07 stycznia 2023

Dom na Podwalu w Lublinie. W tym hotelu mają własny kościół

Lublinowi dałem kilka godzin, by zobaczyć cokolwiek. Tak to jest, kiedy się jest w podróży z nie za długą przerwą w trasie. Spacerując okolicami lubelskiej starówki natknąłem się na Dom na Podwalu. Budowla jest zwarta, robi wrażenie obronnej, tworzy przestrzeń, nadając jej regularności i charakteru. To kolejny zabytek, który żyje dziś swoim autonomicznym życiem. W środku jest hotel.

Hotel w zabytkowej przestrzeni

Dom na Podwalu, inaczej Archidiecezjalny Dom Rekolekcyjny w Lublinie, to XVII-wieczny kompleks budynków tworzący zamknięty czworobok. W jego skład kościół św. Wojciecha - perła lubelskiego renesansu. Znajdują się w nim trzy ołtarze przeniesione w 1954 roku ze słynnej kaplicy Świętej Trójcy na Zamku Lubelskim. Chodzi o ołtarz główny z obrazem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny namalowany przez S. Janowickiego w 1611 r. , w jednym ołtarzu bocznym jest obraz św. Antoniego, w drugim - ukrzyżowanie Pana Jezusa. Do 1962 roku kościół był zamknięty dla wiernych. Obiekt ten to późnorenesansowa, murowana świątynia wzniesiona w latach 1610-1635 przy szpitalu św. Łazarza. Ze względu na wilgoć i wysokie koszty utrzymania obiekty szpitala zostały chyba jeszcze w XVII w. sprzedane Żydom, a we wnętrzach umieszczony był skład żelaza.

Czytaj więcej: Kamień nieszczęścia w Lublinie

W 1920 r. kościół św. Wojciecha i zabudowania przejęła diecezja lubelska. W 1974 został przeprowadzony remont, elewacja została starannie odnowiona, a we wnętrzach urządzony jest dziś hotel Dom na Podwalu, który dysponuje 31 pokojami jedno-, dwu-, trzy- i czteroosobowymi z 50 miejscami noclegowymi. Pracują tam Córki św. Franciszka Serafickiego. W kilku pomieszczeniach jest Muzeum Diecezjalne w Lublinie, a w części mieści się przedszkole. W środku jest m. in. obszerny taras z widokiem na wirydarz. Dom na Podwalu stoi u bram Starego Miasta, najstarszej i najbardziej malowniczej części Lublina. Z okien widoczne są: zamek lubelski, Wieża Trynitarska, kościół dominikanów z relikwiami drzewa Krzyża Świętego oraz lubelskie błonia. Po trwającym minutę spacerze można znaleźć się w samym sercu zabytkowego Lublina. Lublin noclegi u sióstr zakonnych oferuje w nowoczesnym stylu, w pokojach jest internet i klimatyzacja.

Miasto o burzliwej historii

Lublin leży nad rzeką Bystrzycą, o czym zapomniałem. Bystrzyca jakoś dziwnie kojarzy się z ziemią kłodzką. Lublin to początkowo historyczna osada handlowa, która istniała w tym miejscu już w VI wieku. Od X do XV wieku miasto było w jurysdykcji sandomierskiej, należał do Małopolski, a już od 1228 roku miało swoją dzisiejszą nazwę. Król Władysław Łokietek lokował miasto 15 sierpnia 1317 roku. Rok później Kazimierz Wielki zezwolił na budowę murów, a w 1392 roku Władysław Jagiełło nadał prawo składu umożliwiając rozrost kupiectwa. Z tego względu w tamtym czasie miasto było ważnym centrum administracyjnym, handlowym i kulturalnym. W 1474 r. król Kazimierz Jagiellończyk ustanowił tu stolicę nowo powstałego województwa lubelskiego, a w 1703 roku król August II nadał miastu przywilej zrównujący je w prawach do Krakowa. Ponowny rozkwit Lublina nadszedł w wieku XIX po wybudowaniu połączenia z Koleją Nadwiślańską. A dziś to ośrodek akademicki i naukowy oraz przemysłowy. Lublin w chwili obecnej ma ponad 330 tys. mieszkańców, jest miastem wojewódzkim.

