18 grudnia 2019

Kaplica Czaszek w Czermnej. Groza grzechocze kośćmi umarłych

Kaplica Czaszek w Czermnej to miejsce przerażające. Ale trzeba je koniecznie zobaczyć! To, co tu zgromadzono niejednego turystę może wprawić w lekkie drżenie. Zwłaszcza najmłodszego, w którym z pewnością - prócz obaw - rozbudzić się może ciekawość.


Pomieszczenie Kaplicy Czaszek w Czermnej robi ogromne wrażenie, nieuchronność przemijania i kruchość doczesności wręcz przygniata. Kaplica Czaszek w Czermnej jest bowiem w całości wyłożona doczesnymi szczątkami. Wszędzie kości, czaszki. 

Groza, białe kości i martwe oczodoły

Kaplica Czaszek w Czermnej to miejsce, w którym - jako się rzekło - dominuje groza. Sufit, ściany, przestrzenie pod podłogą wypełnione są szczelnie ludzkimi kośćmi, które przymocowane są do sklepienia i ścian. Zewsząd na turystę patrzą puste, martwe oczodoły. Świdrujące "spojrzenia" bielejących czaszek wywołują dreszcze.
W uszach dzwoni straszną ciszą niemy grzechot rozpadających się nieustannie, lecz niedostrzegalnie, w proch szczątków. To jeden z najbardziej efektownych zabytków Kotliny Kłodzkiej.

Czytaj więcej: zwiedzanie Powązek Wojskowych


Niektórzy mogą poczuć się w środku Kaplicy Czaszek w Czermnej przerażeni, inni wpadają w wymuszony sytuacją nastrój powagi. Można jednak dostrzec także nerwowe uśmieszki. Z całą pewnością turysta może poczuć się przytłoczony ogromną liczbą szczątków zgromadzonych Kaplicy Czaszek w Czermnej.
Zwiedzających oprowadzają po kaplicy zakonnice, które opowiadają historię tego niesamowitego miejsca.

Warstwy czaszek i kości ułożone wzdłuż ścian

W latach 1776-1784 Kaplicę Czaszek w Czermnej wybudował ksiądz Wacław Tomaszek, który z pochodzenia był Czechem. Duchowny podjął się tego, gdy w pagórku obok okazałej dzwonnicy znalazł ludzkie kości i czaszki. Wraz z grabarzem i kościelnym zaczął wydobywać szczątki.
Najprawdopodobniej były to pozostałości ciał ofiar wojny trzydziestoletniej, prusko-austriackiej, wojny siedmioletniej oraz ofiar cholery, która panoszyła się w związku z wojnami w XVII i XVIII wieku.
Wszystkie kości zostały wybielone i zgromadzone w wybudowanej na ten cel Kaplicy Czaszek w Czermnej. Spoczywają tam także i ksiądz Tomaszek, i grabarz nazwiskiem J. Langer. Ich szczątki zostały złożone w kaplicy w dwadzieścia lat po śmierci.

Czytaj więcej: Muzeum Osteologiczne SGGW w Warszawie

Kaplica Czaszek w Czermnej została zbudowana w stylu barokowym, na planie kwadratu. W środku liczne zdobienia. Ściany i sklepienie pokrywa około 3 tysiące ściśle umocowanych czaszek i kości piszczelowych. Są one ułożone warstwami.
Turyści mogą bliżej przyjrzeć się czaszkom grabarza Langera, sołtysa Czermnej ze śladami kul i jego żony ze śladem po broni siecznej oraz czaszce Tatara. Jest także czaszka ze zmianami spowodowanymi chorobą oraz kość udowa człowieka, który za życia miał około dwóch metrów wzrostu. Można się także przyjrzeć kości, która źle zrosła się po złamaniu.

Z Kudowy do Kaplicy Czaszek

Kaplica Czaszek w Czermnej mieści się tuż obok kościoła parafialnego przy ul. Stanisława Moniuszki w Kudowie-Zdroju. Godziny otwarcia Kaplicy Czaszek w Czermnej: Kaplica Czaszek w Czermnej jest otwarta od wtorku do niedzieli. Godziny otwarcia różnią się w zależności od pory roku i są podane na stronie sanktuarium.
Ceny biletów do Kaplicy Czaszek w Czermnej także są podane na stronie parafii.

