23 września 2020

Uroczysko Pogórze Leśne w Puszczy Kampinoskiej. Ślady tragedii

Są takie miejsca w Kampinoskim Parku Narodowym, gdzie smutek i rozpacz zdają się wyglądać zza liści, szeleścić głuchym żalem w wyschniętym poszyciu. Miejsca te rozsiane są po całym lesie, jak skorupy rozbitej filiżanki z lśniącobiałej porcelany. Każde z nich to taki kawałek, który roztrzaskała jakaś kula.


W czasie drugiej wojny światowej puszczańskie ostępy stały się celem wizyt okupanta, który w leśnej głuszy przeprowadzał egzekucje więźniów i jeńców wojennych. Tak było i w tym zakątku, do którego dotarliśmy, idąc podnóżem Wydmy Łuże. Zwały piachu przykryły rozstrzelane zwłoki zabitych ludzi. Być może nie wszyscy byli bez nazwisk. Widać chyba krzyże z tabliczkami. Czyżby rodziny odnalazły swoich, upamiętniając ich zły los?

Dwie kwatery w borze

Oto w sosnowym borze dwie kwatery, wyznaczone przez niziutkie ogrodzenie z drewnianycn belek, tną z Uroczyska Pogórze Leśne regularne omszałe prostokąty. "15 października 1942 roku o godz. 11 hitlerowscy oprawcy zamordowali 39 osób" - głosi jedna tablica. "22 czerwca 1942 roku o godzinie 10 oprawcy hitlerowscy zamordowali 28 osób" - mówią litery drugiej tabliczki ustawionej przy następnej kwaterze. Minęły więc cztery miesiące i brutalny, nieczuły, zasłaniający się suchym rozkazem sprawca mordu, wrócił na miejsce, dopełniając kaźni.


Nie wiadomo, skąd ci ludzie byli. Zapewne wzięto ich w łapance z okupowanej Warszawy. Prochy pochowanych pod sosnami zostały przeniesione po wojnie na cmentarz w Palmirach. Czemu - pojawia się pytanie. Być może mordowano tutaj, bo była to zemsta za działania partyzantów. Na Pogórzu Leśnym miały bowiem miejsce koncentracje sił podziemia AK przed potyczkami z Niemcami. A być może była to zbrodnia dyktowana zimną logiką wojny, mechanicznie zaplanowaną statystyczną nienawiścią. Czy skryta wlesie, aby "oko nie widziało, ucho nie słyszało"?

Historia Kampinoskiego Parku Narodowego

Kampinoski Park Narodowy został utworzony w 1958 roku. Wiele osób pisze o nim "Kampinowski Park Narodowy", ale to błąd, bo tam nie ma "w". Kampinoski Park Narodowy leży na zachód od Warszawy w województwie mazowieckim, zajmuje powierzchnię 385,4433 km², a jego otulina to 377,56 km². Ścisła ochrona w rezerwatach jest prowadzona na 4636 hektarach. Kampinoski Park Narodowy odwiedza milion ludzi rocznie. Siedziba Kampinoskiego Parku Narodowego mieści się w urokliwym Izabelinie. Pierwsze rezerwaty przyrody na tym terenie utworzono w latach 30. ubiegłego wieku. Były to obszary ścisłej ochrony: GranicaSieraków i Zamczysko. Zabiegali o to przyrodnicy Roman i Jadwiga Kobendza. Chcieli chronić pozostałości legendarnej Puszczy Mazowieckiej w pradolinie Wisły przed wyrębem pod śródleśne polany i zabudowę. Okazało się, że byli wizjonerami, bo dziś każdy chciałby się w tym wielkim lesie budować.


