29 stycznia 2024

Góra Ojca w Puszczy Kampinoskiej. Skrętak sosny i kroczące drzewa

Niedaleko Lasek i Izabelina w Puszczy Kampinoskiej wznosi się niezbyt stromo Góra Ojca. Jest to sporych rozmiarów piaszczysta wydma porośnięta sosnowym borem. Ma ponad 100 metrów wysokości nad poziomem morza, a jej płaski wierzchołek okolony jest niskim ogrodzeniem z bali. W sąsiedztwie rosną dziwnych krztałtów drzewa, których poskręcane pnie przypominają lirę lub kandelabr. Natkniemy się tutaj także na sosny "kroczące". Pośrodku stoi drewniany krzyż, który upamięta wyjątkową postać. Kim był ów "ojciec"? Co stworzył?

Tajemnicza Góra Ojca. Kogo upamiętnia?

Piaszczysta wydma o wysokości 100,6 m n.p.m. wznosi się na północ od Lasek. Prowadzi do niej stara, brukowana kamieniami droga, która niespodziewanie się urywa. Z napisu na krzyżu wynika, że Góra Ojca była "związana w okresie międzywojennym z działalnością apostolską Sługi Bożego ks. Władysława Korniłowicza (1884-1946), ojca duchowego Dzieła Lasek, wychowawcy i przyjaciela Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia". Ks. Władysław Korniłowicz w 1918 r. poznał Elżbietę Różę Czacką, założycielkę Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Błogosławiona Kościoła katolickiego była niewidoma. Jako dziecko cierpiała na dziedziczną wadę wzroku, a w 1894 r. spadła z konia wskutek czego doszło u niej do odklejenia siatkówek. W 1898 roku ostatecznie utraciła wzrok. Okulista dr Bolesław Ryszard Gepner powiedział jej wówczas, by "zajęła się niewidomymi, którymi nikt się nie zajmuje". Wnuczka księżnej Pelagii Sapiehy Czackiej stworzyła towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, a gdy w maju 1921 roku otrzymała pięć mórg ziemi w Laskach i doprowadziła do budowy zakładu dla niewidomych.


Opiekunem duchowym Zgromadzenia i całego Dzieła Lasek oraz jego współtwórcą ks. Władysław Korniłowicz został w 1920 r. Był wykładowcą akademickim, współtworzył kwartalnik "Verbum". Ze względu na swoje poświęcenie był nazywany "Ojcem Dzieła Lasek". Od 1930 roku mieszkał w Laskach, stworzył dom rekolekcyjny. Tuż przed wojną z rodzinnego spadku kupił wydmę, która miała stać się miejscem budowy kolejnego domu rekolekcyjnego. Wojna, która wybuchła w 1939 roku, przerwała plany, mimo, że były już zakupione materiały na budowę, powstała także brukowana droga. W 1942 r. u ks. Korniłowicza wykryto guza mózgu, został w 1944 r. poddany operacji, po której powrócił jeszcze do pracy. Jednak w kwietniu 1946 r. musiał poddać się drugiemu zabiegowi, po którym częsciowo stracił mowę i zmarł 26 września 1946 r. Został pochowany w Laskach, a do budowy centrum religijnego nigdy nie doszło. W 1984 roku na wydmie ustawiono drewniany krzyż, by upamiętnić plany kapłana. Krzyż jednak był po latach w złym stanie i rozpadł się. Obecny krzyż sosnowy postawiono 26 września 2006 r. w 60. rocznicę śmierci księdza Korniłowicza. Poświęcił go prymas Józef Glemp. Trwa proces beatyfikacyjny kapłana.

Wieża przeciwpożarowa na Górze Ojca

Zaraz obok na Górze Ojca wznosi się wieża obserwacyjna Kampinoskiego Parku Narodowego. Jest ogrodzona, tabliczka wzbrania wstępu i wchodzenia. Na terenach leśnych takie wieże służą do zabezpieczenia przeciwpożarowego. W budce na szczycie siedzi obserwator, który ma za zadanie reagować, gdy zauważy dym. 


To jedna z siedmiu takich wież w Puszczy Kampinoskiej. Kabina obserwatora znajduje się na wysokości 25 metrów. Można z niej doglądać obszar w promieniu 10-15 kilometrów. W okresie, gdy zagrożeine pożarowe w lasach drastycznie wzrasta, obserwacja prowadzona jest całodobowo. Dziś zapewne człowieka zastąpiły, bądź wkrótce zastąpią, kamery.

