28 października 2023

Niedobry omen Kolumny Trójcy Przenajświętszej? Co się stało w Ołomuńcu

zabytki spektakularne. W takich przypadkach od razu wiadomo, że są wyjątkowe i zasługują, by je uważnie obejrzeć. Takim obiektem jest, stojąca na rynku w Ołomuńcu i wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Kolumna Trójcy Przenajświętszej w Ołomuńcu (cz. Sloup Nejsvětější Trojice). To najwyższy czeski pomnik, ozdoba ołomunieckiej starówki i wdzięczny obiekt zdjęć fotografów, którzy przyjeżdżają dla niej z całego świata. Nie można jej nie zobaczyć, będąc w Ołomuńcu!

Spacer po ołomunieckiej starówce

Dopiero w trakcie spaceru zorientowałem się, że błąkanie się po Starym Mieście w Ołomuńcu daje niesamowitą przyjemność. Sporo tu jest starego bruku, a miasto położone jest na pofalowanym, pagórkowatym terenie. Może się zdarzyć, że będziemy szli w górę. Za chwilę uliczka może zacząć opadać. Nie brakuje odosobnionych zaułków i malowniczych zakątków.

Czytaj więcej: Fontanny w Ołomuńcu

Ołomuniec, który w dawnych czasach był miastem niezwykle zamożnym, obfituje w efektowne kamienice. Wiele z nich określanych jest mianem pałaców, a klimat bardzo przypomina Kraków, choć nie ma tu tylu turystów. Nic dziwnego, że atmosfera wydaje się znana. To ten sam obszar historyczno-kulturowy czyli dawne Austro-Węgry. Jest  spokojniej niż pod Wawelem, bardziej kameralnie, ale miasto jest równie zschwycające. W ten sposób dochodzimy pod Kolumnę Trójcy Przenajświętszej w Ołomuńcu.

Historia Kolumny Trójcy Przenajświętszej w Ołomuńcu

Kiedy po wielkiej zarazie powstała w latach 1713-1715 kolumna Mariacka na Dolnym Rynku w Ołomuńcu uznano, że kwestia wotum za wybawienie miasta i przebłagania, mającego chronić Ołomuniec przed kolejnymi plagami, została załatwiona raz na zawsze. Niemal od razu znaleźli się jednak tacy, którzy podnieśli, że nieduży słup morowy na trójkątnym i pochyłym Dolnym Rynku wcale nie musi być godnym pomnikiem symbolizującym należycie wiarę, oddanie i wdzięczność. Pojawiły się głosy, że miastu potrzebny jest słup o wiele bardziej znamienity, jako dowód pokory, którego intencja będzie bezdyskusyjnie dowiedziona formą i rozmiarami. Już rok później zabrano się do budowy. Kolumna Trójcy Przenajświętszej została wzniesiona w latach 1716–1754, budowa trwała więc 38 lat. Autorem planu i jednym z orędowników tej idei był budowniczy poprzedniej kolumny Waclav Render, który nie dość, że obmyślił cały projekt, to jeszcze dołożył się do budowy, przekazując na ten cel cały swój majątek, zapisany w testamencie. Zanim budowa została zakończona, jej pomysłodawca zmarł, tak jak trzech kolejnych budowniczych i jeden rzeźbiarz. Ostatecznie 9 września 1754 roku w obecności pary cesarskiej - Marii Teresy i jej męża Franciszka I Stefana - dokonano poświęcenia kolumny zbudowanej wyłącznie rękami mieszkańców Ołomuńca. W 1758 roku miasto oblegała pruska armia, a podczas ostrzału kolumna została uszkodzona. Po wojnie jedna z kul armatnich została pozłocona i umieszczona w dziurze po ostrzale. Pierwszą i drugą wojnę światową kolumna przetrwała nienaruszona.

Czytaj więcej: Kolumna Mariacka w Ołomuńcu

Kolumna Trójcy Świętej w Ołomuńcu ma 35 metrów wysokości i jest najwyższym monumentem w Czechach. Na szczycie kolumny jest miedziana rzeźba Trójcy Świętej, którą pozłocono. Na trzonie kolumny umieszono rzeźby Archanioła Gabriela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Podstawa kolumny ma trzy piętra. Jest tam 18 rzeźb świętych (m.in. św. Anna, Józef i Jan Chrzciciel oraz święci Cyryl i Metody, a także umęczony w Ołomuńcu polski święty ze Skoczowa - Jan Sarkander i patron Czech św. Wacław) i 15 płaskorzeźb, w tym 12 apostołów.
Na najniższym piętrze podstawy jest 12 rzeźb lucyferów.
W samej zaś podstawie jest niewielka kapliczka, a w niej płaskorzeźby przedstawiające historię Kaina i Abla, ofiarę złożonę przez Noego po potopie, ofiarę Abrahama i ukrzyżowanie Jezusa na tle panoram Jerozolimy i Ołomuńca. Krata do kapliczki była jednak zamknięta. Chcąc nie chcąc posiedzieliśmy sobie na ławce u stóp kolumny.
W 1995 r. Kolumna Trójcy Świętej w Ołomuńcu trafiła na listę narodowych zabytków Republiki Czeskiej. Z kolei w 2000 roku umieszczono ją na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Kolumna Trójcy Przenajświętszej na znaczku

Ciekawostką jest, że w 2002 r. czeska poczta umieściła rycinę Kolumny Trójcy Przenajświętszej w Ołomuńcu na znaczku pocztowym. Znaczek miał wartość 14 czeskich koron.

