24 marca 2022

Fort Bema w Warszawie. Spacerem po carskiej twierdzy

Fort Bema to jedno z lepszych ciekawszych miejsc spacerowych w Warszawie. Tak też się tu znalazłem. Koega wrzucał fotki na swojego Facebooka, aż po długiej przerwie znowu zacząłem tu spacerować. Ogromny obszar, który w czasach PRL zajmowało wojsko i zakłady zbrojeniowe, dziś jest znacznie bardziej dostępny. Dzięki staranion dzielnicy alejki są równe, a spacerować można bez obaw o ubłocenie. Są tu jednak także okolice bardziej dzikie i opuszczone. Roi się od zaułków, porzuconych obiektów, nie brakuje wygodnej trawy na piknik.


Co ciekawe działalność jakichś rzezimieszków, prowadzona zapewne pod osłoną nocy, spowodowała, że wejścia do carskich fortyfikacji są pouchylane i przy odrobinie odwagi można się pokręcić po fortecznych salach i korytarzach. A są one rozległe i potężne. Do zwiedzenia jest kilka obiektów. Do tego na tym obszarze rozrzucone są inne opuszczone budynki, takie jak kotłownia, wille i tajemnicze magazyny.

Carska twierdza w sam raz na spacer

Nazwę Fort Bema nosi spory obszar w dzielnicy Bemowo w Warszawie, który nazwę wziął od carskiego fortu "P" czyli Parysów. Fortyfikacje powstały w latch 1886-1890 jako element wewnętrznego pierścienia umocnień Twierdzy Warszawa lecz szybko straciły na znaczeniu ze względu na techniczny postęp w uzbrojeniu. W 1909 roku wydany został likwidacji twierdzy, jednak ten fort został nim dotknięty w niznacznym stopni, bo wysadzono tylko poternę i prochownię. Reszta budowli została.


Przed wojną na tym terenie były zakłady zbrojeniowe produkujące amunicję, w czasie wojny niemieckie magazyny wojskowe, a po wojnie teren również objęła armia - Ludowe Wojsko Polskie. W latach 80. ubiegłego stulecia część terenu otrzymał klub sportowy Legia Warszawa. Wciąż działają w pobliżu fortu Wojskowe Zakłady Lotnicze oraz Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, w jednym z hangarów dawnego lotniska znajduje się hala sportowa. W 1999 roku zarządzanie terenem przejęła gmina Bemowo, która urządziła stopniowo sympatyczny park, m.in. budując dwa mosty nad fosą i porządkując dziki obszar. Same fortyfikacje są jak dotąd niezagospodarowane, mimo, że były w poprzednich latach próby ich adaptacji.

Fort Bema w Warszawie. Jak dojechać?

Dojechać do Fortu Bema można na kilka sposobów. Najlepiej jednak dotrzeć Jerzego Waldorffa pod kościół św. Jozafata i tam zostawić auto, by wybrać się na długi spacer. 


Można też podjechać dalej i zostawić auto w okolicy wejścia do fortu prowadzącego przez zabytkowy most stalowy, który został pięknie odnowiony i zakonserwowany.
Jeśli pojawią się kłopoty z dotarciem na miejsce, zawsze można kliknąć w Mapy Google.Zobacz zdjęcia z Fortu Bema.
Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!