27 maja 2020

Motylowe łąki w Puszczy Kampinoskiej. Jego łopot wyraźnie słychać

Mój kolega powiedział o swojej lekcji z koronawirusa: mniej kupować, więcej podróżować. I coś w tym jest. Jednak, czym jest podróż? Czy to na pewno jest lot na antypody? Czy raczej podróż w głąb siebie? Jeśli to drugie, to można ją realizować poprzez niewielkie, wydawałoby się, cele. Niepozorne, na pierwszy rzut oka dość mizerne, jeżeli chodzi o perspektywę globtrottera... Ale, czy bycie obieżyświatem nie oznacza ciągłego poruszania się od punktu do punktu? I czy te punkty niejednokrotnie nie są takimi właśnie "koralikami" na podróżniczym naszyjniku?

Czytaj więcej: Fort Beniaminów

Czyż nie mogą być takim celem samym w sobie Motylowe Łąki w Kampinoskim Parku Narodowym?
W pobliżu Uroczyska Opaleń w Kampinoskim Parku Narodowym (woj. mazowieckie) znajduje się drewniana kładka. Po tej kładce można "płynąć" ponad morzem traw, które na tej polanie są regularnie koszony, aby stworzyć przyjazne środowisko dla... motyli. Przy okazji powstrzymywana jest sukcesja, czyli zarastanie lasem, dzięki czemu chronione są rzadkie gatunki roślin będących składnikiem tutejszych muraw. Piękne te trzęślicowe łąki...

Łąka matecznikiem motyli

"Łąka jest środowiskiem życia wielu gatunków motyli. W ciągu dnia można na niej spotkać rozmaicie ubarwione motyle dzienne, a także ćmy. Te ostatnie, wbrew pozorom, są aktywne nie tylko w nocy i mogą być też atrakcyjnie ubarwione jak przedstawiciele kraśników czy niedźwiedziówek.
Podczas ciepłych marcowych dni pojawiają się motyle, które zimę spędziły w postaci dorosłej. Są to: latolistek cytrynek i niektóre rusałki np. rusałka pawik, rusałka pokrzywnik i rusałka ceik. W kwietniu i na początku maja z zimujących poczwarek wylęgają się m.in. bielinki, zorzynek rzeżuchowiec - spotykany jedynie o tej porze roku, efektowny paź królowej, niewielki modraszek wieszczek czy charakteryzująca się sezonowym dymorfizmem rusałka kratnik (wtedy pomarańczowa)" - napisano w opisie trasy "Wokół Opalenia".

Czytaj więcej: Dąbrowiecka Góra Skansen Forteczny

"Z upływem czasu na łąkach pojawiają się także motyle, które zimowały w stadium larwy. Są to czerwończyki, kolejne modraszki, żółtobrunatne strzępotki, wzorzyste przeplatki i dostojki oraz brunatnożółte karłątki, które ze względu na nietypowe proporcje ciała często bywają mylone z ćmami. Z południa przylatują migrujące rusałki - rusałka admirał i rusałka osetnik.
Największe bogactwo motyli jest w pełni lata. Część późnowiosennych gatunków nie zakończyła jeszcze swojego pojawu, wylęgają się ponadto motyle zimujące jako młode larwy np. brunatne przestrojniki oraz potomstwo niektórych gatunków spotkanych wiosną np. rusałek kratników (wówczas czarno-białych).
Jesienią latają jedynie gatunki szykujące się do zimowego snu oraz migranty, które jeszcze nie zdążyły odlecieć na południe" - głosi opis trasy "Wokół Opalenia".

Modraszek telejus skarbem Kampinosu

"Modraszek telejus jest rzadkim motylem związanym z wilgotnymi łąkami, spotykanym w podobnym czasie jak jego bliski krewniak modraszek alkon. Nie występuje u niego tak wyraźna różnica w ubarwieniu samców i samic, a wierzch jego skrzydeł zdobią czarne plamy. Cykl życiowy obu gatunków jest dość podobny. U modraszka telejusa pierwszy etap przebiega w kwiatostanach krwiściągu lekarskiego. Po pewnym czasie gąsienice opuszczają roślinę i jeśli dopisze im szczęście zostaną znalezione przez odpowiednie mrówki z rodzaju wścieklica" - napisano na jednej z tablic opisujących gatynki bytujące na łąkach.

Czytaj więcej: Muzeum Chirurgów w Edynburgu

"Zanim robotnice mrówek zabiorą gąsienicę do mrowiska, z zapałem zlizują wydzielaną przez nią słodką substancję. Ten rytuał może trwać nawet kilkadziesiąt minut. W gnieździe mrówek gąsienice są ignorowane przez gospodarzy, mimo że ukradkiem wyjadają mrówcze larwy. W celu ochrony modraszka telejusa na łące zostały przeprowadzane zabiegi ochronne w ramach projektu "Motylowe łąki- głosi informacja przy jednym z przystanków.

Historia Kampinoskiego Parku Narodowego

Kampinoski Park Narodowy został utworzony w 1958 roku. Wiele osób pisze o nim "Kampinowski Park Narodowy", ale to błąd, bo tam nie ma "w". Kampinoski Park Narodowy leży na zachód od Warszawy w województwie mazowieckim, zajmuje powierzchnię 385,4433 km², a jego otulina to 377,56 km². Ścisła ochrona w rezerwatach jest prowadzona na 4636 hektarach. Kampinoski Park Narodowy odwiedza milion ludzi rocznie. Siedziba Kampinoskiego Parku Narodowego mieści się w urokliwym Izabelinie. Pierwsze rezerwaty przyrody na tym terenie utworzono w latach 30. ubiegłego wieku. Były to obszary ścisłej ochrony: GranicaSieraków i Zamczysko. Zabiegali o to przyrodnicy Roman i Jadwiga Kobendza. Chcieli chronić pozostałości legendarnej Puszczy Mazowieckiej w pradolinie Wisły przed wyrębem pod śródleśne polany i zabudowę. Okazało się, że byli wizjonerami, bo dziś każdy chciałby się w tym wielkim lesie budować.


