25 maja 2024

Skalny most Basteja i zamek Neurathen. Cud saskiej Szwajcarii

Wysoko nad zakolem Łaby wznosi się grupa piaskowcowych ostańców nazwanych onegdaj Basztą, bo przypomina warowny zamek. Zresztą w minionych wiekach był na szczycie zamek Neurathen, którego pozostałości można do dziś oglądać. Wznosił się niegdyś na tych skałach, jak orle gniazdo. Swobodnym nawiązaneim do niego jest owa Basteja, która od ponad 100 lat przyciąga turystów swoim pięknem. Widok w dół z tego miejsca to marzenie, zwłaszcza, gdy rzeką płynie statek. Tylko pióropusza dymu brakuje, by przenieść się daleko w czasie do epoki parowców, które niegdyś tu kursowały. Dodatkową atrakcją jest dziś przeszklony taras widokowy, który wznosi się nad samą przepaścią.


Co to jest Basteja?

Basteja, czyli po niemiecku Basteibrücke, to po polsku po prostu baszta, która leży w Parku Narodowym Saskiej Szwajcarii we wschodnich Niemczech, przy granicy z Czechami. Jest to rozległa skalna formacja, składająca się z ostańców należących do pasma Gór Połabskich. Nazwa zaś pochodzi od najwyższej skały o nazwie Baszta czyli Basteja. Piękno ostańców podkreśla niesamowity kontrast. Tuż obok przepływa bowiem rzeka Łaba, której nurt znajduje się znacznie ponad sto metrów niżej. Wystarczy zdać sobie sprawę, że wierzchołek najwyższej wieży, która jest jednocześnie najdalej wysuniętą w stronę koryta rzeki Łaby, znajduje się na względnej wysokości 190 metrów nad nurtem. To dlatego spiętrzone ponad wodą strome skały już ponad sto lat temu wywoływały zachwyt turystów. Oglądano je z pasażerskich statków parowych, płynących u ich stóp. Zresztą jednostki Saksońskiej Białej Floty pływają po tej trasie do dziś. W 1824 roku w skałach powstał pierwszy drewniany most. Miał on tworzyć platformę do wygodnych spacerów i umożliwiać bezpieczne dotarcie między strzeliste skalne wieże oraz komfortowe podziwianie widoków. Nic dziwnego, o tych skałach pisano już w końcu XVI wieku, a pod koniec XVIII po raz pierwszy przedstawił je bardziej szczegółowo przewodnik turystyczny Christiana Augusta Gottloba Eberharda. Na początku wieku XIX Basteję odwiedziła pierwsza zorganizowana wycieczka i w krótce powstał w pobliżu szynk z posiłkami i napojami dla odwiedzających.


W połowie XIX wieku konstrukcje drewniane zostały zastąpione przez ogromny kamienny most, nawiązujący do architektury obronnej. Do budowy użyto bloków z piaskowca. Most Basteibrucke wznosi się na wysokość 40 metrów ponad dnem wąwozu Mardetelle. Jest długi na 76,5 metra i umożliwia podziwianie skał oraz panoramy przełomu Łaby. Dzięki udostępnieniu bezpiecznej i wygodnej trasy dla turystów łatwiej dostępne stały się ruiny zamku Neurathen. W pobliżu są punkty widokowe: Ferdinandstein (dojście do niego znajduje się przed zejściem do Bastei) oraz Kleine Gans. Z tego pierwszego miejsca widokowego wykonywane są najbardziej znane zdjęcia mostu Basteibrücke. Widać z niego jak na dłoni całą Basteję. A w oddali widać inne nieodległe atrakcje. W dole jest brzeg rzeki z kurortem Rathen (po obu stronach Łaby), a nieco dalej za rzeką są: twierdza Königstein oraz skalne labirynty: Lilienstein i Pfaffenstein. Idąc w dół szlakiem zwanym Ścieżką Malarzy ku Łabie i Rathen napokamy w dolinie Amselgrund niewielkie jeziorko Amselsee, dawniej staw rybny, po którym można pływać rowerami wodnymi. W pobliżu jest też szlak zwany Schwedenlöcher. To ścieżka poprowadzona stromymi schodami przez rozpadliny pomiędzy skałami.

Zwiedzanie Bastei. Co trzeba wiedzieć?

Zwiedzanie Bastei jest bezpłatne. Nie są potrzebne żadne bilety, żeby wejść na kamienny most Basteibrücke, który prowadzi między skałami. Przejście całej Bastei oraz zwiedzenie zamku Neurathen zajmie łącznie do 2 godzin. Najpierw miniemy centrum turystyczne z hotelem Bergohotel Bastei, barami i innymi usługami. Dopiero potem ścieżka obniża się i schodzimy do samej Bastei.