Kampinoski Park Narodowy to ogromne przyrodnicze zaplecze czystego powietrza, żywej, dzikiej przyrody zapewniające regenerację mieszkańcom aglomeracji Warszawskiej. Wystarczy wyjechać trochę na przedmieścia stolicy i już jest się Puszczy Kampinoskiej, a za mały kawałek w Kampinoskim Parku Narodowym. Można tu obejrzeć przede wszystkim porośnięte borem sosnowym wydmy, których ogrom budzi respekt przed siłą naturalnych zjawisk. Są tu także rozległe obszary bagienne, na których można spotkać łosieŁoś jest symbolem Kampinoskiego Parku Narodowego. Inne ważne zwierzę Puszczy Kampinoskiej to bóbr. Kolejny, tym razem bardzo rzadki mieszkaniec Kampinoskiego Parku Narodowego, to ryś. Można tu także spotkać m.in. liczne rzadkie motyle (motylowe łąki), zamieszkujące siedliska łąkowe. Podczas spacerów po Puszczy Kampinoskiej zobaczymy lasy bagienne - olsowe i łęgowe, bory sosnowe, lasy dębowe.

Kampinoski Park Narodowy - atrakcje

Kampinoski Park Narodowy atrakcje ma liczne. Jedną z nich jest skansen budownictwa puszczańskiego w Granicy w tym kampinoska Kaplica Leśników w Granicy.  Drugą - ośrodek edukacyjny Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy, przy którym funkcjonuje świetne muezum przyrodnicze z wieloma eksponatami. W Julinku, tam gdzie wcześniej znajdowała się szkoła cyrkowa, natrafimy na park rozrywki w Julinku, gdzie najlepiej poczują się najmłodsi. Warto zwiedzić cmentarz w Palmirach. To miejsce, gdzie leżą pomordowani przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej. W ogóle Puszcza Kampinoska roi się od miejsc historycznych, gdzie rozegrały się bitwy i potyczki, czy to powstań z 1794 i 1863 roku, czy to wojny obronnej 1939 roku, czy walk związanych z Powstaniem Warszawskim 1944 roku (uroczysko Pogórze Leśne). Warto zajerzeć do uroczyska Opaleń, gdzie znajdziemy Matkę Boską oraz jezioro Opaleń. Hitem jest Atomowa Kwatera Dowodzenia z czasów Układu Warszawskiego i zimnej wojny. Warto obejrzeć Górę Ojca!


Przez Kampinoski Park Narodowy prowadzi wiele pieszych szlaków turystycznych. Ich siatką można tak naprawdę schodzić całą Puszczę Kampinoską wszerz i wzdłuż. Łączna ich długość to 360 kilometrów! Inną atrakcją jest Kampinoski Szlak Rowerowy, który ma długość 114,5 kilometra. Latem przez skraj parku kursuje z Sochaczewa do Wilczy Tułowskich zabytkowa Sochaczewska Kolej Muzealna. Warto się nią przejechać, taka podróż wąskotorówką jest bardzo urozmaicona, jest też czas na wycieczkę do lasu. Puszcza Kampinoska jest tak wyjątkowa, że od 2000 roku cały Kampinoski Park Narodowy wraz z jego otuliną jest umieszczony na liście skarbów UNESCO jako Rezerwat Biosfery "Puszcza Kampinoska".

Jak dotrzeć do Uroczyska Pogórze Leśne?

Jak dojechać do uroczyska Pogórze Leśne? Aby dotrzeć na Uroczysko Pogórze Leśne, trzeba dojechać na leśny parking przy ul. Kampinoskiej w Łomiankach. W zasadzie to są tam dwa takie parkingi. Stamtąd trzeba się udać w kierunku południowo-zachodnim wygodną drogą wzdłuż lasu. Następnie po około 300 metrach skręcamy w lewo w leśny dukt. Za mniej więcej pół kilometra znajdziemy się w pobliżu uroczyska


Aby znaleźć leśne kwatery, trzeba się rozglądać za drewnianymi schodami do ruin Atomowej Kwatery Dowodzenia, które powinniśmy mieć po lewej stronie. Przed nami powinno się rozciągać podnóże Wydmy Łuże. Jeśli nie można trafić, można poprosić o pomoc nawigację Google Maps. Na pewno doprowadzi na miejsce.Zobacz zdjęcia z naszej Wycieczki za dychę:

Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!