Czytaj więcej: Rzeźba "Niemowlęta" w Pradze

Miasto było ważnym ośrodkiem kalwinizmu. W 1630 roku Lublin wyludniła dżuma, był plądrowany przez wojska rosyjsko-kozackie (1655 r.), a w 1856 roku przez Szwedów. W 1792 roku miasto zajęli Rosjanie. W 1795 roku nastąpił rozbiór Rzeczpospolitej i Lublin znalazł się w zaborze austriackim. W 1709 roku miasto wyzwoliło Księstwo Warszawskie. Na krótko - w 1815 roku Lublin znalazł się w Królestwie Kongresowym. W czasie pierwszej wojny światowej miasto zajęły wojska niemieckie i austro-węgierskie. Po jej zakończeniu w 1918 roku powstał tam rząd ludowy Republiki Polskiej Ignacego Daszyńskiego. Wtedy także powstał Katolicki Uniwersytet Lubelski. W czasie druhiej wojny światowej miasto na krótko było siedzibą prezydenta, ministerstw i skarbu państwa. Po klęsce wrześniowej było pod okupacją. Niemcy przeprowadzili w Lublinie masową akcję represyjną o nazwie Sonderaktion Lublin. Aresztowano serki osób, które rozstrzelano w Rurach JezukickichW ramach akcji Reinhard zginęło około 40 ty. lubelskich Żydów. Zlikwidowano m.in. cmentarze żydowskie. Spokój przyszedł dopiero po wojnie.

Jakie zabytki są w Lublinie?

Lublin ma niesamowite szczęście do swojej burzliwej historii, dzięki której można oglądać zabytki z różnych epok. Co zwiedzić w Lublinie? Skarby. W Lublinie można zwiedzić Stare Miasto i rynek. Warta obejrzenia jest średniowieczna Brama Krakowska, a obok niej XIV-wieczna gotycka baszta obronna czyli Brama Półokrągła. Niedaleko jest przewrotny kamień nieszczęścia. Warto zwiedzić lubelskie podziemia, do której wejście jest w Starym Ratuszu, czyli trybunale Koronnym na rynku. Całkiem blisko jest Brama Grodzka, czyli Brama Żydowska, prowadząca z zamku na Stare Miasto. Warto oglądać kamienice w Lublinie, zwłaszcza te na rynku Starego Miasta.

Czytaj więcej: Most gotycki w Kłodzku

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów jest zamek lubelskiNa wizytę czeka w nim gotycka kaplica zamkowa Trójcy Świętej zbudowana w latach 1341-1370. W środku znajdują się unikatowe XV-wieczne bizantyjskie malowidła, które koniecznie trzeba zobaczyć. Od XVII wieku kaplica ma szczyt w stylu lubelskiego renesansu. Na zamku jest także XIII-wieczny romański donżon. Opodal stoi Dom na Podwalu. Trzeba też zwrócić uwagę na kościół św. Jana, jedną z najstarszych świątyń w Lublinie - kościół św. Sebastiana oraz sobór Przemienienia Pańskiego. Warte obejrzenia są wieża i brama trynitarska. Można także pójść na XIX-wieczny Plac Litewski. Warto zobaczyć dom Janiny Porazińskiej, znanej pisarki. To tylko część wspaniałych pomników historii Lublina.

Dom na Podwalu Lublin, jak dojechać?

Hotel Dom na Podwalu mieści się przy ul. Podwale 15 na lubelskich błoniach. Po sąsiedzku jest ulica Zamkowa, która wiedzie dość wysokim wiaduktem. Można nią dojść na Zamek Lubelski. W drugą stronę mamy Bramę Grodzką. A stamtąd to już tylko minuta na rynek Starego Miasta.

Czytaj więcej: Tężnia solankowa w Konstancinie

Jak dojechać do hotelu Dom na Podwalu? Najprościej Aleją Tysiąclecia, z której skręcamy na Plac Zamkowy i dalej Podwalem pod sam hotel. Można też pomyśleć o dotarciu na rowerze.

A jeśli nie można trafić, wystarczy kliknąć w Mapy Google.
Zobacz hotel Dom na Podwalu w usłudze Google Street View.Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!