Kaplica Czaszek w Czermnej parking ma. Na miejscu przy ulicy przed kościołem jest parking na kilkanaście aut. O ile pamiętam - płatny.
Darmowy parking przy Kaplicy Czaszek w Czermnej jest na tyłach kościoła, lecz było tam nieco trudniej się dostać.
W środku nie można robić zdjęć, za ten przywilej trzeba dodatkowo zapłacić.
Warto zwiedzić cmentarz, który jest na terenie parafii i kościół św. Bartłomieja Apostoła.

Msze święte w Kaplicy Czaszek w Czermnej

Kaplicy Czaszek w Czermnej nie ma mszy świętych. Kaplica Czaszek w Czermnej to parafialne muzeum. Dlatego msze święte odprawiane są stojącym obok kościele św. Bartłomieja Apostoła w Kudowie-Zdrój Czermnej

Czytaj więcej: Zamek w Reszlu

Msze święte kościół św. Bartłomieja Apostoła w Kudowie-Zdroju Czermnej. W Czermnej msze święte w niedziele odprawiane są o godz. 7:30 i 12:00.
W dni powszednie msze święte przy Kaplicy Czaszek w Kudowie-Zdroju Czermnej odprawiane są o godz. 18:00.

Kudowa-Zdrój, u wód w Kotlinie Kłodzkiej

Czermna to dawna wieś, a obecnie dzielnica położonego w Kotlinie Kłodzkiej uzdrowiska Kudowa-Zdrój. Po czesku miasto nazywane jest Lázně Kudova, a po niemiecku Bad Kudowa. Dlaczego? Z powodu naturalnych wód mineralnych i zakładów kąpielowych, w których goście, kuracjusze, dochodzili od setek lat do zdrowia. Kudowa-Zdrój leży nad potokiem Bystra, który wpada do rzeki Metuja, a ta do Łaby. Łaba zaś wpada do Morza Północnego. W Kudowie-Zdroju mieszka około 10 tys. ludzi. Jest tutaj zabytkowy, odrestaurowany Park Zdrojowy w Kudowie-Zdroju, promenada uzdrowiskowa oraz Pijalnia Wód Mineralnych w KUdowie-Zdroju. Tutejsze wody to szczawy wodorowęglanowo-sodowo-wapniowe, żelaziste i borowe. Miejsca, z których są pompowane to: źródło "Śniadecki", źródło "Moniuszko" i źródło "Marchlewski". Uzdrowisko oferuje ponad 50 rodzajów zabiegów przerodoleczniczych w tym z użyciem tutejszych wód.

Czytaj więcej: Most gotycki w Kłodzku

Miasto Kudowa-Zdrój, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z 1354 r. słynie ze źródeł solanek, a pierwsze urządzenia uzdrowiskowe oparte na wodach działały już w XVII wieku. W Kudowie-Zdroju odbywa się także co roku w sierpniu operowy Festiwal Moniuszkowski. Jest tutaj sporo zabytków. Ciekawa jest hala spacerowa z 1906 w Parku Zdrojowym. Na ul. 1 Maja zobaczymy dwonnicę wiejską z XIV wieku. Ciekawy jest kościół św. Katarzyny w Kudowie-Zdroju z 1679 roku oraz pensjonat z 1894 roku o współczesnej nazwie Dom Wczasowy "Bajka IV" w Kudowie-Zdroju. W Kudowie-Zdrój- Pstrążnej zobaczymy skansen z drewnianymi zabudowaniami w układzie z XVIII-XX wieku. Główny zabytek to jednak Kaplica Czaszek w Czermnej, jedna z trzech takich kaplic w Europie. W Kudowie-Zdrój znajdziemy Muzeum Zabawek, Muzeum Żaby oraz szlak ginących zawodów z odbudowanym wiatrakiem typu koźlak z 1886 roku.

Jak dojechać do Kaplicy Czaszek w Czermnej?

Aby dojechać do Kaplicy Czaszek w Czermnej (woj. dolnośląskie) należy dotrzeć do Kudowy-Zdroju. A następnie kierować się na Pstrążną i Bukowinę Kłodzką. W mieście są drogowskazy., bo Czermna to obecnie dzielnica Kudowy-Zdroju.

Czytaj więcej: Murale Warszawy


Dojazd jest łatwy, z Kudowy-Zdroju można się wybrać także na spacer lub przejażdżkę rowerem.
Jeśli są problemy, pomoże sztuczna inteligencja. Kliknij na mapie Google Maps "więcej opcji" i ustaw swoje położenie w Mapach Google. Teraz Kaplica Czaszek Czermna dojazd to łatwizna.Widok otoczenia kaplicy i kościoła w Kudowie-Zdroju Czermnej w Google Street View.
Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!