28 września 2021

Fragment muru getta w Warszawie. To za nim była otchłań

Łączna długość murów getta w Warszawie wynosiła w 1940 roku około 18 kilometrów. Do dziś zachowały się niektóre fragmenty, jest ich obecnie jedenaście. Jednym z nich jest nieduża ściana kamienicy przy ul. Złotej 62 na tyłach CXIX Liceum Ogólnokształcące im. Jacka Kuronia, które można poznać po tym, że od ulicy zdobią je dwa murale z podobiznami opozycjinisty. Miejsce jest uczęszczane przez wycieczki z Izraela, jest to dla nich miejsce obowiązkowe. Trzeba wejść w bramę w niskich pawilonach, mijając przy wejściu po lewej stronie nieduży sklepik z towarami z Bliskiego Wschodu. Na podwórku od razu widać tablicę, która wskazuje drogę do miejsca pamięci.


Idziemy prosto przez przejście w oficynie dochodząc do końca podwórza i skręcamy w prawo. Za śmietnikiem jest ceglany mur zaopatrzony w tabliczki, informujące o tym, że było tutaj getto. Budynek, do którego należy mur jest przedwojenny. Są tutaj dwie tabliczki w miejscach po usuniętych cegłach. Jedna mówi, że kawałek ściany jest w Muzeum Historii Holocaustu Yad Vashem w Jerozolimie w Izraelu, a druga, że zawieziono ją do Muzeum Holokaustu w Australii. Kolejna miała trafić do muzeum w Houston w Texasie w USA. Tablice pamiątkową odsłaniał prezydent Izraela Chaim Herzog podczas oficjalnej wizyty w Polsce. 26 maja 1992 troku. Znajdziemy tutaj także mapę getta.

Tragedia warszawskiego getta

Getto warszawskie zostało utworzone przez Niemców 2 października 1940 roku, a zamknięte za murami i bramami 16 listopada. W kwietniu 1941 roku mieszkało tam około 450 tys. osób pochodzenia żydowskiego. Od 22 lipca do 21 września 1942 roku Niemcy przeprowadzili akcję wysiedleńczą, w czasie której wywieźli około 75 proc. mieszkańców getta do obozu zagłady w Treblince. W sierpniu 1942 roku po włączeniu południowej części do "aryjskiej części" stolicy pozostała tylko część północna getta, w której zamieszkiwało około 60 tys. obywateli. 


W maju 1943 roku po powstaniu w getcie zostało ono całkowicie zlikwidowane, a pozostali przy życiu Żydzi zostali wywiezieni do obozu w Treblince i innych obozów w dystrykcie lubelskim, gdzie ich zgładzono. Łącznie zginęło około 400 tys. mieszkańców getta warszawskiego z czego około 300 tys. poniosło śmierć w Treblince, a część w trakcie akcji "Erntefest" przeprowadzonej w obozach w dystrykcie lubelskim w listopadzie 1943 roku. Budynki getta w stolicy zostały wyburzone na rozkaz hitlerowców.

Mur getta na Złotej. Jak dojechać? 

Pawilony, za którymi znajduje się podwórko z murem getta znajdują się na ul. Złotej na wysokości galerii handlowej Złote Tarasy. To także bardzo niedaleko od Dworca Centralnego.


W okolicy numeru 62 na ul. Złotej jest gdzie wygodnie zaparkować. 
W razie problemów z dotarciem można kliknąć w Mapy Google. Zdjęcia z wycieczki do zabytkowego muru byłego getta w Warszawie.

Graffiti w oficynie w pobliżu fragmentu muru getta. Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!