22 marca 2022

Obóz Przejściowy w Ursusie. Jedna z ran na mapie stolicy

Ta wycieczka powstała z przypadku. Warto bowiem się zatrzymać, cyknąć fotkę, nawet jeśli się bardzo spieszy. Wszędzie może czekać jakaś ciekawa historia. Ten pomnik przypomina bardzo ciemną kartę. W tym miejscu w obecnym Ursusie Niemcy podczas drugiej wojny światowej stworzyli obóz przejściowy, przez który po Powstaniu Warszawskim przeszło około 50 tys. warszawiaków i nie tylko. Była to tak naprawdę filia dużo większego obozu przejściowego w nieodległym Pruszkowie, który nosił nazwę "Dulag 121". Położona była na terenie Państwowych Zakładów Inżynieryjnych Ursus w ówczesnych Czechowicach. 


Pierwszy transport z pochwyconymi Polakami przybył tu 3 październima 1944 roku, nazajutrz po utworzeniu obozu. Wielu z przywiezionych jechało stąd później dalej na przymusowe roboty do Niemiec. Innych wieziono do obozów zagłady. Tylko niektórym udało się uciec. Dziś przypomina o tych wydarzeniach niewybitna tablica, którą opiekują się Urząd Dzielnicy Ursus i pobliska  Społeczna Szkoła Podstawowa STO nr 4 im. Władysława Grabskiego.

Obóz przejściowy w Ursusie. Dojazd

Aby dotrzeć do pomnika obozu przejściowego w Ursusie trzeba dostać się na ulicę Traktorzystów. Pomnik stoi przy ulicy, otoczony zielenią, przy posesji numer 24. 


Ceglany budynek z tyłu to obiekt dyrekcji Zakłądów Mechanicznych Ursus. Obecnie zabytkowy, jeden z niewielu ocalałych reliktów ogromnych zakładów, które w tym miejscu już nie istnieją. Zamiast nich na rozległym obszarze powstają osiedla mieszkaniowe.
Jeśli są kłopoty z trafieniem, można kliknąć w Mapy Google. Tablica na pomniku poświęconym obozowi przejściowemu w Ursusie.Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!