Zastanawiałem się pewnego dnia, czy jest kościół drewniany drewniany w Warszawie, jak w wielu znacznie mniejszych miejscowościach. Zatem, czy drewniany kościół w Warszawie jest, czy go nie ma? Czy jest w stolicy świątynia drewniana, odpowiednio stara, sprzed wielu wieków, świadectwo dawnego ciesielstwa i silnej wiary, która nakazała ludziom stawiać takie perełki? Poszukałem i... znalazłem!
Przebłaganie za hulaszcze życie
"Kościół został wybudowany prawdopodobnie w roku 1534 z fundacji królowej Bony i pewnego bogatego szlachcica, który w tym miejscu miał pustelnię, gdzie pokutował za hulaszcze życie" - pisze parafia. Królowa Bona, ta sama, która zamieszkiwała na zamku w Chęcinach, miała mieć tutaj ogromne włości po śmierci męża. O tej świątyni pisze się też: kościół bernardynów na Pradze. Skąd kościół? Już w X wieku Grodzisk był osadą targową należącą do dóbr książęcych, a potem królewskich.Czytaj więcej: Zamek Królewski w Warszawie
Inne źródła twierdzą, że kościół w Grodzisku zbudowali w 1717 r. bernardyni, gdy starsza świątynia spłonęła w potopie szwedzkim, a ziemię tę zakon miał otrzymać w 1602 r. od króla Zygmunta III Wazy. Następnie grunty pozostały w jego rękach około ćwierć wieku. Obok pobudowano siedzibę dla zakonu.
Historia drewnianego kościoła z Białołęki
Modrzewiowy kościół w Warszawie
Ucieczka z upałów w cień
Dojazd do drewnianego kościoła na Białołęce
Kościół św. Michała Archanioła stoi przy ul. Głębockiej 119 w warszawskiej dzielnicy Białołęka. Dojazd do drewnianego kościoła na Białołęce wcale nie jest taki prosty. Trzeba bowiem w odpowiednim miejscu skręcić z trasy Toruńskiej na odnowiony całkiem niedawno wiadukt.
Czytaj więcej: Fontanny w Ołomuńcu
Następnie trzeba się kierować na północ i cały czas jechać ulicą Głębocką, co wymaga uwagi, bo droga wcale nie prowadzi prosto tylko co jakiś czas lekko skręca, w dodatku po drodze jest pięć większych i mniejszych rond. Nie jest to daleko, bo zaledwie niespełna dwa kilometry, ale można się zgubić. Kościół będzie po lewej stronie, a po prawej będzie nieduży żwirowy parking przy sklepie ogrodniczym.
Jeśli nie możesz dojechać, nie martw się, skorzystaj z Map Google.
Zdjęcia drewnianego kościoła św. Michała Archanioła z ul Głębockiej w Warszawie.
To niejedyny kościół drewniany w Warszawie. Na cmentarzu Bródnowskim znajdziemy kościół świętego Wincentego à Paulo, a w Starej Miłośnie w obrębie dzielnicy Warszawy - Wesołej - kościół św. Antoniego Padewskiego. Są one jednak znacznie młodsze od tego z Białołęki.
Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.
Znasz? Skomentuj!