12 stycznia 2020

Cmentarz Powązki Wojskowe w Warszawie

Powązki Wojskowe odwiedza się zazwyczaj w okolicach 1 listopada. Ale cmentarz Powązki Wojskowe wart jest wizyty nie tylko we Wszystkich Świętych czy Dzień Zaduszny, ale każdego dnia. Pochowani są na Wojskowych Powązkach znani Polacy. Można sobie tutaj przypomnieć nie tylko dni chwały Rzeczypospolitej, ale także zobaczyć, gdzie leżą główni animatorzy największych zbrodni.


Czy warto zwiedzać jeden z najbardziej znanych cmentarzy na chybił trafił? Chyba jednak lepiej wcześniej sprawdzić, jakie nazwiska można tutaj spotkać. To dobry pomysł na urozmaicenie i zwiedzanie Warszawy z myślą przewodnią. Nie tylko w listopadzie, przez cały rok!

Wycieczka tematyczna z przewodnikiem

Wycieczka czy spacer? To już trzeba wybrać samemu, bo można tu spędzić długie godziny.
Cmentarz Wojskowy na Powązkach to temat na spacer, albo wycieczkę tematyczną: literacką, z historii sportu, dziejów wojskowości, ewolucji politycznej Polski, rozwoju teatru i filmu, malarstwa i rzeźby.

Zobacz także: Stare Powązki (Cmentarz Powązkowski).

Na Wojskowych Powązkach w Warszawie (woj. mazowieckie) łatwo odnaleźć groby, bo zarząd nekropolii udostępnił w internecie dobrą wyszukiwarkę z planami nekropolii w różnej skali (patrz: linki w nawiasach). Można tam zobaczyć pomniki na Powązkach na zdjęciach, przynajmniej te najważniejsze mają fotografie.

Tadeusz Konwicki

Prozaik, scenarzysta i reżyser (Kwatera: A3 TUJE, rząd: 3, grób: 16)

Zygmunt Berling

Generał (Kwatera: A4, rząd: 1, grób: 29)

Władysław Szpilman

Pianista, kompozytor (Kwatera: A3 TUJE, rząd: 3, grób: 14)

Jacek Kaczmarski

Muzyk (Kwatera: C31, rząd: TUJE, grób: 17)

Stanisław Mikulski

Aktor (kwatera: B32, rząd: TUJE, grób: 22)

Dymitr Kutas

Żołnierz (kwatera B7, rząd 9, grób 25)

Władysław Gomułka

Polityk, działacz komunistyczny (kwatera A27, rząd: Aleja Zasłużonych, grób: 1)


Kazimierz Deyna

Piłkarz (kwatera C30, rząd: TUJE, grób: 20).

Julian Tuwim

Poeta (kwatera A 24, rząd: TUJE, grób: 14/15).

Władysław Broniewski

Poeta (kwatera A26, rząd TUJE, grób 2/3).

Zofia Nałkowska

Pisarka (kwatera A24, rząd TUJE, grób 13).

Jan Brzechwa

Poeta, autor wierszyków dla dzieci (kwatera C2, rząd 6, grób 4).

Stanisław Jerzy Lec

Poeta, autor "Myśli nieuczesanych" (kwatera C2, rząd 6, grób 18).Poniżej główne wejście na cmentarz od ul. Powązkowskiej w usłudze Google Street View.


Powązki Wojskowe - godziny otwarcia

Sprawdź godziny otwarcia Powązek Wojskowych. Cmentarz jest otwarty codziennie, w okresie od 1 kwietnia do 30 września od godziny 7:00 do godziny 20:00, a od października do marca od godziny 8:00 do zapadnięcia zmroku.

Dojazd na Wojskowe Powązki 

Jak dojechać na Powązki Wojskowe? Najprościej: trzeba się dostać na Powązkowską 43/45. Jeżdżą tam autobusy 103, 122, 180 (przystanek gen. Maczka, przystanek Elbląska). Poniżej mapka dojazdu na Cmentarz Wojskowy na Powązkach w usłudze Google Maps. Jako punkt początkowy wybraliśmy Dworzec Centralny w Warszawie.Jaki jest dojazd na Powązki Wojskowe? Aby dostać się na cmentarz Powązki Wojskowe należy dojechać na ul. Powązkowską 43/45 w Warszawie. Pomoże w tym mapka w Mapach Google. Kliknij w Mapy Google, aby sprawdzić jak dojechać na Powązki Wojskowe.Rozpocznij dyskusję

Prześlij komentarz