21 lutego 2022

Pomnik Pileckiego w Warszawie. Filmowa historia polskiego bohatera

Pomnik Pileckiego udało się odwiedzić "przy okazji". Trzeba było poczekać na Żoliborzu półtorej godziny i stąd krótki spacer. Nogi prowadziły przez tę dzielnicę, o której powstawały piosenki - zasłużenie. Wkrótce oczom pokazał się kubik poświęcony nietuzinkowej postaci. Co ciekawe miejsce, w którym stoi pomnik, w al. Wojska Polskiego nie jest przypadkowe. To tutaj Witold Pilecki został aresztowany 19 września 1940 roku przez Niemców. 


Z pęknięcia w monolicie wyłania się polski bohater w mundurze. To, co ma dziś do przekazania, może brzemieć jak fikcja i serial z Netflixa. Bo przecież tym musi być pójście na ochotnika do Auschwitz. I to wszystko prawda, a postać ta była spiżowa już za niezwykłego życia, które przerwali komuniści.
Pomnik według projektu pracowni "Morfenes" Jacka Kicińskiego i Rafała Stachowicza z Siemianowic Śląskich odsłonięto 13 maja 2017 roku w 116. rocznicę urodzin Witolda Pileckiego.

Bohater bez miejsca pochówku

Witold Pilecki, urodzony w Ołońcu w Karelii  (Rosja), harcerz, patriota, był bohaterem drugiej wojny światowej, żołnierz AK, który zgłosił się na ochotnika do KL Auschwitz, dokąd trafił w tzw. drugim transporcie warszawskim.  W obozie zagłady był organizatorem ruchu oporu opartego o system "piątek" i autorem tzw. raportu Pileckiego o funkcjonowaniu niemieckiej machiny masowej śmierci, który trafił na zachód. Jako jeden z nielicznych uciekł z Auschwitz, brał udział w Powstaniu Warszawskim.

Po wojnie został prawdopodobnie 8 maja 1947 zatrzymany, oskarżony przez komunistyczne władze Polski Ludowej m.in. o prowadzienie działalności wywiadowczej, organizowanie zamachu na wpływowych urzędników Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego oraz przyjęcie pieniędzy od zagranicznych organizacji, zorganizowanie trzech składów broni, nielegalne posiadanie broni i amunicji. Wyrok zapadł 15 marca 1948 roku: kara śmierci. Witold Pilecki został stracony strzałem w tył głowy 25 maja 1948 roku. Miejsca pochówku do tej pory nie ustalono, choć IPN przypuszcza, że zwłoki Pileckiego mogły zostać pogrzebane w kwaterze Ł, tak zwanej Łączce, na cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie. Dopiero w 1990 r. wyrok został unieważniony. Bohater w 2006 roku otrzymał Order Orła Białego, zaś w 2013 roku został awansowany pośmiertnie do stopnia pułkownika.

Pomnik Pileckiego. Jak dojechać?

Pomnik rotmistrza WItolda Pileckiego stoi w Warszawie na pasie zieleni między jezdniami al. Wojska Polskiego u wylotu ul. Bitwy pod Rokitną.


Warto zatrzymać się tu na dłużej i trochę przespacerować.
A w razie problemów z dotarciem zawsze można kliknąć w Mapy Google.Zobacz zdjęcia pomnika PIleckiego w Warszawie.A to wpis o Witoldzie Pileckim i jego pomniku z Facebooka.Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!