14 sierpnia 2023

Ten ogród wywoła zaskoczenie. Rzadka atrakcja w Kromieryżu

Ogród kwiatowy w czeskim Kromieryżu ma Morawach to niezwykłe miejsce. Po wejściu do środka zanurzamy się w świat atrakcji wymyślonej dla jednego człowieka - ołomunieckiego arcybiskupa. Ogród w stylu włoskiego i holenderskiego baroku składa się z kwiatowych rabat ułożonych w piękne wzory, spcerować można całą siatką alejek, które prowadzą w tunele z żywopłotów grabowych. Nie brakuje fontann. Najciekawsza jednak jest położona centralnie rotunda o barokowym wystroju z 1674 roku, w której centralnej części oglądać można umieszczone tam wahadło Faucaulta, które umieścił tam pod koniec XIX wieku profesor miejscowego gimnazjum dr František Nábělek pedagog, fizyk i astronom. Powolna zmiana płaszczyzny ruchu wahadła względem Ziemi to dowód jej obrotu wokół własnej osi. Inną spektakularną budowlą jest ogromna kolumnada zamykająca ozdobny park od północy. Prowadzi na nią wejście wąskimi, krętymi kamiennymi schodkami. Na dachu zaś urządzona została ścieżka, z której rozpościera się wspaniały widok na całe założenie.


Fanaberia ołomunieckiego arcybiskupa

Ogród Kwiatowy w Kromieryżu powstał w drugiej połowie XVII wieku z inicjatywy biskupa ołomunieckiego Karola von Liechtensteina-Castelcorna. Należał on do Pałacu Arcybiskupiego, choć był od niego nieco oddalony. Przez ponad 350 lat był własnością arcybiskupstwa w Ołomuńcu.

Czytaj więcej: Katedra św. Wacława w Ołomuńcu

Dziś Ogród Kwiatowy jest częścią zabytku "Ogrody i pałac Kromieryż", który został 5 sierpnia 1998 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie ogrodem zarządza czeski Narodowy Instytut Zabytków.

Jak dojechać do ogrodu w Kromieryżu?

Jak dojechac do Kromieryża? Dojazd do Kromieryża nie jest przesadnie skomplikowany. Miasto znajduje się przy autostradzie D1. Wystarczy zjechać na węźle Kroměříž, a następnie a następnie dojechać do miasta drogą 357. Wejście do Ogrodu kwiatowego w Kromieryżu mieści się przy ul. gen Svobody.

Czytaj więcej: Katedra św. Wita w Pradze

Obok jest parking - w niedzielę bezpłatny. Jeśli brakuje miejsca, łatwo je odnaleźć wzdłuż ulicy. Trzeba jednak pamiętać o kupieniu biletu parkingowego.
Ogród kwiatowy Kromieryż bilety ma w przystępnej cenie - normalny 140 koron, ulgowy dla młodzieży szkolnej - 40 koron, dzieci do szóstego roku życia wchodzą za darmo
Jeśli są problemy z dotarciem na miejsce, warto klikąć w Mapy Google. My tego nie pożałowaliśmy.Zobacz zdjęcia z ogrodu kwiatowego w Kromieryżu.

Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!