29 listopada 2023

Skalne miasto Adršpach. Cud natury w Czechach

Adršpach to skalne miasto położone w Czechach niedaleko Jičina, miasta obok którego swą ostoję w leśnej głuszy miał legendarny rozbójnik Rumcajs znany z czechosłowackiej kreskówki. Adrspach to od około stu lat popularny rejon turystyczny, a ponadto kolebka wspinaczki w piaskowcu. Zresztą widać to po tutejszych skałach, w których nie brakuje stanowisk asekuracyjnych. Przy ładnej pogodzie można spotkać zespoły wspinaczkowe pokonujące tutejsze liczne klasyczne drogi.


Magiczny Adrspach

Spacer po Adršpachu zaczyna się nad urokliwym jeziorem otoczonym skalnymi zerwami. Malowniczy krajobraz obficie przetykany zielenią jest chętnie fotografowany przez zwiedzających. Dookoła prowadzi ścieżka, która daje przedsmak tego, co czeka dalej. Nie brak na niej stopni. Będzie ich tutaj dużo - wykutych w piaskowcu, ułożonych z drewnianych bali, pospawanych z krat stalowych. Chodzenie po setkach stopni w górę i w dół może dać nieźle w kość. Niejeden piechur srodze się tu zawiódł, zaskoczony lichością własnej kondycji. I na pewno jest to pewnym ograniczeniem dla osób niepełnosprawnych i rodzin z małymi dziećmi na wózkach.


Jednak krajobraz skalnego labiryntu jest monumentalny, a piękno tak ukształtowanej nieożywionej przyrody niekwestionowane. Wszelkie trudy są wobec tego piękna niezauważalne. Gigantycznej wysokości skalne kolumny i wieże o fantazyjnych kształtach bawią nazwami. Budzą bowiem skojarzenia z przedmiotami czy postaciami. We wnętrzu skalnego labiryntu, pośród tych "fortyfikacji" wyrzeźbionych przez naturę, znajduje się niezwykła atrakcja. Spiętrzona sztucznie woda tworzy tam kręte jeziorko, po którym można pływać łodziami. W całkowitej ciszy flisak przesuwa swą płaskodenną łódź. Obok przesuwają się skalne ściany. Przyroda zachwyca bujnością i głębią zieleni. Nie pożałuje ten, kto skorzysta. Jeziorko jest jednak dostępne tylko w sezonie letnim, na zimę woda jest spuszczana.

Łodzią po skalnym jeziorku 

Niewielkie jeziorko na terenie skalnego miasta znajduje się głęboko między skałami. Dochodzimy do niego po schodkach, opuszczając się na kamienny brzeg, gdzie znajduje się niewielka budka - kasa i jednocześnie tutejszy "kapitanat" portu. "Jeszcze możesz zawrócić" - głosi tablica na ścianie. Jeziorko było niegdyś niezwykle potrzebne, bo służyło do spławiania pni drzew ściętych w gąszczu pomiędzy ostańcami. Jednak drzewa skończyły się i 150 lat temu popłynęła tu pierwsza łódka z turystami. Od tamtej pory rejsy łódkami organizowane są regularnie, a dziś są elementem stałej trasy w Adršpachu. Łodzie są płaskodenne, szerokie na jakieś cztery, pięć siedzących obok siebie osób, a poruszają się dzięki sile ramion flisaka, który odpycha się od skał i dna solinym drewnianym drągiem. 
Schodzimy na skalny brzeg. By przepłynąć się łodzią, trzeba mieć bilet. Dorośli płacą 100 czeskich koron. Dzieci od 3 do 15 lat, studenci i seniorzy powyżej 65 lat - 50 koron. Dzieci do trzech lat płyną bezpłatnie.


Rejsy organizowane są od maja - wyjątkowo od kwietnia, gdy pozwala pogoda - do października w godzinach od 9:00 do 17:00. Płyniemy wąskim kanionem na rozszerzający się koniec. Obserwujemy porośnięte zielenią skały i strome stoki. Na dnie bujna wodna roślinność krzewi się falując, gdy drąg flisaka wzburza wodę. Wycieczka kończy się po drugiej stronie na płaskiej plaży, z której wyjście prowadzi schodkami wprost między rozstępujące się skały. Czego nie widać z łodzi? Tego, że woda z jeziorka spada z wysokości 16 metrów w postaci Wielkiego Wodospadu. Na zimę woda jest spuszczana, dzięki stawidłom. Gdy nadchodzą mrozy, Wielki Wodospad zamienia się w Wielki Lodospad.

Zachwycający filmowy plener

Skalne Miasto Adršpach to tak naprawdę Skały Adrszpachsko-Teplickie (cz. Adršpašskoteplické skály), które leżą w Sudetach Środkowych. Jest to największa taka formacja w Europie Środkowej. Skalne ostańce i wąskie korytarze, które pomiędzy nimi się znajdują, powstały wskutek wietrzenia piaskowców. Skalne miasto leży na terenie rezerwatu przyrodniczego Národní přírodní rezervace Adršpašskoteplické skály. Dlatego też można się tam poruszać wyznaczonymi ścieżkami, należy też stosować się do zasad obowiązujących w rezerwacie. Nie wolno m.in. śmiecić i niszczyć okazów przyrodniczych. Labirynt jest tak piękny, że stał się tłem dla filmów "Opowieści z Narnii" i "Zdarzyło się w Raju".


