24 września 2023

Kolumna Mariacka w Ołomuńcu. Wpisali ją na elitarną listę

Kolumna Mariacka w Ołomuńcu (cz. Mariánský morový sloup) jest nieco mniej znana niż olśniewająca przepychem kolumna Trójcy Przenajświętszej na ołomunieckim Rynku. Jej funkcja była dość przyziemna. W czasach, gdy Czechy nękane były przez wojny, niepokoje i rebelie oraz ciągnące się za nimi zarazy i pomory, poszczególne miejscowości chroniły się przed "złym powietrzem", stawiając słupy morowe, wyposażone w różne zestawy świętych patronów, mających ludziom zapewnić bezpieczeństwo od śmiertelnej epidemii. Także i ta kolumna z Matką Boską na szczycie miała być świętym talizmanem zdrowia dla Ołomuńca. Nie wiadomo, jaka jest jej skuteczność, ale to, że jest, na pewno miastu nie szkodzi.

Historia kolumny mariackiej w Ołomuńcu

Na Kolumnę Mariacką w Ołomuńcu natknęliśmy się, szukając miejsca, w którym możnaby zjeść tradycyjny czeski posiłek. W poszukiwaniu restauracji zabłąkaliśmy się na ołomuniecki Dolny Rynek (cz. Dolní náměstí). Ten piękny stary plac, nieco pochyły, w kształcie wydłużonego trójkąta, otoczony jest zabytkowymi kamienicami, a po jego środku stoi właśnie kolumna Maryi. Mieliśmy na nią dobry widok z knajpy Hanacka gospoda (cz. Hanácká hospoda), która mieści się w Pałacu Hauenszildów (cz. Hauenschildův palác). Czemu hanacka? Bo hanacki to środkowomorawski dialekt (cz. nářečí středomoravská, nářečí hanácká), używany na zachodnich i środkowych Morawach. Pałaszując zatem knedliki z gulaszem i smażony ser, syciliśmy oczy pięknem tutejszej architektury.

Czytaj więcej: Zegar astronomiczny w Ołomuńcu

Kolumna Mariacka w Ołomuńcu została wzniesiona po zakończeniu epidemii, która nawiedziła miasto w latach 1713-1715. Miała ona wyrażać wdzięczność mieszkańców za ustąpienie zagrożenia, a wzorem były podobne kolumny, stojące w Pradze i Wiedniu. Pomysłodawcą był miejscowy rzeźbiarz i kamieniarz oraz cesarski architekt Václav Render, którego dzieła można do dziś podziwiać w samym Ołomuńcu i jego okolicach. Zbudował on kolumnę, zaś rzeźby wykonali Jan Sturmer i Tobiasz Schütz. Charakterystycznym elemeentem jest skręcony trzon kolumny. W podstawie zwraca uwagę otwór, który przechodzi przez nią na wylot.

Jak wygląda kolumna Mariacka w Ołomuńcu?

Na szczycie kolumny jest Immaculata, czyli symbol niepokalanego poczęcia - to Maryja z Nazaretu, stojąca na półksiężycu oplecionym przez węża, z koroną z gwiazd i złotym berłem. Przedstawiano ją zwykle w okresie baroku jako młodą kobietę w białej sukni i błękitnym płaszczu oraz bez dziecka. Jednak tu - wbrew tej zasadzie - jest z Dzieciątkiem. To jeden z typowych wizerunków siedemnastowiecznych. Takie podobizny były charakterystyczne dla epoki baroku i rokoko.

Czytaj więcej: Katedra św. Wacława w Ołomuńcu

Oprócz Maryi na kolumnie są posągi ośmiorga świętych. Niżej stoją figury Karola Boromeusza, Franciszka Ksawerego, św. Sebastiana i świętego Rocha. Nieco wyżej cztery żeńskie figury: św. Rozalia, św. Katarzyna ze Sieny, św. Barbara oraz św. Paulina, która w swojej opiece ma właśnie Ołomuniec. Gdy w 1758 roku podczas oblężenia miasta przez Prusaków zniszczony został posąg św. Sebastiana, wymieniono go na nowy. Z kolei w latach 1985–1992 kolumna została poddana konserwacji, podczas której wstawiony został nowy trzon.

Mały rynek, wielka kolumna

Ołomuniecki Dolny Rynek (cz. Dolní náměstí) to miejsce malownicze, dobrze się tu czuliśmy. Szmer wody z fontanny Neptuna towarzyszył nam w czasie, gdy szukaliśmy sobie miejca na posiłek. Po bruku przechadzały się gołębie, przypominające nasze - krakowskie, warszawskie.

Czytaj także: Willa gangstera "Dziada"

Sama Kolumna Mariacka, jest niesamowitą ozdobą. Jej piękno zwraca uwagę nie tylko specjalistów, historyków sztuki i miłośników zabytków. Także zwykli turyści czują, że warto ją obejrzeć z bliska, odwiedzając przy okazji ten ważny ołomuniecki plac. O tym, że jest wyjątkowa, świadczy fakt, że w 1995 r. Kolumna Mariacka w Ołomuńcu została wpisana na listę narodowych zabytków Republiki Czeskiej.

Co zwiedzać w Ołomuńcu?

W Ołomuńcu koniecznie trzeba odwiedzić katedrę św. Wacława. Ta monumentalna świątynia, to znakomity wzorzec gotyckiej architktury sakralnej. Wnętrze tej świątyni sprawia na turyście ogromne wrażenie. Oprócz tego nie sposób pominąć Kolumny Trójcy Przenajświętszej na ołomunieckim Górnym Rynku. Ten zabytek wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na turystów czeka też zegar astronomiczny w Ołomuńcu

Czytaj więcej: Ogród kwiatowy w Kromieryżu

Warto obejrzeć Dolny Rynek, mający kształt trójkąta, na którym wznosi się Kolumna Mariacka, czyli słup morowy postawiony w podzięce za ustąpienie zarazy, mający chronić przed kolejną epidemią. Ciekawym pretekstem do tematycznej wycieczki będą ołomunieckie fontanny, jest ich w sumie dziesięć, z czego sześć to barokowe zabytki, a dwie to zupełnie nowe ujęcie tematu miejskiego wodotrysku.  

Jak dojechać do kolumny Mariackiej w Ołomuńcu?

Jak dojść do Kolumny Mariackiej w Ołomuńcu? By dotrzeć do Kolumny Mariackiej w Ołomuńcu, trzeba znaleźć ołomuniecki Dolny Rynek (cz. Dolní náměstí). Z Górnego Rynku to dwa kroki na południe. Trzeba przejść w uliczkę, która odchodzi od Górnego Rynku między Fontanną Ariona a ołomunieckim ratuszem. Gdy tylko znajdziemy się między domami już z daleka dostrzeżemy skręcony trzon kolumny, a na nim błyszczące w słońcu złote elementy rzeźby Maryi

Czytaj więcej: Most Karola w Pradze

Na Dolny Rynek w Ołomuńcu raczej nie wjedziemy samochodem. Warto zostawić go nieco dalej, a na Starówkę można dojść spacerem.
Jeśli zaś pojawią się problemy z odnalezieniem się w gąszczu zaułków, można po prostu kliknąć w Mapy Google.

Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!