Czytaj więcej: Klasztor w Wigrach

Wizerunek Kolumny Trójcy Przenajświętszej w Ołomuńcu był autorstwa Václava Fajta. Powstał on według projektu czeskiego grafika Antonína Odehnala.

Górny Rynek w Ołomuńcu

Górny Rynek w Ołomuńcu (cz. Horní náměstí) to jeden z większych rynków, jakie znamy. Jeden bok ma 160 metrów, drugi - 155.  Pozostałe dwa są krótsze. Jest tu więc przestronnie niemal jak na Rynku Głównym w Krakowie. Odmiennie niż w wielu innych miastach rynek ten nie jest jedna całkowicie płaski, lecz wyraźnie opada. Spadek jest na tyle duży, że o ile fontanna Cezara ma po jednej stronie dwa stopnie, to po drugiej stronie jest ich już pięć

Czytaj więcej: Katedra św. Wita w Pradze

Mimo to pochyłości niemal się nie odczuwa, a spacer jest przyjemny. Plac jest wyłożony kamienną kostką, a tu i ówdzie są ławki, na których można odpocząć. Plac ten jest jednak pozbawiony zieleni, dlatego najlepsza pora na zwiedzanie latem to poranek lub późniejsze popołudnie. Klimat tworzą ratusz z zegarem astronomicznym, Kolumna Trójcy Przenajświętszej i fontanny Cezara oraz Herkulesa. W podcieniach zapraszają restauracje i kawiarnie

Co zwiedzać w Ołomuńcu?

W Ołomuńcu koniecznie trzeba odwiedzić katedrę św. Wacława. Ta monumentalna świątynia, to znakomity wzorzec gotyckiej architktury sakralnej. Wnętrze tej świątyni sprawia na turyście ogromne wrażenie. Oprócz tego nie sposób pominąć Kolumny Trójcy Przenajświętszej na ołomunieckim Górnym Rynku. Ten zabytek wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na turystów czeka też zegar astronomiczny w Ołomuńcu

Czytaj więcej: Ogród kwiatowy w Kromieryżu

Warto obejrzeć Dolny Rynek, mający kształt trójkąta, na którym wznosi się Kolumna Mariacka, czyli słup morowy postawiony w podzięce za ustąpienie zarazy, mający chronić przed kolejną epidemią. Ciekawym pretekstem do tematycznej wycieczki będą ołomunieckie fontanny, jest ich w sumie dziesięć, z czego sześć to barokowe zabytki, a dwie to zupełnie nowe ujęcie tematu miejskiego wodotrysku.

Jak trafić do Kolumny Trójcy Świętej w Ołomuńcu?

Jak dojść do Kolumny Trójcy Świętej w Ołomuńcu? Gdzie jest Kolumna Trójcy Świętej w Ołomuńcu? Ten zabytek wpisany na listę UNESCO zobaczymy na Górnym Rynku w Ołomuńcu (cz. Horní náměstí). My nocowaliśmy na przedmieściach i do rynku mieliśmy dziesięć przystanków tutejszym tramwajem linii 4. Zakup biletu to nic trudnego, trzeba zainstalować w telefonie aplikację, a następnie intuicyjnie kupić bilet, przy czym dostępne są bilety normalne i ulgowe

Czytaj więcej: Czechy

Następnie dotarliśmy w okolice ołomunieckiego rynku, a stamtąd już bez pośpiechu doszliśmy spacerem na miejsce, przechodząc dosłownie dwieście metrów. A potem zobaczyliśmy nie tylko Kolumnę Trójcy Świętej w Ołomuńcu, ale także najciekawsze ołomunieckie zabytki.
Jeśli pojawią się problemy z trafieniem na miejsce można wykorzystać Mapy Google.


Tutaj Kolumna Trójcy Przenajświętszej jako tło dla Fontanny Ariona na ołomunieckim Górnym Rynku.A to wpis z Facebooka o niesamowitej kolumnie z Ołomuńca.Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


2 komentarze

  1. W Ołomuńcu byłam sporo lat temu ale zaskoczył mnie wielkością starówki i ilością zabytków. Zupełnie wtedy nie spodziewałam się tak dużego zabytkowego centrum z fontannami, placami i parkami.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki za komentarz. Mówią o tym mieście, że Ołomuniec to "mała Praga"...

      Usuń