27 maja 2019

Zamek w Borysławicach Zamkowych. Dokąd prowadził tajemniczy tunel?

Zamek w Borysławicach Zamkowych w Wielkopolsce to malownicza ruina, która leży nieco na uboczu. Trzeba jechać około pół kilometra najpierw polną, a potem pięknie brukowaną kamieniami drogą w bok od drogi krajowej nr 92 (tzw. "starej dwójki", ale nie autostrady!).
Czytaj więcej: Park Potulickich w Pruszkowie

zamku w Borysławicach Zamkowych zostały malownicze ruiny, które sterczą nad gęstwą zieleni. Czerwień cegły widoczna jest już z rozpadającego się mostku nad rzeczką Rgilewką.
Obiekt jest w ruinie, lecz pięknie prezentuje się na zdjęciach. Można go jednak fotografować jedynie z daleka. Właściciel nie zgadza się na wejście ze względów bezpieczeństwa.

Romantyczna ruina w gąszczu

Gotycki zamek w Borysławicach Zamkowych zaczął budować w 1425 roku prymas Wojciech Jastrzębiec. Była to klasyczna siedziba rycerska. Od wieży bramnej i przedbramia, przechodząc przez fosę i zwodzony most, można było przejść na dziedziniec, gdzie stały dwa domy mieszkalne otoczone murem o wymiarach 21 x 25 m.
Później dodano zewnętrzny nieco szerszy mur ceglany o wymiarach 38 x 41 m. W kolejnej przebudowie doszło w środku jeszcze jedno skrzydło mieszkalne zamku w Borysławicach Zamkowych.


Dziś zamek w Borysławicach Zamkowych otacza grząska fosa, porośnięta roślinnością wodną. Pięknie tu i zielono latem. Zimą szeleszczą suche badyle i zacina śnieg. Słychać śnieg trzeszczący kuropatwom pod pazurkami, rozlega się cichy łopot skrzydeł sikorek. To wciąż ta sama fosa, którą nakazał wykopać prymas Jastrzębiec.

Szwed obrócił zamek w perzynę

Następnie zamek w Borysławicach Zamkowych przechodził w kolejne ręce, aż obrócili go w perzynę Szwedzi w 1656 roku. Ruiny zamku w Borysławicach Zamkowych niszczeją sobie romantycznie od XVIII wieku.

Czytaj więcej: szalony zamek Besiekiery

Teraz zamek w Borysławicach Zamkowych jest w prywatnych rękach. Właściciel mieszka tuż obok ruin. Niestety nie wydaje pozwolenia na zwiedzanie ze względu na zagrożenie spadającymi elementami murów. Dlatego też nie zdecydowaliśmy się na wizytę w obrębie murów. Niewątpliwie jednak dałoby się wejść do zamku w Borysławicach Zamkowych i zobaczyć, jakie kryje tajemnice, co jest w piwnicach i jak głębokie są lochy.Dojazd do zamku w Borysławicach Zamkowych prowadzi przez lasek i rozpadający się betonowy mostek na rzeczce Rgilewce. Za nim zaczyna się ładna, brukowana kamieniem polnym, bardzo stara droga. Mostek również jest sędziwy, do tego stopnia, że betonowe barierki wykruszyły się i prawie zniknęły.
Na zamek nie ma jednak wstępu. Jest prywatną własnością, właściciel mieszka nieopodal i nie zezawala na wejście w obręb ruin. "To zbyt niebezpieczne" - mówi. 

Podziemne przejście do... Koła

Miejscowi powtarzają legendę, która mówi o tym, że zamek w Borysławicach Zamkowych ma ukryte podziemne połączenie z warownią w pobliskim Kole.
Inna legenda mówi, że w wieży bramnej zamku w Borysławicach Zamkowych więziona była córka właścicieli, którzy posiadali nieodległy zamek w Besiekierach.

Czytaj więcej: Dąbrowiecka Góra Skansen Forteczny

Dziewczyna odmówiła zamążpójścia zgodnego z wolą rodziców. Gdy kochanek rzucił jej linę, by mogła uciec z odosobnienia w zamku w Borysławicach Zamkowych, spadła i zginęła na miejscu. Odtąd Biała Dama straszy nocami  na przemian w obu zamkach.

Zamki Wielkopolski

Ile zamków jest w Wielkopolsce? W Wielkopolsce jest 29 zamków. Nie ma wśród nich zamku Opalińskich w Opalenicy, który popadł w ruinę, następnie został rozebrany, a resztki gruzów zostały wykorzystane do zasypania fosy, po której zostały dziś tylko nieznaczne zarysy. Laik ich nie dostrzeże. Niektóre są dziś malowniczymi ruinami. Kilka jest tak przebudowanych, że ledwie przypominają pierwociny. Ale jest też kilka, które mogą zachwycić. Pięknie prezentuje się zamek w Gołuchowie w ogromnym parku i z dodatkowymi atrakcjami, np. hodowlą żubrów. Jego wnętrza są jednymi z najpiękniejszych w Polsce. Wspaniale prezentuje się także zamek w Kórniku m.in. ze zbiorami etnograficzno-przyrodniczymi z Australii i Oceanii. Według legendy nocą po parku i zamkowych komnatach przechadza się Teofilia z Działyńskich zwana "Białą Damą". Zamek otacza malownicze arboretum. Wart wizyty jest ogromny zamek w Rydzynie, który dziś jest ośrodkiem konferencyjnym i hotelem jednocześnie. Goście hotelowi mogą zwiedzać cały zamek, w tym dwie wystawy stałe i okresowe. Wart obejrzenia jest zamek w Koninie, gdzie można obejrzeć jeden z najbardziej kompletnych szkieletów słonia leśnego. Przyjemny jest także zamek w Sierakowie.


W Wielkopolsce znajdziemy następujące historyczne obiekty architektury zamkowej: zamek w Borysławicach Zamkowych, zameczek Myśliwski "Bażantarnia" w Bugaju,
zamek w Chojnicy, zamek w Gołańczy, zamek w Gołuchowie, zamek w Goraju, zamek na Jeziorze Góreckim, zamek w Jarocinie, zamek królewski w Kaliszu, zamek królewski w Kole, zamek w Koninie Gosławicach, zamek w Koźminie, zamek w Krajence, zamek w Kórniku, zamek w Lędyczku, zamek w Osiecznej, zamek w Ostrorogu, zamek w Ostrowie Lednickim, zamek w Ostrzeszowie, zamek w Przedczu, zamek w Poznaniu, zamek w Pyzdrach, zamek w Rydzynie, zamek w Sierakowie, zamek w Szamotułach, zamek w Wąsowie, zamek w Wyszynie oraz zamek w Zbąszyniu.

Jak dojechać do zamku Borysławice Zamkowe?

Jaki jest dojazd do zamku w Borysławicach Zamkowych (woj. wielkopolskie)? By dojechać do zamku w Borysławicach Zamkowych trzeba z drogi krajowej nr 92 (tzw. "starej dwójki", ale nie autostrady!) skręcić w boczną piaszczystą drogę i jechać nią około pół kilometra do mostku na rzeczce Rgilewce. 


Następnie jedziemy kilkaset metrów pięknie brukowaną kamieniami drogą polną. Zamek w Borysławicach Zamkowych będzie po lewej stronie.
Kliknij w mapę Google Maps, aby zobaczyć zamek Borysławice Zamkowe dojazd.Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!