23 października 2019

Pomnik Warsa i Sawy w Warszawie. Co to za legenda?

Czasem wystarczy przejechać dwa przystanki dalej i przejść jakiś nie za długi dystans zdecydowanym krokiem, żeby jednocześnie zdążyć do pracy i "przy okazji" jeszcze coś zobaczyć.
Tuż obok Barbakanu w Warszawie stoi statua nazywana pomnikiem Warsa i Sawy, jednak wcale nie ma pewności, że tak jest. Według innej interpretacji to para powstańców warszawskich. 


Jest to tym bardziej prawdopodobne, że w Powstaniu Warszawskim brała udział autorka rzeźby Janina Mirecka, a na podstawie dzieła jest symbol Polski Walczącej. Inna nazwa pomnika to "Piosenka dla Warszawy". Dzieło jest usytuowane u podnóża murów miejskich przy ul. Brzozowej obok spiralnych schodków, którymi można zejść ze Starówki w stronę Wisły. Pomnik Warsa i Sawy jest w miejscu, które łatwo pominąć i nawet idąc tuż obok można go przegapić.

Kilka wersji znanej legendy

Legenda o Warsie i Sawie ma kilka wersji. Jedna z nich mówi, że król Kazimierz Odnowiciel w podzięce za serdeczną gościnę ochrzcił parę bliźniąt imionami Wars i Sawa, a ich ojca Pietrka Rybaka nazwał Piotr Warsz.
Inna wersja opowiada o księciu Siemomyśle, który zgubiwszy się podczas polowania został uratowany przez małżonków - Warsa i Sawę.


W obu przypadkach wdzięczni wielmoże nadali okoliczne ziemie uznając, że odtąd są one "warszowe" po wieczne czasy. Stąd nazwa Warszawa.
Warto docenić wysiłek artystki i zatrzymać się przy jej rzeźbie choć na chwilę. 

Czym było Powstanie Warszawskie

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Zryw Warszawy przeciwko niemieckim okupantom trwał do 3 października 1944 roku. Największa operacja militarna Armii Krajowej została zorganizowana w ramach akcji "Burza"Dowództwo AK planowało samodzielne wyzwolenie Warszawy zanim wejdą do niej sowieci, by powstrzymać podporządkowanie i sowietyzację Polski.


Straty Powstania Warszawskiego to 16 tysięcy zabitych i zaginionych, 20 tysięcy rannych i 15 tysięcy wziętych do niewoli. Z kolei ostrzał, bombardowania, masowe niemieckie egzekucje i trudy życia w oblężonym mieście sprawiły, że w stolicy zginęło od 150 tysięcy do 200 tysięcy cywilnych mieszkańców Warszawy.

Wars i Sawa. Jak dojechać?

Warsa i Sawę znajdziemy na skraju murów Starego Miasta od strony rzeki. Adres jest Warszawa, ul. Brzozowa 39/41. Kto nie wie jak trafić, może mieć problem. Idąc od Starówki i Rynku Starego Miasta w stronę Barbakanu trzeba skręcić przed Murami Starego Miasta w prawo.


Dochodzimy do punktu widokowego na murach obronnych i schodzimy kręconymi schodkami. Teraz powinniśmy już widzieć pomnik Warsa i Sawy. Jest jak na dłoni. 
Nic bardziej frustrującego? Od czego są Mapy Google?Pomnik Warsa i Sawy znajdziemy na skraju skarpy, na której wznosi się Stare Miasto.Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!