06 czerwca 2024

Pałac w Mnichowie. Władał nim "szalony" książę

Pałac w Mnichovie (cz. Mnichovo Hradiště) wygląda z pozoru jak ogromny domek dla lalek. Barwna elewacja, czerwony dach i takież cebule jego wieżyc sprawiają wrażenie, jakby został przeniesiony do czeskiego miasteczka ze świata zabawek i baśni. Zamek Mnichovo Hradiště otacza obszerny ogród, jednak dziś niewiele w nim drzew. Tutaj liczy się przestrzeń. Atutem jest sam zamek oraz jego oryginalne wnętrza i wyposażenie, robotę robi spacer alejkami ogrodu, klimatycznie jest pod rosnącymi tutaj dwoma ogromnymi drzewami. W pobliżu zaś znajduje się dawny klasztor kapucynów z monumentalnym kościołem Trzech Króli zamienionym w lapidarium kamiennych rzeźb, które wyszły spod ręki trzech znanych artystów. Obok zaś jest kaplica z tajemniczym grobowcem.

Zamek Valdštejnów i ogród

Pierwotnie zamek renesansowy, zbudowany przez Wacława Budovca z Budova, po bitwie pod Białą Górą stał się własnością Albrechta z Valdštejna. Historia zamku jest ściśle związana z rodem Valdštejnów, którzy byli jego właścicielami od 1623 do 1945 roku. Dzisiejszy wygląd obiekt zawdzięcza przebudowie dokonanej przez Arnošta Josefa z Valdštejna w latach 1697-1700, na podstawie projektu włoskiego architekta Marka Antonio Canevallego. Później dobudowano kolejne budynki. Sala terrena, czyli ogrodowa, to dzieło Mikuláša Raimimondiego, które pochodzi z 1711 roku. W rozległym parku można znaleźć stajnie końskie, oranżerie oraz pawilon ogrodowy.


Zamek oferuje turystom trzy trasy zwiedzania. Pierwsza trasa obejmuje historyczne wnętrza z bogatą kolekcją fajansów z Delft oraz porcelany chińskiej, miśnieńskiej i japońskiej. Można również zobaczyć interesującą bibliotekę Valdštejnów z Duchcova, gdzie w XVIII wieku przebywał słynny Giacomo Cassanova. Druga trasa prowadzi przez zamkowy teatr w stylu empirowym, a na drugim piętrze głównego budynku znajduje się Muzeum Miejskie, prezentujące archeologię, etnografię, przyrodę regionu, historyczną aptekę oraz model grodziska z Drábskich izdebek.

Zwiedzanie pałacu Mnichovo Hradiště

Zamek jest czynny w kwietniu i październiku w soboty i niedziele od 10:00 do 15:00. W sezonie letnim, czyli od maja do września można go zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach od 9:00 do 16:00. Zwiedzanie zamku kosztuje 200 koron, bilet ulgowy to 160 koron, dzieci do 17 lat płacą 60 koron.

Czytaj więcej: Skradin. Miasteczko Billa Gatesa

W zamku do wyboru są trzy trasy zwiedzania:
  • 1 trasa - stylowe wnętrza zamkowe z rodowymi zbiorami Valdštejnów;
  • 2 trasa - teatr zamkowy;
  • 3 trasa - lapidarium piaskowcowych rzeźb barokowych, grobowiec Albrechta z Valdštejna w kaplicy św. Anny.

Klasztor, kościół i kaplica

Bardzo blisko zamku w Mnichowie znajduje sie klasztor kapucynów z XVII wieku. Stoi tam nieużywany do celów wyznaniowych kościół klasztorny pod wezwaniem Trzech Króli, także z XVII wieku. Przed kościołem można zobaczyć kolumnę z figurą św. Anny. Kaplica pod jej wezwaniem znajduje się tuż obok kościoła. Kaplica św. Anny została wybudowana w latach 1723-1724. Wnętrza są bogato zdobione, a obecnie jest tam lapidarium z cennymi rzeźbami z warsztatów Platzera, Brauna i Jelínka. To właśnie tutaj posczywają w grobowcu doczesne szczątki Albrechta z Valdštejna, wojewody frýdlanskiego i sławnego dowódcy z wojny trzydziestoletniej.

Czytaj więcej: Skalny most Basteja i zamek Neurathen

Warto zajrzeć do kaplicy, bo grobowiec i zebrane w środku ogromne rzeźby robią niesamowite wrażenie. W kwietniu kaplicę świętej Anny można zwiedzać w soboty i niedziele od 8:45 do 15:00. Od maja do września kompleks jest otwarty od wtorku do niedzieli od 8:45 do 16:00. W październiku zwiedzanie jest możliwe w soboty i niedziele od 8:45 do 15:00. W pozostałych miesiącach jest nieczynne. Za bilety zapłacimy 50 koron, za ulgowy - 40 koron, rodzinny - 140 koron, a za przewodnika - 100 koron.

Jak dojechać do pałacu w Mnichowie?

Z Mladej Boleslavi jedziemy na północny-wschód autostradą D10 i na zjeździe Mnichovo Hradiště zjeżdżamy do miasta. Po drugiej stronie, jadąc najpierw trasą 268, a następnie 610 i 277, znajdziemy zamek Mnichovo Hradiště (cz. Zámek Mnichovo Hradiště).


W tym miejscu jest wygodny darmowy parking (cz. Parkoviště Zámek Mnichovo Hradiště), który jednak znajduje się na tyłach kompleksu pałacowo-klasztornego. Trzeba minąć zamek, a następnie dawny klasztor, które będą po lewej stronie. Dopiero na końcu zabudowań, po lewej stronie, będzie wygodny i przestronny parking. Łąkami prowadzi z niego ścieżka spacerowa do zamku, którą wygodnie dojdziemy do bramy zamkowego ogrodu.
W razie problemów z dotarciem można kliknąć w Mapy Google.Zobacz zdjęcia pałacu Mnichovo Hradiště.

W pobliżu pałacu znajduje się kilka innych budynków. Wśród nich zrujnowana szklarnia.

Zaraz obok jest dawny klasztor, ogromny kościół i kaplica.

We wnętrzu kościoła jest dziś osobno płatna wystawa rzeźb sakralnych.


Zobaczymy tam także ołtarzeKoń księcia Valdštejna to odrębna historia.Bilety do zamku w Mnichowie.
Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!