21 października 2019

Zamek Besiekiery. Tunel z legend i diabelski zakład

Do zamku Besiekiery dotarliśmy samotrzeć, nieco tylko skręcając z głównej drogi. Niespodziewanie naszym oczom ukazało się coś na kształt sterty cegieł zostawionej w połowie układania. Tak, to zamek Besiekiery na granicy województw wielkopolskiego i łódzkiego.


Zameczek dzisiejszy to skromne szczątki zamku Besiekiery, choć wcześniej wyglądał jak toskańska willa. Kasztelik obronny, możnaby powiedzieć. Zapewne dobrze spełniał swą rolę, przydając właścicielowi splendoru. Jednak do dziś z tej niedużej budowli przetrwało ceglane wspomnienie, cień - możnaby powiedzieć.

Zamek Besiekiery na wyspie

Kwadratowa z lotu ptaka fortyfikacja, stoi na kwadratowej wyspie, a wokół opasana jest wypełnioną wodą szeroką fosą, która także układa się w czworobok, choć już nieco zniekształcony. Ani chybi stać tu musiał niegdyś obronny zameczek, w rozmiarze - szkatułkowy, który do naszych czasów przedzierzgnął się, zapewne nie bez pomocy lub czyjegoś zaniechania, w gruzowisko.
Wśród stodół i zabudowań wyrasta, ni stąd ni zowąd, ceglastoczerwony ogryzek strzelistego muru, wzbijający się w niebo spośród mniej wybitnych umocnień tożsamej barwy.


Ta dziwaczna płetwa, resztka wieży bramnej, wznosi się strzeliście jak ostaniec. Widać na nim resztki kunsztu architekta. Na wyspę prowadzi drewniany mostek.
U wejścia do zamku w Besiekierach straszy - niestety - umieszczona na słupie tablica z zakazem wejścia. Żeby zobaczyć środek, trzeba było zatem udawać analfabetów. My weszliśmy do środka, aby trochę pobuszować po dziedzińcu i piwnicach. Zamek Besiekiery to piękne, romantyczne ruiny.

Diabeł i zamek w Besiekierach

Ciekawa legenda mówi o tym, że fundator zamku założył się z samym diabłem Borutą, iż zamek w Besiekierach (woj. łódzkie) wzniesie - nomen omen - bez użycia siekiery. Toteż zakazał używać tego narzędzia podczas budowy pod surową karą. Niestety jeden z budowniczych nosił nazwisko Siekierka. Rycerz przegrał zakład i budowlę, a ślad legendy przetrwał w nazwie miejscowości Besiekiery. Ciekawą informację podaje portal zamkipolskie.pl, który sugeruje, że nazwa Besiekiery pochodzi od norweskiego słowa Besekr, co miałoby świadczyć o związku Wikingów z powstaniem miejscowości. Dowodem pośrednim majbyć odkopany w pobliskim Lutomiersku masowy grób wojów ze Skandynawii. 

Czytaj więcej: Park Potulickich w Pruszkowie

Zamek w Besiekierach zaczął powstawać prawdopodobnie około roku 1500. Początkowo nawodna budowla w stylu późnogotyckim miała ceglane ściany z widocznymi fragmentami fundamentu z kamienia. Plan zamku Besiekiery jest niemalże kwadratowy i ma wymiary 38 na 40 metrów.
Zamek Besiekiery należał w XVII wieku do Andrzeja Batorego, syna króla Stefana Batorego, a potem do jego córki Zofii Batorówny i Jerzego Rakoczego II. W połowie wieku XVII warownię przebudował Jan Szymon Szczawiński, kasztelan i wojewoda brzesko-kujawski, który obiekt otynkował. Po tej ingerencji w 1731 r. doszło do pożaru. Strażnica w Besiekierach popadła w ruinę, pełniąc we wsi funkcje gospodarcze, a do dziś dotrwały szczątki, z nikłymi śladami świetności.

