwa Warszawskiego, członek Rady Stanu, marszałek Francji, książę polski i książę korony czeskiej, wolnomularz, bratanek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Stał się Polakiem z wyboru, dzięki opiece stryja, Stanisława Augusta Poniatowskiego (z którym był blisko związany aż do śmierci króla), uniknął wynarodowienia. Brał udział w powstaniu kościuszkowskim i kampanii napoleońskij, oglądał odwrót spod Berezyny. W pierwszym dniu bitwy pod Lipskiem, 16 października, mianowany przez Napoleona marszałkiem Francji, co było jedynym takim wyróżnieniem dla cudzoziemca. 19 października 1813 roku zginął w rzece Elsterze pod Lipskiem, prawdopodobnie ostrzelany przez sojuszników podczas przeprawy przez wodę. Posąg stoi opodal Pałacu Myślewickiego, którego Józef Poniatowski był właścicielem. Na fasadzie pałacu umieszczone są inicjały "JP". Na pierwszym piętrze jest sypialnia księcia. "Większy niż król ten książę" - napisano o nim.

Piotr Wysocki


Stanisław Wyspiański


Józef Bem


Stanisław August Poniatowski

Jan Leon Hipolit Kozietulski


Bolesław Wieniawa-Długoszowski

Cyprian Kamil Norwid


Eugeniusz Kwiatkowski

Aleksander Kamiński "Kamyk"

Współtwórca metodyki zuchowej, instruktor harcerski, harcmistrz, żołnierz Armii Krajowej oraz jeden z ideowych przywódców Szarych Szeregów, przewodniczący Prezydium Rady Naczelnej Związku Harcerstwa Polskiego. 

Łazienki Królewskie. Jak dojechać?

Do Łazienek najprościej jest dojechać ul. Czerniakowską do ul. Szwoleżerów i Myśliwieckiej. Trzeba znaleźć sobie miejsce do zaparkowania. Można dojechać autobusem Trasą Łazienkowską do przystanku Plac na Rozdrożu i podejść spacerem do bramy parku.


Dogodną trasę wskaże kierowcom, rowerzystom i pieszym Mapa Google. Kliknij w dojazd do Łazienek Królewskich w serwisie Mapy Google, podaj miejsce docelowe i ruszaj!Mały bonus: "czacha", która wystawała ze ściółki pod liściastymi drzewami na brzegu jednego z kanałów. Najprawdopodobniej pieczarka lub olbrzymia purchawica.Drugi "bonus" - krzyk pawia. 2 komentarze:

  1. Uwielbiam anegdoty z Wieniawą :) Ale jeśli chodzi o popiersia wygrywa Kozietulski - te loczki <3

    OdpowiedzUsuń