18 października 2021

Rzeźba "Samotność" w Warszawie. Z czego wykonano "Trzy cienie"?

Spacerując po parku Traugutta przy stołecznej Wisłostradzie natknęliśmy się na trzy wysokie fugury stojące na trawniku. To rzeźba "Samotność". Są tam "Trzy cienie": dwie postacie stoją bliżej siebie, jedna jest nieco odsunięta. Rzeźby robią kolosalne wrażenie. Ich megalityczny rozmiar sprawia, że są odrealnione, jakby nie z tego świata. Budzą także refleksję, myśli nagle zaczynają krążyć wokół niebłahych tematów.


"Przejmująca rzeźba o niesamowitej sile przekazu" - jak pisze o niej internauta, jest dziełem Zofii Woźnej, która w 1961 roku wykonała ją z trzech kolumn spalonego we wrześniu 1939 roku i rozebranego w 1962 roku Pałacu Kronenberga, który stał przed wojną u zbiegu ulicy Królewskiej i placu Małachowskiego. Przez to symbolika monumentu nabiera konkretnego wymiaru i odniesienia.

"Samotność". Trzy cienie to cierpienie

W 1965 rzeźbę ustawiono w Parku im. Romualda Traugutta w Warszawie. Zofia Woźna, której właściwe nazwisko brzmi Bala Leser, miała pochodzenie żydowskie. Podczas okupacji zmieniła tożsamość, w tym datę urodzenia i - podobnie jak inni artyści - z Krakowa uciekła do Lwowa, gdzie działała kooperatywie "Chudożnik". Po wyzwoleniu osiadła w Lublinie, a nastęþnie przeniosła się do Warszawy.


Artystka tworzyła popiersia i rzeźby figuralne, a także kompozycje o charakterze pomnikowym. Od syntezy i kubistycznej formy odeszła ku realizmowi socjalistycznemu. Zajmowała się także malarstwem, tworzyła serie obrazóœ marynistycznych, portrety. Jej dzieła prezentuje np. Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku niedaleko Radomia. Zwiedzanie Polski, podróże po Polsce, to właśnie taki "szpiegowski" serial. Można jeździć od miejsca do miejsca i szukać między nimi wspólnych ogniw. 

Rzeźba "Samotność". Jak dojechać?

By dostać się do Parku Traugutta zaparkowaliśmy na ul. Wójtowskiej na tyłach Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych na Nowym Mieście. Można też stanąć na Konwiktorskiej.
Można też przyjechać na Most Gdański tramwajem lub dostać się na przykład autobusem 178 na Konwiktorską.


Przecinając Park Traugutta i schodząc na ukos w stronę Wisły, wkrótce natkniemy się na rzeźbę obok wielkich topoli białych. Przy okazji można się przejść na malowniczy Most Gdański, który jest dwa kroki stąd.
Jeśli są kłopoty z dotarciem na miejsce, można wykorzystać internet, klikając w Mapy Google.

Wpis na Facebooku "Wycieczka za dychę":Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!