21 października 2023

Zamek Królewski w Warszawie. Tragiczna historia

Zamek Królewski w Warszawie, jedna z najcenniejszych polskich pamiątek narodowych. Tym cenniejsza, że w wyniku drugiej wojny światowej gmach legł w gruzach wysadzony przez Niemców. Zdjęcia przedstawiające zgliszcza i ruiny zamku wciąż dość często pojawiają się w kontekście ostaniej wojny. Dziś zamek przyjmuje turystów ze wszystkich stron świata, którzy nie mogą się nadziwić, że rezydencja władców została wskrzeszona i na nowo powstała z gruzów. Oby już nigdy nic jej nie zagrażało.

Historia zamku królewskiego w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie to jedna z najważniejszych i najpiękniejszych budowli w Polsce. Jego historia sięga XIV wieku, kiedy to powstała Wieża Wielka, czyli dzisiejsza Wieża Grodzka. W XVI i XVII wieku zamek był rozbudowywany i przebudowywany, a za czasów Zygmunta III Wazy uzyskał kształt zamkniętego pięcioboku. Był on rezydencją królewską, miejscem obrad sejmu, centrum administracyjnym i kulturalnym kraju.
W połowie XVII wieku zamek został jednak zniszczony podczas wojen ze Szwecją. Powoli odzyskiwał świetność za panowania Wettinów. W drugiej połowie XVIII wieku został przebudowany przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Artyści zatrudnieni przez króla stworzyli wówczas Apartamenty: Wielki i Królewski, które są jednymi z najpiękniejszych wnętrz barokowych w Polsce.
W XIX wieku w czasie zaborów znaczna część zbiorów Zamku została wywieziona do Rosji. Dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości część dzieł sztuki powróciła na dawne miejsce.


We wrześniu 1939 roku, po rozpoczęciu drugiej wojny światowej, zamek został zbombardowany, a w 1944 roku powysadzony przez wojska niemieckie w czasie Powstania Warszawskiego. Po II wojnie światowej władze komunistyczne zwlekały z odbudową rezydencji. Dopiero w 1971 roku podjęto decyzję o jego odbudowie. Fundusze na ten cel pochodziły głównie z ofiarności społeczeństwa.
Zrekonstruowane wnętrza Zamku Królewskiego w Warszawie udostępniono zwiedzającym w 1984 roku. Od 1995 do 2009 roku trwał z kolei remont Arkad Kubickiego, które są obecnie nową przestrzenią kulturalną na mapie Warszawy. W 2011 r. zakończył się remont pałacu Pod Blachą, w 2013 r. wschodnią elewację przemalowano na wzór tej z obrazów Canaletta. Przywracanie do życia kompleksu Zamku Królewskiego w Warszawie zakończyło oddanie Ogrodu Górnego (2015 r.) i Dolnego (2019 r.).

Oryginalny fragment murów ze śladami wojny

Od frontu na narożniku Zamku Królewskiego, który jest położony bliżej trasy W-Z można zauważyć ślady po kulach z czasów drugiej wojny światowej. To oryginalny narożnik, który przetrwał wojnę i był widoczny na archiwalnych zdjęciach ruin pałacu wykonanych po wojnie. 


Ten fragment budowli nie został rozebrany w czasie wywożenia gruzów starego miasta. Gdy zaczęła się odbudowa Zamku Królewskiego, ten oryginalny fragment jego murów został wkomponowany w odrestaurowany obiekt. Warto podejść do tego miejsca i przekonać się na własne oczy, jaka to niesamowita historia.

Co zobaczyć przy Zamku Królewskim w Warszawie?

Będąc w pobliżu Zamku Królewskiego w Warszawie nie sposób nie zwrócić uwagi na Kolumnę Zygmunta III Wazy. Tuż obok stoi pomnik Jana Zachwatowicza, który był pomysłodawcą i realizatorem projektu odbudowy Warszawy w tym Zamku Królewskiego po drugiej wojnie światowej. Zielona postać ze spiżu wpatruje się w dzieło swojego życia.

Czytaj więcej: Zegar astronomiczny w Ołomuńcu

Niemal po sąsiedzku jest rynek Starego Miasta w Warszawie z syrenką warszawską i specyficzną fontanną, którą zdobi. W drugą stronę jest Wisła, a przy Wisłostradzie względnie nowy pomnik prezydentów Warszawy. Warto go zobaczyć. Stąd już niedaleko do parku fontann nad Wisłą, gdzie w sezonie odbywają się regularnie multimedialne widowiska.

Kim był Jan Zachwatowicz?

Spiżowa figura utkwiła swój niewidzący wzrok w wieży zegarowej Zamku Królewskiego. Rzeźba znieruchomiała w tym spojrzeniu, choć wydaje się, że to tylko na chwilę, na krótki moment, że to  mgnienie - zadumy, zachwytu - a pomnik za moment ożyje, otrząśnie się z tego odrętwienia i ruszy ku Kolumnie Zygmunta. Bo Jan Zachwatowicz to człowiek-symbol, człowiek-pomnik. Tuż po wojnie udało mu się doprowadzić do odbudowy gruzowiska, w jakie Niemcy zamienili Stare Miasto w Warszawie.

Czytaj więcej: Pomnik prezydentów Warszawy

"Niemcy, pragnąc zniszczyć nas jako naród, burzyli pomniki naszej przeszłości. Bo naród i pomniki jego kultury to jedno" - powiedział Jan Zachwatowicz. Najbardziej rozpoznawalnym jego dziełem, jako projektanta, jest fasada odbudowanej katedry św. Jana. Gdyby nie on, mielibyśmy w Warszawie gruzy pozostawione światu ku przestrodze, a w miejscu murów miejskich być może wnosiłyby się ku niebu rzędy nowych bloków. Na nowo stworzył Warszawę z obrazów Bernarda Belotta Canaletta. Wśród tych widoczków jest zamek królewski w Warszawie.

Dojazd do Zamku Królewskiego w Warszawie

By dotrzeć do Zamku Królewskiego w Warszawie, wystarczy znaleźć się na Placu Zamkowym. Idąc ulicą Krakowskie Przedmieście w stronę północną, szybko znajdziemy się na obszernym placu. Po jego prawej stronie dostrzeżemy gmach Zamku Królewskiego z wieżą zegarową.  Po lewej stronie będzie Kolumna Zygmunta III Wazy, a na wprost - Stare Miasto. To raj dla turysty.

Czytaj więcej: Cmentarz kapitanów w Orebiciu

Jak dojechać do Zamku Królewskiego w Warszawie? Opcji jest klika, można dojechać samochodem i zostawić auto na płatnym parkingu, na przykład na Placu Teatralnym, a następnie dojść do zamku piechotą. To niec trudnego, a odległość to coś około kilometra. Akurat, żeby zwiedzić Stare i Nowe Miasto, a nawet zajrzeć nad Wisłę. Można też podjechać do Placu Zamkowego autobusem miejskim, lub dotrzeć pod Plac Zamkowy tramwajem przez tunel trasy W-Z.
Jeśli będą problemy z dotarciem na miejsce, można skorzystać z internetu i kliknąć w Mapy Google.Listopad 2023 r. Kolejka do darmowego zwiedzania Zamku Królewskiego w Warszawie.

Listopadowy wieczór. Widok na Zamek Królewski w Warszawie od strony Wisłostrady z wiaduktów Mostu Śląsko-Dąbrowskiego.A to grudzień 2023 ze świąteczną atmosferą.
A to wpisy z Facebooka.
Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!