21 października 2023

Pomnik patrzy na Zamek Królewski w Warszawie. O co chodzi?

Zamek Królewski w Warszawie, jedna z najcenniejszych polskich pamiątek narodowych. Tym cenniejsza, że w wyniku drugiej wojny światowej gmach legł w gruzach wysadzony przez Niemców. Zdjęcia przedstawiające zgliszcza i ruiny zamku wciąż dość często pojawiają się w kontekście ostaniej wojny. Dziś zamek przyjmuje turystów ze wszystkich stron świata, którzy nie mogą się nadziwić, że rezydencja władców została wskrzeszona i na nowo powstała z gruzów. Oby już nigdy nic jej nie zagrażało.

Co zobaczyć przy Zamku Królewskim w Warszawie?

Będąc w pobliżu Zamku Królewskiego w Warszawie nie sposób nie zwrócić uwagi na Kolumnę Zygmunta III Wazy. Tuż obok stoi pomnik Jana Zachwatowicza, który był pomysłodawcą i realizatorem projektu odbudowy Warszawy w tym Zamku Królewskiego po drugiej wojnie światowej. Zielona postać ze spiżu wpatruje się w dzieło swojego życia.

Czytaj więcej: Zegar astronomiczny w Ołomuńcu

Niemal po sąsiedzku jest rynek Starego Miasta w Warszawie z syrenką warszawską i specyficzną fontanną, którą zdobi. W drugą stronę jest Wisła, a przy Wisłostradzie względnie nowy pomnik prezydentów Warszawy. Warto go zobaczyć. Stąd już niedaleko do parku fontann nad Wisłą, gdzie w sezonie odbywają się regularnie multimedialne widowiska.

Dojazd do Zamku Królewskiego w Warszawie

By dotrzeć do Zamku Królewskiego w Warszawie, wystarczy znaleźć się na Placu Zamkowym. Idąc ulicą Krakowskie Przedmieście w stronę północną, szybko znajdziemy się na obszernym placu. Po jego prawej stronie dostrzeżemy gmach Zamku Królewskiego z wieżą zegarową.  Po lewej stronie będzie Kolumna Zygmunta III Wazy, a na wprost - Stare Miasto. To raj dla turysty.

Czytaj więcej: Cmentarz kapitanów w Orebiciu

Jak dojechać do Zamku Królewskiego w Warszawie? Opcji jest klika, można dojechać samochodem i zostawić auto na płatnym parkingu, na przykład na Placu Teatralnym, a następnie dojść do zamku piechotą. To niec trudnego, a odległość to coś około kilometra. Akurat, żeby zwiedzić Stare i Nowe Miasto, a nawet zajrzeć nad Wisłę. Można też podjechać do Placu Zamkowego autobusem miejskim, lub dotrzeć pod Plac Zamkowy tramwajem przez tunel trasy W-Z.
Jeśli będą problemy z dotarciem na miejsce, można skorzystać z internetu i kliknąć w Mapy Google.Listopad 2023 r. Kolejka do darmowego zwiedzania Zamku Królewskiego w Warszawie.

Listopadowy wieczór. Widok na Zamek Królewski w Warszawie od strony Wisłostrady z wiaduktów Mostu Śląsko-Dąbrowskiego.Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.

Znasz? Skomentuj!