10 czerwca 2023

Most Gdański w Warszawie. Zielona otchłań

Most Gdański w Warszawie to miejsce niesamowite. Dolny pokład przeprawy przerzuconej przez Wisłę przeznaczony jest dla tramwajów. Widać tu pomalowaną na piękny zielony kolor nitowaną konstrukcję kratownicową. Torowisko wyłożone jest deskami. W słoneczny dzień krzyżują się tu cienie, od czasu do czasu przejeżdża tramwaj, błyszcząc w promieniach. Nic dziwnego, że oprócz zbłąkanych w okolicach Wisłostrady pasażerów ludzie przyjeżdżają tu, by jakimkolwiek aparatem chwytać ten fantastyczny klimat. Powstają tu sesje ślubne, zdjęcia portretowe, były na tym moście robione zdjęcia na okładki magazynów. Kręcone są filmy i rolki. Ten most, który od góry, gdzie jeżdżą samochody wygląda zwyczajnie i może się zdawać nudny, piętro niżej jest fabryką nastroju. Jednocześnie spojrzeniem w przeszłość i przyszłość.

Most Gdański, historia

Most Gdański to stalowa dwupoziomowa przeprawa przez Wisłę w Warszawie zbudowana w latach 1957-1959. Do budowy wykorzystano filary pierwszego mostu kolejowo-drogowego, który był częścią Cytadeli Warszawskiej. Niemcy wysadzili go 13 września 1944 roku z obawy przed nadchodzącą Armią Czerwoną. Przebudowano go później na drogowy. Dwanaście lat po zakończeniu drugiej wojny światowej zaczęła powstawać nowa konstrukcja, architekt Janusz Ratyński wrócił do koncepcji dwóch poziomów. Dolny poziom przeznaczono dla samochodów, jednak dolny zajęły tramwaje.

Czytaj więcej: Wrzosowisko Mostówka

W ten sposób została zmodernizowana Trasa Mostowa im. Stefana Starzyńskiego. Rozważano nazwy: "Most Pokoju", "Most Piętnastolecia", "Most Wolności", "Most imienia Traugutta", "Most Bohaterów Warszawy" i "Most pod Cytadelą". W końcu 21 lipca 1959 roku, w przeddzień NArodowego Święta Odrodzenia Polski - najważniejszego święta państwowego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (PRL) nadano mu nazwę "Most Gdański". Przy okazji otwarta została cała Trasa Mostowa. Tuż obok można podziwiać nieco podobny, również zielony most kolejowy, z magistralą ciepłowniczą z elektrociepłowni na Żeraniu.

Most Gdański, co to za konstrukcja?

Most Gdański to gigantyczna konstrukcja kratownicowa. Most główny projektu Janusza Ratyńskiego jest dwupoziomowy i ma długość 406,53 metrów. Ma sześć przęseł przerzuconych nad korytem rzeki Wisły. Konstrukcja mostu to stalowa kratownica nitowana. Na dolnym poziomie mostu znajdują się tory tramwajowe, chodniki i ścieżka rowerowa po stronie południowej, na górnym poziomie jest czteropasmowa jezdnia i chodniki.

Czytaj więcej: Rzeźba "Siłacz" w Warszawie

Do mostu prowadzą wiadukty dojazdowe. Dwupoziomowy wiadukt dojazdowy nad ulicą Wybrzeże Helskie po prawej stronie Wisły o długości 44,76 metra oraz dwupoziomowy wiadukt nad ulicą Wybrzeże Gdańskie po lewej stronie Wisły o długości 85,17 metra projektowali Stefan Piwoński i Witold Witkowski. Obydwa zostały wykonane w technologii sprężonej. Budowa całej przeprawy kosztowała na owe czasy 25 milionów złotych. Wiadukt od strony śródmiejskiej ma świetne kręcone, ażurowe schody, są lekkie i zwiewne jak origami.

"Miło Cię widzieć"

Ostatni duży remont most Gdański przechodził w latach 90. ubiegłęgo wieku. Przeprawa została pomalowana na ładny zielony kolor. Pojawiło się także podświetlenie na dolnym poziomie. Światło świetlówek sprawia, że konstrukcja jest nocą widoczna z daleka, co wydobywa go z ciemności, budując nocną panoramę miasta.

Czytaj więcej: Kościół drewniany w Skrzydlnej

W 2013 roku w konkursie "Neon dla Warszawy" pojawił się pomysł, by na mosćie Gdańskim umieścić świecący napis. W czerwcu 2014 po południowej stronie konstrukcji przytwierdzone zostały litery, które mówią "Miło Cię widzieć". Neon ten zaprojektował Mariusz Lewczyk. Teraz, gdy świeci nad wodą, jest zupełnie inaczej niż w ciemnych czasach PRL. Czy to dlatego most Gdański stał się miejscem miłosnych wyznań, oświadczyn i sesji fotograficznych wykonywanych na dolnym poziomie?
Zdjęcia robił tu m.in. fotograf Maciej Zienkiewicz.

Most Gdański, co zobaczyć w pobliżu?

Niedaleko Mostu Gdańskiego leży Park Trugutta. Znajdziemy w nim niesamowitą rzeżbę "Samotność", którą warto zobaczyć. Jej autorką jest nieżyjąca od dawna rzeźbiarka Zofia Woźna, która wiele wycoerpiała podczas drugiej wojny światowej. Przeczytaj więcej o tym pięknym dziele.

Czytaj więcej: Kopalnia uranu Podgórze

Po drugiej stronie Wisły, tuż obok wiaduktów mostu Gdańskiego znajdziemy północne wejście do warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. Stołeczne zoo, to nie tylko egzotyczne zwierzęta, ale także zajmująca i ciekawa historia. Warto ją poznać.

Most Gdański, jak dojechać?

Jak dojechać na most Gdański? Gdzie jest most Gdański? Most Gdański dojazd ma bardzo prosty. Najlepiej wsiąść w Śródmieściu Warszawy w tramwaj, który jedzie przez most Gdański. Zaliczymy wycieczkę tramwajem i dotrzemy na miejsce bez problemu. Tramwaje, które z centrum Warszawy jadą na most Gdański to linie: 1, 3, 4, 6, 9, 26, 28, 78.

Czytaj więcej: Niedźwiedź Wojtek z Edynburga

Na most Gdański można także dojechać autobusem 185, który jedzie Wisłostradą wzdłuż Wisły. Można też skorzystać z linii 178 i 503 , która jeżdżą przez most Gdański.
Inna opcja to dojazd samochodem, trzeba jednak sprytnie znaleźć sobie miejsce do zaoarkowania. W tej okolicy nie musi być z tym łatwo.
Most Gdański jest dziś częścią obwodnicy śródmiejskiej, łącząc lewobrzeżną ul. Słomińskiego, z ul. Starzyńskiego na Pradze. To ważna arteria zapewniająca lokalną komunikację między rondem Radosława (dawniej Babka) a rondem Starzyńskiego. Problem z trafieniem? Można kliknąć w Google Maps.Zobacz zdjęcia z Mostu Gdańskiego.
 
Piękma, kręta klatka schodowa. Wygląda jak misternie wycięta z delikatnej bibułki.

Czytaj więcej: Dąb Mieszko w Warszawie

Gdy zaświeci słońce, zacznie się kręcić, jak te ruchome japońskie ozdoby, które wiesza się w pobliżu świecy.Jest takie ładne sferyczne zdjęcie w Google Street View z widokiem na napis "Miło Cię widzieć" i most Gdański.
Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!