07 sierpnia 2023

Najwęższa uliczka w Pradze. Ludzi ratują z opresji... mydłem

Najwęższa uliczka w Pradze (cz. nejužší pražská ulička) skusiła hałasem, jaki wokół siebie robi. Słysząc jej opisy można by sądzić, że faktycznie chodzi o ulicę, przez którą od biedy coś mogłoby przejechać. Jednak prawda jest nieco bardziej kanciasta. Uliczka jest, ale ma schody i jeździć by się tam raczej nie dało. W dodatku bardziej przypomina chodnik, a nazwa uliczka jest użyta raczej na wyrost.  To po prostu przerwa między budynkami. Jest tak wąsko, że ktoś odpowiednio szeroki w barach zawiśnie. W tej "dylatacji" można popróbować... lewitacji.

Gdzie jest najwęższa uliczka w Pradze?

Najwęższa uliczka w Pradze znajduje się na lewym brzegu Wełtawy u stóp Hradczan. To dzielnica Malá Strana. I niedaleko Mostu Karola. Ponieważ jej początek znajduje się na wełtawskiej skarpie, zwiedzając ją trzeba nieco zejść. W środku panuje cień. Nie docierają tu promienie słoneczne. Plecak ociera się o ścianę, zwłąszcza gdy obejrzeć się za siebie. Ramiona szorują po tynku. Minąć się mogłoby być bardzo trudno. A niektórzy turyści w ogóle nie mają szans, by tędy przejść. Urban legend mówi, że do wydobycia niektórych ofiar tej uliczki używane było... mydło.

Czytaj więcej: Rzeźba "Niemowlęta" w Pradze

Jest tak wąsko, że aby turyści nie utknęli w tym miejscu, zainstalowana została sygnalizacja świetlna. Kiedy zapali się zielone światło, można schodzić. Z powrotem to samo. Trzeba zaczekać aż zgaśnie czerwone. Plac na nabrzeżu rzeki, do którego prowadzi ten zaułek, to ślepa przestrzeń, z której nie ma wyjścia. Można przez barierkę spojrzeć na wodę i zerknąć na miasto, które rozciąga się nad brzegiem. Samo zwiedzanie tego miejsca to dosłownie moment.

Jak długa jest Vinárna Čertovka?

Vinárna Čertovka w dzielnicy Mala Strana ma około 10 metrów długości i pół metra szerokości. Dlatego nie jest najwęższą ulicą na świecie, którą jest uliczka nazwana Spreuerhofstrasse w niemieckim Reutlingen. Do niej brakuje czeskiej uliczce 19 cm. Czeska uliczka ma swoją stronę w serwisie Trip Advisor. Można ją też znaleźć na Google Maps. Żeby się tu dostać, rzeba nacisnąć przycisk pod sygnalizacją świetlną. Po jego naciśnięciu system odczeka, aż przejdzie przeciwny kierunek i zapali zielone światło. Wtedy można zejść lub wejść, zależy, z której strony naciskamy.

Czytaj więcej: Praski zegar astronomiczny

Według niektórych źródeł jest to ostatnia lub jedna z ostatnich uliczek przeciwpożarowych. Takie rozwiązania miały chronić przed przerzucaniem się ognia na większe kwartały miasta. Dawały także dostęp do wody, którą dzięki temu rozwiązaniu można było czerpać wprost z Wełtawy. Na dole jest ogródek restauracji Vinárna Čertovka, charakterystyczny wystrój to stojące pod ścianą konewki. Niestety piwo w tym miejscu nie jest tanie choć widok spod parasola na Wełtawę jest doskonały. Większość turystów tylko tu zagląda i nawet nie usiądzie. A Čertovka to odnoga Wełtawy, która płynie dołem. I stąd też wzięła się nazwa uliczki.

Co zwiedzać w Pradze?

Czołowy zabytek w Pradze to Most Karola. Ale ciekawy jest także staromiejski ratusz i znajdujący się tam praski zegar astronomiczny. Ten rewelacyjny chronometr ma tyle dodtkowych funkcji, że mogłaby ich pozazdrościć aplikacja w smartfonie. W tamtej okolicy warto poszukać lokalu z knedlikami i lokalnym piwem. Nie sposób ominąć starego cmentarza żydowskiego w Pradze.

Czytaj więcej: Muzeum Chirurgów w Edynburgu

Warto odwiedzić dzielnicę Malá Strana, gdzie warta uwagi jest właśnie najwęższa ulica w Pradze. W pobliżu jest kontrowersyjna fontanna - sikacze. Można w pobliżu zobaczyć słynne praskie niemowlęta. Ciekawa będzie także wycieczka na Hradczany połączona z oglądaniem katedry św. Wita. Przy okazji można rzucić okiem na zamek, który jest siedzibą prezydenta Czech.

Jak znaleźć najwęższą praską uliczkę?

Idąc z Mostu Karola skręcamy w ulicę Na Kampe. Następnie trzeba skręcić w prawo w uliczkę U Lužického Semináre. Czeka nas niedługa wspinaczka, brukowaną ulicą. Domy mają tu piękne czerwone tablice z numerami, tak samo ładne są emaliowane tablice z nazwami ulic.

Czytaj więcej: Sikacze z Pragi

Najwęższa praska uliczka znajduje po prawej stronie ulicy między budynkami 100/24 i 101/26, przy restuaracji Čertovka. Jeśli pojawi się problem z dotarciem na miejsce, wystarczy kliknąć w Mapy Google.Zobacz zdjęcia najwęższej praskiej uliczki.

A tutaj rzut oka w Google Street View na ogródek restauracyjny nad Wełtawą u ujścia kanału Čertovka, po którym pływają niewielkie stateczki. Piękny widok na rzekę, Most Karola, statki wożące turystów i Stare Miasto po drugiej stronie.Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!