26 kwietnia 2019

Szubienica na Woli. Co się wydarzyło za Dworcem Zachodnim?

Jest takie miejsce na ul. Mszczonowskiej w Warszawie, na Odolanach, właściwie to niemal na tyłach Dworca Zachodniego, gdzie można się potknąć o żywą historię. My tam byliśmy, aby zobaczyć tę historyczną lecz makabryczną pamiątkę na własne oczy.

Szubienica przy betoniarni

Okolica jest odludna, blisko betoniarnia, jeżdżą gruszki chlapiące betonem, niedaleko opuszczona lokomotywownia, zarośnięte tory kolejowe, odludnie i pusto, przemykają się bezdomni z ładunkami jakichś żelastw. Przy ulicy pod drutami linii wysokiego napięcia żelazny, charakterystyczny płotek, który otacza schludne miejsce pamięci.

Czytaj więcej: zwiedzanie Powązek Wojskowych

Stoi tam oryginalna, drewniana szubienica, którą hitlerowcy zbudowali jesienią 1942 roku. Szubienica na ul. Mszczonowskiej 12 jest zadbana, ktoś się tym miejscem stale opiekuje.
"Tu 16 października 1942 roku hitlerowcy powiesili dziesięciu patriotów polskich, zakładników za akcję wysadzenia torów kolejowych" - głosi napis na obelisku.

Szafot ze słupów telefonicznych

Do budowy szubienicy na ul. Mszczonowskiej użyto drewnianych słupów telegraficznych, które przed wojną produkowała fabryka w Ożarowie Mazowieckim. Oparły się upływowi lat. Obok stała jeszcze wiele lat po wojnie druga szubienica, po której już jednak nie ma ani śladu. Hitlerowska szubienica na ul. Mszczonowskiej przeraża.

Czytaj więcej: Muzeum Osteologiczne SGGW w Warszawie

Na tyłach tego miejsca znajdują się resztki betonowych podpiwniczeń lub kanałów ciepłowniczych.
Egzekucja, którą tutaj wykonali Niemcy w czasie drugiej wojny światowej była odwetem za ataki Armii Krajowej na pobliskie tory kolejowe w nocy z 7 na 8 października 1942 roku przeprowadzone. Była to akcja "Wieniec". Pod takim kryptonimem się odbyła. Zniszczone zostały m.in. tory kolejowe między Warszawą Zachodnią a Włochami. W wysadzone tory na linii radomskiej wjechał pociąg towarowy, który się wykoleił. Warszawa 1942.

Egzekucja w szczerym polu

Niemcy najpierw rozstrzelali na wydmie Łuże w Puszczy Kampinoskiej grupę 39 więźniów Pawiaka, a potem powiesili kolejnych 50, m.in. właśnie pod adresem ul. Mszczonowska 12. W tamtym czasie było tutaj szczere pole. Na archiwalnym czarno-białym zdjęciu widać dwie szubienice i wiszące na nich zwłoki.

Czytaj więcej: Skansen w Sierpcu

Niemcy ustawili takie szubienice w pięciu miejscach w pobliżu torów i stracili na nich niewinnych ludzi po to, aby ciała straconych było wyraźnie widać z przejeżdżających pociągów. W ten sposób chcieli odstraszać i zniechęcać do pomocy podziemiu.

Jedyna zachowana z czasów wojny

Obecnie szubienica na Woli jest jedyną zachowaną z pięciu, które były zbudowane przez Niemców w tej okolicy. Na prawym słupie ktoś przybił ryngraf z Matką Boską.

Czytaj więcej: Zamek w Liwie

Na miejscu przy ul. Mszczonoweskiej 12 znajduje się pamiątkowa tablica projektu Karola Tchorka i drewniany krzyż.
Można tu w zadumie spędzić kilka chwil.

Jak dojechać do szubienicy na Woli?

Szubienica przy ulicy Mszczonowskiej w Warszawie (woj. mazowieckie) leży na uboczu. Dojazd do szubienicy na Woli? Można skorzystać z Google Maps, aby tu dojechać samochodem. Można także skorzystać z komunikacji i wybrać autobus 206, dojechać nim na ul. Potrzebną, a potem iść spory kawał do ul. Gniewkowskiej i dalej w prawo do Mszczonowskiej.

Można też kawałek dojść pieszo dzikim przejściem przez tory kolejowe od Centrum Handlowego Reduta. O wiele łatwiej będzie zrobić sobie przejażdżkę - na rowerze do szubienicy na Woli.
Szubienica na Mszczonowskiej - jak dojechać? Zobacz dojazd do szubienicy na ul. Mszczonowskiej na mapie Google Maps poniżej.

To właśnie tutaj (widok w Google Street View):A tak wygląda zdjęcie panoramiczne:Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


2 komentarze