21 marca 2023

Drewniany kościół w Chynowie. Tragedia była bardzo blisko

Spieszmy się, chciałoby się powiedzieć, bo może być za późno na zwiedzanie. Tym razem było blisko, bo drewniany kościół w Chynowie na Mazowszu o mało nie spłonął. Strażacy twierdzą, że to zwarcie w instalacji elektrycznej. Dzięki ich zaangażowaniu spaliła się tylko drewniana zakrystia. Ale zabytkowa świątynia przetrwała. Oby udało się jej przywrócić świetność i kościół Świętej Trójcy w Chynowie znów zachwycał.

Czerwony kur zapiał w zakrystii

W środę nad ranem 15 marca 2023 r. wybuchł pożar w drewnianym kościele Świętej Trójcy w Chynowie w powiecie grójeckim na Mazowszu. Momentalnie wezwano strażaków. Na miejscu było dziewięć zastępów i ponad 30 pożarników. Informacja o pożarze wpłynęła do powiatowej komendy straży około godz. 3:02. Jako jedni z pierwszych dotarli na miejsce strażacy z OSP KSRG Chynów. Ekipy gaśnicze zastały na miejscu płonącą zakrystię. Pomieszczenie o powierzchni około 14 metrów kwadratowych było całe w ogniu. By uratować zabytek strażacy użyli m.in. drabiny mechanicznej, z której polewali konstrukcję świątyni.

Czytaj więcej: Sanktuarium na Wiktorówkach w Tatrach

"Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, gaszeniu pożaru oraz ewakuacji mienia kościelnego" - podał brygadier Krzysztof Kędziera, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grójcu. "Jako przypuszczalną przyczynę powstania pożaru ustalono zwarcie instalacji elektrycznej. Spaleniu uległo pomieszczenie zakrystii, natomiast pozostałą części kościoła udało się uratować" - podali strażacy, którzy ocalili kościół. Spłonęła jednak zakrystia, która będzie wymagać prac rekonstrukcyjnych. W działaniach brały udział trzy zastępy JRG Grójec, dwa zastępy OSP KSRG Chynów, dwa zastępy OSP KSRG Drwalew, zastęp OSP KSRG Machcin i zastęp OSP Jasieniec.

Historia kościoła w Chynowie

Parafia Trójcy Świętej w Chynowie została założona w 1434 roku i najprawdopodobniej wydzielono ją z parafii Drwale. Jej założycielem był Piotr Pilikowicz, dziedzic dóbr Skały i wojewoda Mazowiecki, syn wojewody czerskiego Jana. To on miał ufundować tam pierwszy kościół, który miał powstać w 1531 roku. Pierwsza wzmianka o świątyni w Chynowie pochodzić ma jednak z 1513 roku, a to by oznaczało, że jakaś świątynia była tu wcześniej. Obecny kościół parafialny pod wezwaniem Świętej Trójcy w Chynowie pochodzi z XVII wieku. Ale ma być znacznie starszy, bowiem do jego budowy miało być użyte drewno z poprzedniej świątyni. Mówi o tym tabliczka o treści: "Najstarszy modrzewiowy kościół na Mazowszu p.w. Św. Trójcy. Rok 1303-1434", która kiedyś była zawieszona na kościele. W murze przykościelnym znajduje się kamienna późnogotycka płyta z datą 1500 r., wspominająca warszawskiego dziekana kapituły kolegiackiej w Warszawie z lat 1508-1535 Bartłomieja z Belska Starego. To też znak, że jakieś miejsce kultu tutaj było. Być może nawet, że pleban z Kolna na ostatnim etapie życia pełnił posługę i tutaj w Chynowie. Następnie plebanem miał być w Chynowie w 1533 ks. Kilian, który był rektorem w Warce. W 1602 roku ponadto - jak wskazują dostępne przekazy - kościół w Chynowie był już odnowiony przez Bielskich, do których należał Chynów.