Miejsca, które trzeba zaliczyć, to przede wszystkim przeszklony taras widokowy, przy kompleksie turystycznym, który powstał niedawno. Można z niego podziwiać pamoramę przełomu Łaby. Następnie idziemy na kamienny most Bastei. Warto wejść na punkty widokowe na skałach. A na koniec udać się na zwiedzanie zamku Neurathen.

Orle gniazdo. Zamek Neurathen

Zwiedzanie ruin zamku Neurathen jest płatne. Bilety (ok. 3 euro) kupimy w kasie, która znajduje się w drewnianym pawiloniku przed wejściem na teren grodziska Neurathen. Warto skorzystać, bo z punktów widokowych na jego terenie roztaczają się niesamowite widoki. Trasa jest jednokierunkowa i dość łatwa, ale trzeba wziąć pod uwagę, że jest tam dużo schodów i ciasnych przejść. Jeśli mamy ze sobą dziecko w wózku, to będzie to trudne zadanie. Po przejściu przez bramę wchodzimy na teren zamku. Można tu obejrzeć na przykład dawną cysternę, która zapewniała załodze pitną wodę. Zwiedzanie umożliwiają ścieżki, schodki i przejścia. Poszczególne obiekty są opisane, a część informacji jest po polsku.


Pierwsza wzmianka o zamku Neurathen pochodzić ma z 1261 roku. Na przestrzeni kilkuset lat warownia, zbudowana głównie z drewna oraz cegieł, przechodziła z rąk do rąk. Zaliczała jednocześnie okresy wzlotów i upadków. W 1496 roku zamek Neurathen spłonął, a następnie po raz kolejny zmienił właściciela. Dość szybko okazało się, że pożar przypieczętował jego losy i w pierwszej połowie XVI wieku rozpoczął się ostateczny upadek burg Neurathen. Dziś można obejrzeć nieliczne ślady świetności. Zostało głównie to, co było wykute w litej skale. Ale można też zobaczyć np. zrekonstruowaną katapultę i armatnie kule. Udostępnienie dla masowej turystyki ułatwił remont, który odbył się w latach 1982-1984.

Jak dojść do Basteibrücke?

Na Basteję można się dostać o własnych siłach czterema szlakami dla turystów pieszych:
  • szlak turystyczny niebieski z Rathewalde przez wodospad Amselfall,
  • szlak turystyczny czerwony z Stadt Wehlen, prowadzący dalej w kierunku Rathen,
  • szlak turystyczny zielony z Lohmen przez schroniska Waldidylle oraz Steinerner Tisch, dalej można nim iść w kierunku Rathen;
  • szlak turystyczny żółty z Rathewalde przez schronisko Steinerner Tisch.

Basteja. Jak dojechać?

Jak dojechać do Bastei? Dojazd do Basteibrücke jest nieskomplikowany, choć może się wydawać inaczej. Formacja skalna leży w Górach Połabskich we wschodnich Niemczech i jest jedną z atrakcji jakie oferuje Park Narodowy Saskiej Szwajcarii. Dokładnie to miejsce jest położone między miejscowościami Rathen i Stadt Wehlen. Można tu dojechać z Bad Schandau drogą E163. Za miejscowością Ratewalde należy skręcić w lewo i ulicą Basteistraße dotrzeć do parkingów w górze przy Bastei. Można też dojechać do Bad Schandau wzdłuż rzeki Łaby od granicy z Czechami, która leży w okolicy miejsowości Hřensko w powiecie Děčínskim w czeskiej części saskiej Szwajcarii.
Bardzo łatwo dotrzeć do Rathen z Drezna. Co pół godziny kursuje stamtąd pociąg, który jedzie około 30 minut. Następnie przeprawiamy się promem do Oberrathen i idziemy w górę na Basteję. Samochodem z Drezna dotrzemy, jadąc początkowo wzdłuż Łaby ulicą Lohmenerstrasse, a następnie Basteistrasse przez podmiejskie miejscowości Loschwitz, Pilnitz i Pirna do Lohmen, za którym trzeba w kierunku Bastei skręcić w prawo.


Do Bastei najlepiej przyjechać z samego rana. W sezonie ta atrakcja jest oblegana, rano ludzi jest mnie, a kolejki mniejsze. Po lewej stronie drogi prowadzącej do Bastei znajduje się parking Parkplatz Bastei, na którym można zostawić auto, warto mieć tutaj drobne, mogą być banknoty 5 i 10 euro. Jednak w sezonie może tam nie być miejsca już wcześnie rano. Inna opcja to zostawienie auta na parkingu Park and Ride Reisemobilpark Bastei między Lohmen a Rathewalde (parking P+R) i dojechanie w kilka minut na miejsce autobusem. Zapłacimy tam za 5-6 godzin parkowania około 8-10 euro za samochód osobowy.
Jeśli są problemy warto wykorzystać Mapy Google.Zobacz zdjęcia z Bastei i Zamku Neurathen (wkrótce).


Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.

Znasz? Skomentuj!