19 grudnia 2019

Romański słup drogowy w Koninie. Co pokazuje ten drogowskaz?

W Koninie w woj. wielkopolskim można zobaczyć unikatowy zabytek, który może nie jest bardzo efektowny, ale za to jest bardzo stary, a w dodatku jego funkcja jest bliska każdemu, no może prawie każdemu, a na pewno każdemu kierowcy. To starodawny słup drogowy z Konina. Inna jego nazwa to słup koniński.

Czytaj więcej: Fort Beniaminów

Dawniej takie słupy wskazywały drogę
. Dziś robi się to inaczej, ale wtedy wypatrywano takich drogowskazów jak zbawienia w znojnej i trudnej drodze.

Romański słup drogowy w Koninie

Pierwszy polski znak przydrożny to romański słup drogowy w Koninie (woj. wielkopolskie).
Obelisk pochodzi z 1151 roku czyli w 2020 roku ma 869 lat. 
Co ciekawe, te tysiąc lat temu ten słupek-pionek wyznaczał dokładnie  połowę drogi między Kaliszem a Kruszwicą. A jeszcze ciekawsze jest to, że nadal tę połowę wyznacza.

Czytaj więcej: zwiedzanie Powązek Wojskowych

Szkoda, że stoi w centrum miasta, z którego ruch tranzytowy został już dawno wyprowadzony. Przydałby się bardziej przy jakiejkolwiek drodze przelotowej, na przykład wojewódzkiej. Przynajmniej byłoby wiadomo przy mijaniu tego "drogowskazu", że jest już bliżej niż dalej.
A przy okazji miałoby się świadomość, że ten konkretny "drogowskaz" stoi od tysiąca lat.

Najstarszy znak drogowy Europy

Jest to najstarszy znak drogowy nie tylko w Polsce, ale i w Europie, jeśli brać pod uwagę obszar poza granicami dawnego imperium rzymskiego!

Czytaj więcej: Muzeum Osteologiczne SGGW w Warszawie

Słup drogowy z Konina zawiera także najprawdopodobniej jeden z pierwszych zapisów wierszem po łacinie wykuty w kamieniu na terenie Polski. Może to nic nie znaczy dla większości przyglądających mu się turystów, ale dla naszej historii znaczy to wiele. Wszak historia to słowo pisane. 

W pół drogi między Kaliszem a Kruszwicą

Inskrypcja na kamieniu drogowym głosi:
"Roku od Wcielenia Pana naszego 1151 niniejsza wskazówka [dotycząca] drogi i sprawiedliwości stwierdza, że tu jest środek [drogi] do Kalisza z Kruszwicy.
Kazał ją tutaj ustawić Piotr, komes pałacowy, I w ten sposób roztropnie przepołowił podróż.
Aby raczył o nim pamiętać każdy podróżnik, kołacząc modlitwą do łaskawego Boga."

Czytaj więcej: Skansen w Sierpcu


Wspomniany w inskrypcji Piotr, to postać do dziś niezidentyfikowana.
Obelisk stoi na starówce konińskiej obok kościoła pod wezwaniem świętego Bartłomieja i został tam przeniesiony spod zamku konińskiego. Materiał, z którego go wykuto to piaskowiec. Jest wysoki na 2,5 metra.
Z daleka przypomina postać ludzką, lub... pionek do gry w szachy.

Ośrodek górnictwa węgla brunatnego

Konin to miasto w środkowej Polsce, w województwie wielkopolskim, siedziba powiatu konińskiego. Położone nad rzeką Wartą, jest głównym ośrodkiem Konińskiego Zagłębia Węgla Brunatnego.
Konin uzyskał prawa miejskie przed rokiem 1293. Pierwsze wzmianki o Koninie pochodzą z XIII wieku, konkretnie chodzi o zapis dotyczący wójta Gosława z Konina z 1293 roku. Już w pierwszej połowie XII wieku istniał tam gród, wokół którego powstało miasto. Początkowo Konin był osadą na wyspie wśród rozlewisk Warty, strzegącą brodu, a później mostu, o kórym wspomnienie w źródłach pisanych pojawiło się w 1328 roku. Miasto leżało na ważnym szlaku między Kaliszem a Kruszwicą. Gród został jednak spalony przez Krzyżaków w 1331 roku, a następnie odbudowany z rozkazu Kazimierza Wielkiego w latach 1333-1370, gdy władca nakazał, by zbudować murowany zamek w Koninie.

Czytaj więcej: Zamek w Reszlu

Następnie było to miasto królewskie należącym do starostwa konińskiego w Koronie Królestwa Polskiego. Następnie w drugiej połowie XVI wieku Konin był w powiecie konińskim województwa kaliskiego. W latach 1975–1998 pełnił funkcję stolicy województwa konińskiego. W czasie rozbiorów miasto było w zaborze pruskim, a potem w Księstwie Warszawskim. Miasto przetrwało pierwszą i drugą wojnę światową. Dziś jest ośrodkiem przemysłowym.
Według GUS w 2020 roku Konin liczył 72 tys. 539 mieszkańców, będąc trzecim co do liczby ludności miastem województwa wielkopolskiego, po Poznaniu i Kaliszu oraz 48. na liście najludniejszych miast w Polsce.
Miasto leży nad rzeką Wartą, przy ujściu Kanału Ślesińskiego, w jego obrębie są jeziora Gosławskie i Pątnowskie.
To około 54 km na północ od Kalisza i około 92 km na wschód od Poznania, przy linii kolejowej nr 3 oraz drogach krajowych nr 25, 72 i 92. 8 km od miasta przebiega autostrada A2.

Msze święte w kościele św. Bartłomieja w Koninie

Jaki jest porządek mszy świętych w kościele św. Bartłomieja w Koninie, na terenie którego stoi słup Koniński?


W niedziele i święta: 7:00; 8:30; 10:00, 11:30 (dla dzieci), 12:45, 18:00,
W dni powszednie: 7:00; 18:00.

Gdzie stoi słup drogowy z Konina?

Słup drogowy z Konina inaczej słup koniński, to zabytek, który stoi w Koninie przy ul. Kościelnej. Łatwo tam trafić i nie brakuje miejsc do zaparkowania.

Czytaj więcej: Lazurowe jezioro koło Turku

Aby tam dojechać można skorzystać z usługi Google Maps. Wystarczy kliknąć w "więcej opcji" i ustawić punkt początkowy podróży. Mapa doprowadzi do zabytku.
Wizytę przy zabytku można połączyć z krótkim spacerem po starówce w Koninie. Obejrzawszy słup koniński warto także pójść na chwilę do sąsiedniego kościoła św. Bartłomieja. Zwiedzanie jest przecież za darmo! Warto zobaczyć!A tak to wygląda w Google Street View:A poniżej wpis z Facebooka:Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia
 znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!