W latach 1566–1603 plebanem w Chynowie był następnie ksiądz Andrzej Dąbrowski, który był również plebanem w Sobikowie, a od 1593 połnił posługę jako poznański kanoniki gremialny. Na stronie parafii wymienieni są proboszczowie zaledwie od 1813 roku. Obecnie - od sierpnia 2018 roku - proboszczem w Chynowie jest ks. kanonik dr Piotr Borys.
Świątynia zawiera bogate barokowe wyposażenie. Rokokowy ołtarz zwieńczony jest figurami św. Józefa i św. Jana Nepomucena. Piękny renesansowy ołtarz boczny zawiera obraz św. Marii Magdaleny. Belka tęczowa zawiera figury świętych i krucyfiks. Jest jeszcze barokowa ambona z dawnego kościoła oraz pochodzące z niego chrzcielnica. Prospekt organowy jest prawdopodobnie XVIII-wieczny. Na barokowym obrazie "Ukrzyżowanie" widać wizerunki fundatorów, którymi najprawdopodobniej była rodzina Chynowskich. Był też portret trumienny na blasze przedstawiający nieznaną kobietę, która zmarła w 1667 roku. Ponoć przechowywani go właśnie w zakrystii i uległ zniszczeniu.
Niesamowitą ciekawostką jest z kolei zamek z kutego żelaza umieszczony w drzwiach zakrystii, który funkcjonuje od XVII wieku.

Kościół w Chynowie, msze święte

Msze święte w parafii w Chynowie mają skomplikowany porządek. W związku z pożarem, w którym zniszczeniu uległa zakrystia msze święte zostały na cztery dni przeniesione do salki na plebanii, a w niedziele 19 marca nabożeństwa odprawiono w Gminnym Domu Kultury w Chynowie.
Stały rozkład mszy świętych obowiązuje od września do czerwca.
W poniedziałki o godz 7:00 - wypominki, msze święte są o 7:30 i 18:00.
Od wtorku do soboty msze święte parafia Chynów ma o 7:00 i 18:00, a w pierwszą sobotę miesiąca msza jest tylko o 7:00.
Msze święte w niedziele w parafii w Chynowie odprawiane są o 8:00, 9:30, 11:00, 12:30 i 18:00.


Inny porządek nabożeństw obowiązuje w wakacje - w lipcu i sierpniu.
W wakacyjne poniedziałki msze są o 17:00 i 18:00. Wypominki zaś o 17:30.
W środy i w piątki w wakacje nabożeństwa są o 17:30, 18:00.
Z kolei latem we wtorki i czwartki nabożeństwa odprawiane są o 7:00 i 7:30.
W letnie soboty parafia Świętej Trójcy w Chynowie msze ma o 18:00, a w niedziele w lipcu i sierpniu nabożeństwa są odprawiane o 8:00, 11:00, 12:30 i 19:00.

Pociągiem do Chynowa?

Mazowiecka wieś to siedziba gminy Chynów, która liczy w sumie ponad 10 tys. mieszkańców. Przez miejscowość przepływa rzeka Czarna. Do Chynowa można dojechać drogą krajową nr 50. Jest też linia kolejowa Warszawa-Kraków, zbudowana w latach 1933-34. Wieś ma także własny przystanek kolejowy PKP Chynów. Jeżdzą tamtędy pociągi Kolei Mazowieckich (R2, R6, R8, R90, RE8 i RE90).

Czytaj więcej: Kościół drewniany w Skrzydlnej

Chynów
to zamieszkana przez nieco ponad tysiąc mieszkańców wieś w powiecie grójeckim na Mazowszu. Liczebność siedziby gminy została sztucznie powiększona w 2015 roku o połowę o zlikwidowaną Wolę Chynowską, kiedy to przekroczyła 1000 osób. W połowie XVI wieku wieś funkcjonowała w powiecie czerskim ziemi czerskiej województwa mazowieckiego jako Chinowo lub Chinów. W 1929 wieś Chynów należała do gminy Czersk. Przed reformą administracyjną w latach 1975-1998 miejscowość należała do nieistniejącego województwa radomskiego.

Kościół w Chynowie, dojazd

Jak dojechać do kościoła w Chynowie? Kościół w Chynowie dojazd ma bardzo łatwy.  Zabytkowy drewniany kościół Świętej Trójcy stoi przy ul. Głównej w Chynowie. A dojedziemy tam drogą krajową nr 50 Góra Kalwaria-Grójec.

Czytaj więcej: Most gotycki w Kłodzku

Z tej drogi na wysokości Chynowa trzeba zjechać z obwodnicy tam, gdzie wskazują właściwy kierunek drogowskazy.
Po chwili będziemy na miejscu.
Jeśli są problemy z dojazdem, można kliknąć w Mapy Google. Dojedziemy jak po sznurku.
Zdjęcia z pożaru w kościele w Chynowie zamieścili strażacy z OSP KSRG Chynów.
Parafia Chynów

To widok parafii w Chynowie w Google Street View.
Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!