Skalne Miasto Adršpach dla turystyki zostało odkryte dopiero w XVIII wieku. Dostali się tutaj wtedy pierwsi turyści, a w śród nich słynny dramatopisach i poeta niemiecki Johann Wolfgang Goethe, którego odwiedziny upamiętnia niewielki pomnik i tablica pamiątkowa. W XIX wieku na terenie skalnego miasta miał miejsce potężny pożar, który doprowadził do zaniknięcia gęstego lasu i umożliwił wytyczenie wygodnych tras turystycznych. W 1839 roku powstało sześć takich tras z mostkami, kładkami i schodami. Autorem tego zamysłu był baron Ludwik Karel Nádherny, który postawił także Bramę Gotycką, prowadzącą na teren parku.

Ile trwa zwiedzanie Adrszpachu?

Trasa normalna w Adrszpachu jest oznakowana smbolami zielonymi i ma 3,5 kilometra długości. Aby ją przejść, trzeba spędzić w labiryncie około 3 godziny. Dodatkiem do zwiedzania jest trasa wokół jeziora Piaskownia (cz. Piskovna) o długości 1,5 kilometra. My zaczęliśmy zwiedzanie od obejścia tego stawu. Widoki były niesamowite. Zwłaszcza, że woda zakryta skałami bywa tam przez większość czasu idealnie gładka i wsystko odbija się w niej jak w lustrze


Nazwy skał to na przykład Przyłbica, Organy, Głowa Cukru, Dzban, Harfa, Starosta, Starościna i inne. Większość z nich odnosi się do kształtu ostańców z piaskowca. Ciekawostką jest, że idąc z Adrszpachu żółtym szakiem na południe, można dojść do drugiej części skalnego miasta - Skał Teplickich. Tam także znajdziemy równie wiele spektakulranych widoków i ciekawych formacji skalnych. Łącznie ocenia się, że wszelakich skał na tym terenie są tysiące.

Bilety do Adrszpachu

Bilety do Skalnego Miasta Adršpach kosztują (2023 r.) w sezonie letnim od 1 kwietnia do 31 października 180 koron czeskich. Tyle kosztują bilety kupowane w kasie. Taniej jest on line, gdzie zapłacimy 160 koron. Dzieci do sześciu lat wchodzą za darmo. Warto pamiętać, że inne są ceny po sezonie, a dodatkowo w najbardziej zatłoczonych godzinach szczytowych cena także może ulec zmianie. Nie zaszkodzi sprawdzić tych informacji wcześniej lub dopytać w kasie.


Są też bilety ulgowe, z których skorzystać mogą osoby w wieku powyżej 65 lat, studenci, dzieci od szóstego roku życia oraz niepełnosprawni. Bilet ulgowy w kasie kosztuje 130 koron czeskich, a on line - 110 koron. 50 koron zapłacimy za wpuszczenie psa, a na bilet rodzinny wydamy 500 koron w kasie i 440 koron on line.

Adrspach, jak dojechać?

Jak dojechać do Adršpachu? Dojazd do Adršpachu nie należy do skomplikowanych. Skalne miasto Adršpach leży około 6 km od granicy Polski i Czech. Można dojechać do niego z Polski przez przejście graniczne Mieroszów-Zdonov lub Mieroszów-Mzezimesti samochodem drogą krajową nr 35. W 2023 roku od 8 czerwca do 3 września Koleje Dolnośląskie oferowały przejazdy pociągiem z Wrocławia do Adrspachu przez Wałbrzych i Jelenią Górę. Pociąg wyjeżdżał z Wrocławia o godz 7:50, w Adrspachu był o 10:15, a z powrotem jechał o godz. 18:45. W sam raz, żeby zwiedzić atrakcję, a następnie coś zjeść i trochę odpocząć przed podróżą.


Po dojechaniu do Adršpachu zobaczymy duży i wygodny parking Adršpach. Można tam bez problemu zostawić auto. Parkingi są płatne, płaci się w automatach, a system przypomina ten, który my mamy w galeriach handlowych. Nic trudnego.
Do kas biletowych z parkingu już tylko dwa kroki. Po drodze możemy jeszcze obejrzeć tutejszą stację kolejową. Wielu turystów robi sobie selfie pod tablicą z napisem Adršpach.
W razie problemów z dotarciem warto kliknąć w Mapy Google. Będzie łatwiej i... szybciej.Zobacz nasze zdjęcia z Adrspachu.


Dojście do Skalnego Miasta.
Skalne miasto Adršpach.


Skręciliśmy do jeziorka.Skalny labirynt.Grota przy wejściu do adrspaskich skał.Stacja kolejowa Adršpach. W sszonie 2023 można tu było dojechać z Wrocławia pociągiem Kolei Dolnośląskich.Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!