23 października 2019

Wars i Sawa - Warszawa (woj. mazowiecke)

Czasem wystarczy przejechać dwa przystanki dalej i przejść jakiś nie za długi dystans zdecydowanym krokiem, żeby zdążyć do pracy i "przy okazji" jeszcze coś zobaczyć.
Tuż obok Barbakanu w Warszawie stoi statua nazywana pomnikiem Warsa i Sawy, jednak wcale nie ma pewności, że tak jest. Według innej interpretacji to para powstańców warszawskich. 


Jest to tym bardziej prawdopodobne, że w powstaniu brała udział autorka rzeźby Janina Mirecka, a na podstawie dzieła jest symbol Polski Walczącej. Inna nazwa pomnika to "Piosenka dla Warszawy". Dzieło jest usytuowane u podnóża murów miejskich przy ul. Brzozowej obok spiralnych schodków, którymi można zejść w stronę Wisły. Pomnik jest w miejscu, które łatwo pominąć, a nawet idąc tuż obok można go przegapić.

Kilka wersji legendy

Wersji legendy o Warsie i Sawie jest kilka. Jedna z nich mówi, że król Kazimierz Odnowiciel w podzięce za serdeczną gościnę parę bliźniąt ochrzcił imionami Wars i Sawa, nazwisko, a ich ojca Pietrka Rybaka nazwał Piotrem Warszem.
Inna wersja opowiada o księciu Siemomyśle, który zgubiwszy się podczas polowania został uratowany przez małżonków Warsa i Sawę.


W obu przypadkach wdzięczni wielmoże nadali okoliczne ziemie uznając, że odtąd są one "warszowe" po wieczne czasy. Stąd - Warszawa.
Warto docenić wysiłek artystki i zatrzymać się przy jej rzeźbie choć na chwilę.

Wars i Sawa. Jak dojechać?

Warsa i Sawę znajdziemy na skraju murów Starego Miasta od strony rzeki. Kto nie wie jak trafić, może mieć problem.


Nic bardziej frustrującego? Od czego są Mapy Google?Rozpocznij dyskusję

Prześlij komentarz