"Kroczące drzewa". Zdeformowane sosny

Górę Ojca porasta bór sosnowy. Część drzew ma niezwykłe kształty przypominające lirę bądź kandelabr. Są to drzewa najprawdopodbniej uszkodzone przez gąsienice motyla o nazwie zwójka sosnóweczka (Rhyacionia buoliana) z rodziny zwójkowatych (Tortricidae). Inna hipoteza mówi o chorobie znanej jako skrętak sosny, którą wywołują pasożytnicze grzyby (Melampsora populnea).


Na skraju zbocza można zauważyć drzewa, których korzenie odsłonił osypujący się piach. To tak zwane sosny "kroczące". Wydaje się, że stoją na odkrytych korzeniach jak na "nogach". Drzewa takie potrafią bez uszczerbku rosnąć przez wiele lat osiągając znaczne rozmiary, o fakt, że ich korzenie są na powierzchni w ogóle im nie szkodzi. W pobliżu wzgórza można także zauważyć okazałe dęby

Kampinoski Park Narodowy - atrakcje

Kampinoski Park Narodowy atrakcje ma liczne. Jedną z nich jest skansen budownictwa puszczańskiego w Granicy w tym kampinoska Kaplica Leśników w Granicy.  Drugą - ośrodek edukacyjny Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy, przy którym funkcjonuje świetne muezum przyrodnicze z wieloma eksponatami. W Julinku, tam gdzie wcześniej znajdowała się szkoła cyrkowa, natrafimy na park rozrywki w Julinku, gdzie najlepiej poczują się najmłodsi. Warto zwiedzić cmentarz w Palmirach. To miejsce, gdzie leżą pomordowani przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej. W ogóle Puszcza Kampinoska roi się od miejsc historycznych, gdzie rozegrały się bitwy i potyczki, czy to powstań z 1794 i 1863 roku, czy to wojny obronnej 1939 roku, czy walk związanych z Powstaniem Warszawskim 1944 roku (uroczysko Pogórze Leśne). Warto zajerzeć do uroczyska Opaleń, gdzie znajdziemy Matkę Boską oraz jezioro Opaleń. Hitem jest Atomowa Kwatera Dowodzenia z czasów Układu Warszawskiego i zimnej wojny. Warto obejrzeć Górę Ojca!


Przez Kampinoski Park Narodowy prowadzi wiele pieszych szlaków turystycznych. Ich siatką można tak naprawdę schodzić całą Puszczę Kampinoską wszerz i wzdłuż. Łączna ich długość to 360 kilometrów! Inną atrakcją jest Kampinoski Szlak Rowerowy, który ma długość 114,5 kilometra. Latem przez skraj parku kursuje z Sochaczewa do Wilczy Tułowskich zabytkowa Sochaczewska Kolej Muzealna. Warto się nią przejechać, taka podróż wąskotorówką jest bardzo urozmaicona, jest też czas na wycieczkę do lasu. Puszcza Kampinoska jest tak wyjątkowa, że od 2000 roku cały Kampinoski Park Narodowy wraz z jego otuliną jest umieszczony na liście skarbów UNESCO jako Rezerwat Biosfery "Puszcza Kampinoska".

Jak dotrzeć do Góry Ojca?

Aby dotrzeć do Góry Ojca, można dojechać w Laskach w okolicę zakładu dla ociemniałych. Niewielki parking znajduje się tam na ul. Partyzantów przy granicy z lasem. Stamtąd trzeba przejść około 400 metrów, kierując się na północny zachód. Dojdziemy tam także czerwonym szlakiem z Izabelina na północ, lub z drugiej strony, także czerwonym szlakiem z ulicy Rękopis i Estrady w pobliżu Cmentarza Północnego na Wólce Węglowej. 


Innym sposobem jest dojście z Puszczy Kampinoskiej na południe niebieskim szlakiem od skrzyżowania z żółtymi znakami w miejscu o nazwie uroczysko Łuże. Można też iść niebieskim szlakiem z ul. 3 maja w Laskach, bądź z Izabelina B.
W razie problemów z trafieniem warto kliknąć w Mapy Google.Góra Ojca. Ogrodzony wierzchołek i krzyż ks. Korniłowicza.

Dziwna rura wystająca z ziemi.Wieża obserwacyjna Kampinoskiego Parku Narodowego.
Jedna z kotw utrzymujących liny wieży obserwacyjnej.

Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!