Rezydencja królewicza w Besiekierach

Wyspa, na której piętrzą się ruiny zamku w Besiekierach, jest sztucznie usypana i otoczona fosą, zapewne to ziemia z wykopanego wokół kanałku poszła w ten pagórek. Na XIX-wiecznej akwareli widać jeszcze strzelistą wieżę bramną, do której prowadził pomost i komplet zabudowań. Z tyłu wyróżniało się położone na tyłach, przykryte spadzistym dachem skrzydło mieszkalne o szerokości 18 metrów. W opisie zamku Besiekiery z XVIII w. pomieszczenia te opisano jako pokój karmazynowy, marmurowy, sień i izbę wielką. Zapewne pośrodku znajdował się niewielki dziedziniec. Dziś jednak nie ma po tym śladu, mury musiały zostać rozebrane.

Czytaj więcej: Zwiedzanie Powązek Wojskowych

Mimo to zamek w Besiekierach, a właściwie jego ruiny, to miejsce tak malownicze, a jednocześnie dziwne, że obejrzenie go na pewno warte jest poświęconego czasu.
Przyjeżdża tu całkiem sporo ludzi, teren wokół jest uporządkowany, można usiąść na ławce, pójść na pomost lub niewielką plażę. Ta ostatnia nie zachęca, bo szwendają się po niej łabędzie, które zostawiły na niej sporo niezbyt estetycznych śladów. W sezonie letnim bytuje tu stale jedna para tych majestatycznych ptaków.

Romantyczna legenda o zawiedzionej miłości

Z ruinami zamku Besiekiery wiąże się inna ciekawa legenda przekazywana przez mieszkańców od pokoleń. Mówi ona, że warownia była połączona tunelem podziemnym ze strażnicą w pobliskich Borysławicach Zamkowych

Czytaj więcej: Murale Warszawy

Została tam uwięziona córka Szczawińskich, która odrzuciła kandydata na męża wybranego przez rodziców, bo pokochała innego. Dziewczyna rzuciła się z wieży, a teraz straszy w zamku ojcowskim jako Biała Dama. Toteż zamek Besiekiery to warownia, która ma swojego ducha

Wieś Besiekiery. Gdzie ją znaleźć?

Besiekiery to niewielka wieś w gminie Grabów w powiecie łęczyckim, w województwie łódzkim. W 2022 roku mieszkało tu 139 osób. To wieś szlachecka, która w XVI wieku - tak jak i dziś - należała do powiatu łęczyckiego, ale w województwie łęczyckim.


Po reformie administracyjnej w latach 1975-1998 wieś Besiekiery leżała w woj. konińskim, które zostało zlikwidowane. Sztuczna wyspa z zamkiem Besiekiery została wzniesiona na rzeczce Orłówce. W latach 1843–1850 we wsi mieszkał poeta Jan Jaśkowski

Ile zamków jest w woj. łódzkim?

Ile zamków ma województwo łódzkie? W województwie łódzkim jest siedemnaście zamków. W Łódzkiem leżą: zamek w Bąkowej Górze, zamek Bykowskich w Bykach, zamek w Besiekierach, zamek w Drzewicy, zamek w Gorzkowicach, zamek w Inowłodzu oraz zamek w Lutomiersku.


W granicach woj. łódzkiego leżą także: zamek Królewski w Łęczycy, zamek Królewski w Piotrkowie Trybunalskim, zamek w Majkowicach, zamek Kazimierzowski w Opocznie, zamek w Oporowie, zamek w Przedborzu, zamek w Rawie Mazowieckiej, zamek Surdęga, zamek w Uniejowie oraz zamek w Wolborzu.

Jak dojechać do zamku Besiekiery?

Zamek Besiekiery, jak dojechać? Dojazd do zamku Besiekiery jest bardzo prosty. Trzeba skręcić z autostrady A2. Od zjazdu Dąbie na autostradzie A2 do zamku w Besiekierach jest około 18 kilometrów.
Naprzeciwko zamku znajduje się pensjonat z noclegami i jedzeniem (Zamek Besiekiery noclegi).

Czytaj więcej: Muzeum Osteologiczne SGGW w Warszawie

A ile zamków jest w Polsce? W Polsce są 402 zamki. Wyliczył to Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Zamek Besiekiery mapa: poniżej mapka dojazdu ze zjazdu Dąbie na autostradzie A2 w usłudze Google Maps.Bardzo warto!Poniżej fotostory, które opowie jak wygląda zwiedzanie zamku Besiekiery:
Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!