Kampinoski Park Narodowy to ogromne przyrodnicze zaplecze czystego powietrza, żywej, dzikiej przyrody zapewniające regenerację mieszkańcom aglomeracji Warszawskiej. Wystarczy wyjechać trochę na przedmieścia stolicy i już jest się Puszczy Kampinoskiej, a za mały kawałek w Kampinoskim Parku Narodowym. Można tu obejrzeć przede wszystkim porośnięte borem sosnowym wydmy, których ogrom budzi respekt przed siłą naturalnych zjawisk. Są tu także rozległe obszary bagienne, na których można spotkać łosieŁoś jest symbolem Kampinoskiego Parku Narodowego. Inne ważne zwierzę Puszczy Kampinoskiej to bóbr. Kolejny, tym razem bardzo rzadki mieszkaniec Kampinoskiego Parku Narodowego, to ryś. Można tu także spotkać m.in. liczne rzadkie motyle (motylowe łąki), zamieszkujące siedliska łąkowe. Podczas spacerów po Puszczy Kampinoskiej zobaczymy lasy bagienne - olsowe i łęgowe, bory sosnowe, lasy dębowe.

Kampinoski Park Narodowy - atrakcje

Kampinoski Park Narodowy atrakcje ma liczne. Jedną z nich jest skansen budownictwa puszczańskiego w Granicy w tym kampinoska Kaplica Leśników w Granicy.  Drugą - ośrodek edukacyjny Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy, przy którym funkcjonuje świetne muezum przyrodnicze z wieloma eksponatami. W Julinku, tam gdzie wcześniej znajdowała się szkoła cyrkowa, natrafimy na park rozrywki w Julinku, gdzie najlepiej poczują się najmłodsi. Warto zwiedzić cmentarz w Palmirach. To miejsce, gdzie leżą pomordowani przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej. W ogóle Puszcza Kampinoska roi się od miejsc historycznych, gdzie rozegrały się bitwy i potyczki, czy to powstań z 1794 i 1863 roku, czy to wojny obronnej 1939 roku, czy walk związanych z Powstaniem Warszawskim 1944 roku (uroczysko Pogórze Leśne). Warto zajerzeć do uroczyska Opaleń, gdzie znajdziemy Matkę Boską oraz jezioro Opaleń. Hitem jest Atomowa Kwatera Dowodzenia z czasów Układu Warszawskiego i zimnej wojny. Warto obejrzeć Górę Ojca!


Przez Kampinoski Park Narodowy prowadzi wiele pieszych szlaków turystycznych. Ich siatką można tak naprawdę schodzić całą Puszczę Kampinoską wszerz i wzdłuż. Łączna ich długość to 360 kilometrów! Inną atrakcją jest Kampinoski Szlak Rowerowy, który ma długość 114,5 kilometra. Latem przez skraj parku kursuje z Sochaczewa do Wilczy Tułowskich zabytkowa Sochaczewska Kolej Muzealna. Warto się nią przejechać, taka podróż wąskotorówką jest bardzo urozmaicona, jest też czas na wycieczkę do lasu. Puszcza Kampinoska jest tak wyjątkowa, że od 2000 roku cały Kampinoski Park Narodowy wraz z jego otuliną jest umieszczony na liście skarbów UNESCO jako Rezerwat Biosfery "Puszcza Kampinoska".

Jak dotrzeć na Motylowe Łąki?

Jak trafić na Motylowe Łąki? Aby dotrzeć na Motylowe Łąki trzeba kierować się na Bemowo, w okolice Cmentarza Północnego, a potem z parkingu leśnego przy ulicy Rękopis, trzeba iść w kierunku zachodnim w las aż ukaże się "kładka motylowe łąki".

Czytaj więcej: Muzeum Osteologiczne SGGW w Warszawie

Nietrudno trafić na Motylowe Łąki. A może trudno? Warto ryzykować! Przy odrobinie szczęścia trafimy!
Jeżeli zabraknie jego łutu, można kliknąć w Mapy Google lub wpisać w wyszukiwarce "motylowe łąki Kampinos". Do dzieła!

Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


6 komentarzy

 1. Tak bardzo tesknie za Polska Nasza Ojczyzna jest taka piekna. Kazdy zakatek jest niepowtarzalnie uroczy. Dbajcie Polacy o wasze pola laki i lasy Nie obsypujcie ich chemia. Te wszystkie zyjace rosliny zwierzeta i ptaki najlepiej czuja sie w naturze nie chemii. Z miast zadymionych uciekaja ...to samo i ludzie. Dbajcie o polska przyrode polskie srodowisko i o samych siebie

  OdpowiedzUsuń
 2. To fragment ścieżki Wokół Opalenia, drugim bliskim miejscem jest też Truskaw i jego łąki. Dziękuje za cynk, wybiorę się jutro albo pojutrze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat na motyle natknęliśmy się koło Starej Dąbrowy, ale na łąkach i tu i tu powinny już latać. Swoją drogą, jak one tę zimę przetrwały w takiej doskonałej kondycji...

   Usuń
 3. Jestem tu jest pięknie 😁

  OdpowiedzUsuń