26 grudnia 2022

Czego nie mają "Niemowlęta" w Pradze? To trzeba zobaczyć

Chodziliśmy sobie po Pradze, przeszliśmy Mostem Karola, ruszyliśmy się w lewo na spacer brzegiem Wełtawy, aż trafiliśmy na takie nieboraczki. Czesi mówią o nich "miminka", czyli "dzidziusie". Niemowlęta z Pragi lub inaczej raczkujące niemowlaki z Pragi. Oseski z brązu, które rozbiegły się dookoła. Tylko wciąż nie wiemy, co te dzieci mają zamiast twarzy. Czy to jest port USB, czy jakieś inne gniazdko? Niektórzy piszą, że to kody kreskowe, inni, że szczelina automatu wrzutowego na monety. Przy tym bobaski są ogromne. To dosłownie dzieci-giganty. Raczkujące ogromne małe goliaty. Błyszczące złotem w słońcu raczkujące dzieci.

Bobaski opanowały park praski

Trzy bobaski to element większego projektu, który zdobi praską wieżę telewizyjną Žižkov. Wspina się na nią w róźnych pozach dziesięcioro niemowlaków z włókna szklanego autorstwa Davida Černego. Oseski wspinają się odważnie na wieżę i są chętnie oglądane przez turystów. Trzy takie niemowlaki sporych rozmiarów raczkują jednak bliżej centrum Pragi, na wyspie Kampa (odciętej od brzegu kanałem) przy muzeum Kampa i w parku Kampa nad brzegiem Wełtawy.

Czytaj więcej: "Sikacze" z Pragi

Są to figury odlane z brązu i ustawione między drzewami obok budynku, w którym znajduje się muzeum sztuki nowoczesnej. Niemowlęta z Pragi, to miała być instalacja tymczasowa, ale tak się spodobała prażanom, że została na stałe. Według niektórych raczkujące niemowlęta bez twarzy to symbol infantylności ery komunizmu i niezdolności do osiągnięcia dojrzałości. Jak jest naprawdę? Trwa dyskusja.

Czeski skandalista prowokuje tłumy

David Černý to kontrowersyjny czeski artysta rzeźbiarz, który regularnie wywołuje dyskusje związane ze swoimi pracami. Wiele z nich widać w przestrzeni publicznej. Jednym z takich dzieł są jego "Sikacze", czyli "Čůrající postavy" (2004 r.), którzy ewidentnie niosą ładunek polityki. Ale są także inne rzeźby, które zdają się wszczynać dyskusje na inne tematy, na przykład społeczne. Na przykład na rynnie fasady teatru Divadlo Na Zábradlí (Teatr na Balustradzie) znajduje się rzeźba "Embrion", którą zainstalowano 9 grudnia 2008 roku z okazji 50-lecia sceny. W pobliżu centrum handlowego Quadrio, niedaleko ulicy Vaclavske Namesti znajduje się także ruchoma instalacja - głowa Franza Kafki. W 2000 roku artysta otrzymał za swoją twórczość najważniejsze czeskie wyróżnienie za twórczość plastyczną - nagrodę Chalupeckiego.

Czytaj więcej: Rzeźba "Siłacz" w Warszawie

Nad Wełtawą w parku na sztucznej wyspie Kampa znajduje się jeden pomnik niemowląt. Zamiast oczu mają monitory, wspinają się w jakimś obłędnym amoku. Druga ich wersja jest przy wieży telewizyjnej na Žižkovie. Inna dyskusyjna kompozycja to rzeźba patrona Czech św. Wacława (1999 r.), siedzącego na martwym, odwróconym koniu w praskiej Lucernie.  Jeszcze jedna rzeźba to "Wisielec" (1996 r.) na skrzyżowaniu ulic Husovej i Skořepka. Twórca psychoanalizy - Zygmunt Freud - wisi nad ulicą, trzymając się jedną ręką belki. Dzieło miało symbolizować sytuację intelektualistów europejskich na początku XXI wieku. Jedna z jego instalacji znajduje się także w Polsce. To rzeźba "Golem" w Poznaniu, którą można oglądać w Alejach Marcinkowskiego.

Co zobaczyć w Pradze?

Czołowy zabytek w Pradze to Most Karola. Ale ciekawy jest także staromiejski ratusz i znajdujący się tam praski zegar astronomiczny. Ten rewelacyjny chronometr ma tyle dodtkowych funkcji, że mogłaby ich pozazdrościć aplikacja w smartfonie. W tamtej okolicy warto poszukać lokalu z knedlikami i lokalnym piwem. Nie sposób ominąć starego cmentarza żydowskiego w Pradze oraz starych synagog w dawnej dzielnicy żydowskiej Josefov

Czytaj więcej: Muzeum Chirurgów w Edynburgu

Warto odwiedzić dzielnicę Malá Strana, gdzie warta uwagi jest najwęższa uliczka w Pradze. W pobliżu jest kontrowersyjna fontanna - sikacze. Można w pobliżu zobaczyć słynne praskie niemowlęta. Ciekawa będzie także wycieczka na Hradczany połączona z oglądaniem katedry św. Wita. Przy okazji można rzucić okiem na zamek, który jest siedzibą prezydenta Czech. Po drodze warto w okolicy starego miasta wpaść na praskie knedliki.

Jak znaleźć niemowlaki w Pradze?

Aby znaleźć praskie niemowlęta (po angielsku crawling babies in Prague), trzeba przejść przez Most Karola w Pradze, kierując się od starówki ku dzielnicy Malá Strana. Po przekroczeniu rzeki idziemy w lewo, wzdłuż Wełtawy. Po niedługiej chwili w parku Kampa, na wyspie o tej samej nazwie, przy ścianie muzeum Kampa dostrzeżemy sylwetki niemowlaków. Oto dzidziusie z Pragi w całej krasie. Jak widać łatwo tu dotrzeć, a można też dojechać wygodnie na rowerze.

Czytaj więcej: Most Karola w Pradze

Figury niemowlaków z Pragi cieszą się niemałym zainteresowaniem. W zasadzie niemal cały czas w ciągu dnia ktoś na nie włazi. Szczególnie lubią je dzieci. Dorosłych frapuje z kolei wyraz twarzy sylwetek z brązu.
Nie można trafić? Jak znaleźć niemowlęta z Pragi? Jak dojechać do pomnika dzieci w Pradze? Jeśli są problemy, to w razie czego zawsze można kliknąć w Mapy Google.


A to wieża telewizyjna na Žižkovie (Žižkovská televizní věž) przy ul. Mahlerovy Sady w dzielnicy Praga 3. Po niej też "chodzą" niemowlęta.
  Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!