30 lipca 2023

Kaplica pośród bloków w Ursusie. Co wyróżnia ten zabytek?

To jeden z tych zabytków, które mijamy codziennie nie zwracając na nie uwagi. Ot kapliczka przydrożna, anonimowa. Coś "w tle". A jednak ma swoją historię i wiele przeszła. W dodatku to ponoć bezwzględnie najstarszy zabytek Ursusa. Starszego w tej dzielnicy Warszawy nie ma. W latach 80. ubiegłego stulecia omal się nie rozpadła. Po odbudowie zachowano oryginalny krzyż żelazny i kolumny przy wejściu oraz podpory ołtarza. Niepokoi jedynie pusta wnęka na figurkę. Przed wejściem nieduży wyłożony płytami placyk z dwiema lampami wbudowanymi w podłoże i murkami po bokach.


Trzeba pamiętać, że gdy kapliczka powstawała, nie było tu osiedli i bitych dróg, lecz wsie i pola po horyzont. Tu odbywała się bitwa pod Raszynem. Za okupacji było tu odludzie z dala od Niemców. Miejsce, które dziś jest uczęszczane, aż huczy od autobusów i samochodów, było sielskim krajobrazem z kapliczką nawiązującą do baroku. Nietrudno wyobrazić sobie jak urokliwie musiało tu być. 

Półokrągły zabytek w Ursusie

Półokrągła zabytkowa kapliczka stoi w Ursusie przy ul. Dzieci Warszawy. Ponoć miała powstać w 1705 roku po bitwie ze Szwedami. W czasie drugiej wojny światowej miała być schronieniem dla radiostacji Armii Krajowej. Gdy w 1970 roku podczas zakładania kanalizacji znaleziono tu liczne kości J. Domżalski w książce "Niezwykły Ursus" wyjaśnił, że mógł tu być cmentarz poległych w bitwie pod Raszynem z 1809 roku. "To niedaleko niej stacjonowały wojska księcia Józefa Poniatowskiego, kiedy szły na bitwę pod Raszynem. To tutaj spotkali się powstańcy styczniowi, aby napaść na dyliżans, jadący ze wsi Salomea (dzisiaj w granicach Włoch), którym podążał znienawidzony przez Polaków radca rosyjskiego Namiestnika - Czerkasow. Wiózł jakieś ważne papiery. Został pojmany i zabity" - napisał portal iursus.pl.


W latach 80. ubiegłego stulecia kapliczka z ołtarzem podupadła, jednak w 1983 r. wpisano ją na listę zabytków dzięki Jadwidze Leśnobrodzkiej, byłej komendantce Wojskowej Służby Kobiet kompanii "Kordian" Armii Krajowej, Bronisławowi Jaszczyńskiemu, Wojciechowi Przybylskiemu, Stefanowi Owczarczykowi i Edwardowi Rozmusowi. Stała wtedy w szczerych polach, bo biegła tędy główna droga wsi Skorosze, która prowadziła do Czechowic i Salomei, zaś w okolicy do lat 90. ubiegłego stulecia rolnicy uprawiali ziemię. Ulica została przyłączona do Warszawy z całym Ursusem w 1977 roku i nazwano ją wówczas ul. Jana III Sobieskiego. 4 września 1978 nazwę zmieniono na Dzieci Warszawy.
W 1987 roku podczas próby odsunięcia od ulicy zabytku kapliczka spadła z szyn i przekrzywiła się. Trzeba było ją zrekonstruować, co udało się w 1994 roku. Wnętrze zostało wykończone w 2005 roku. W środku zamiast ołtarza są trzy obrazki. W centrum jest Matka Boska Częstochowska, z lewej Matka Boska Siewna, a z prawej św. Stanisław

Jak dojechać do kapliczki na Dzieci Warszawy?

Do kapliczki w Ursusie łatwo trafić. Jadąc z centrum autobusem 517 trzeba wysiąść, gdy skręcimy z ul . Ryżowej w Dzieci Warszawy. Idąc dalej, po kilkuset metrach po lewej zobaczymy kapliczkę.

 
Jeśli pojawią się problemy można kliknąć w Mapy Google.Zobacz zdjęcia. 

Ktoś przywiesił wydruk zdjęcia z czasów, gdy za kapliczką nie było osiedli. Różnica jest zauważalna gołym okiem. Widać też, dlaczego był konieczny remont, a wręcz rekonstrukcja.
Widok w Google Street View.Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!