08 listopada 2021

Polskie Termopile w Pęcicach. Tragiczny epizod Powstania Warszawskiego

Cmentarz wojskowy w Pęcicach leży tuż przy ogrodzeniu, skądinąd słynnego, podwarszawskiego dworu. Pałac w Pęcicach to miejsce, w którym niegdyś balowali biznesmeni Bogusław Bagsik i Andrzej Gąsiorowski ze spółki Art-B. Leży tu 91 powstańców warszawskich, którzy zginęli podczas bitwy z Niemcami 2 sierpnia 1944 roku. Potyczka nazywana jest "polskimi Termopilami", doszło do niej drugiego dnia zrywu stolicy. Oddział z IV Obwodu Ochota pod dowództwem ppłk. Mieczysława Sokołowskiego ps. "Grzymała”, podczas odwrotu ze stolicy, napotkał niemieckie wojsko i podczas nagłago starcia poniósł znaczne straty. 31 ludzi zginęło w boju. Pozostali zostali wzięci do niewoli przez Wehrmacht. Można więc powiedzieć, że to jeden z licznych pomników Powstania Warszawskiego.


Jeńcy, których było 60, byli trzymani w pobliskim pałacu w Pęcicach, na którego frontonie umieszczony jest jakże gorzko brzmiący napis "Jam jest Dwór Polski. Co walczy mężnie i strzeże wiernie". Jeńcy byli torturowani w piwnicach pałacu w Pęcicach, a następnie zostali rozstrzelani w parku w Pęcicach. Najmłodszy zamordowany żołnierz miał 14 lat. Znaczna większość - 18, 19 lat. Pochowano ich w dole zbiorowym wykopanym przez miejscową ludność. Po wojnie ciała ekshumowano i założono w tym miejscu cmentarz wojskowy, a właściwie mauzoleum, którym do dziś opiekują się okoliczni mieszkańcy. Co roku w ostatnią niedzielę lipca odbywa się przy pomniku apel poległych.

Krwawe wystąpienie stolicy

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Zryw Warszawy przeciwko niemieckim okupantom trwał do 3 października 1944 roku. Największa operacja militarna Armii Krajowej została zorganizowana w ramach akcji "Burza"Dowództwo AK planowało samodzielne wyzwolenie Warszawy zanim wejdą do niej sowieci, by powstrzymać podporządkowanie i sowietyzację Polski.


Straty Powstania Warszawskiego to 16 tysięcy zabitych i zaginionych, 20 tysięcy rannych i 15 tysięcy wziętych do niewoli. Z kolei ostrzał, bombardowania, masowe niemieckie egzekucje i trudy życia w oblężonym mieście sprawiły, że w stolicy zginęło od 150 tysięcy do 200 tysięcy cywilnych mieszkańców Warszawy.

Cmentarz w Pęcicach, jak dojechać?

Pęcice leżą około 3,5 km na południowy-wschód od Pruszkowa przy drodze prowadzącej do Janek. Mogiła Powstańców Warszawskich znajduje się przy ul. Parkowej w Pęcicach, przy której znajduje się także Pałac w Pęcicach. Można tam dojechać m.in. jeśli, jadąc od Warszawy w kierunku Pruszkowa Alejami Jerozolimskimi, skręcimy w kierunku Janek na skrzyżowaniu z ul. Regulską. Na rondzie skręcamy w lewo, mijamy pałacową bramę, a po około stu metrach po prawej zobaczymy miejsce pamięci.


Aby dotrzeć do mauzoleum poległych w czasie Powstania Warszawskiego można także zjechać z trasy S8 na węźle Falenty bądź Janki i dojechać na miejsce bocznymi drogami.
Jeśli zgubimy drogę, możemy kliknąć w Mapy Google.Zdjęcia z cmentarza Powstańców Warszawskich w Pęcicach.Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!