04 sierpnia 2023

Na moście Karola w Pradze. Gdzie dotknąć na szczęście?

Most Karola w Pradze to żelazny punkt dla każdego turysty, który pojawi się w stolicy Czech. Przeprawa przerzucona nad Wełtawą bezsprzecznie jest nadzwyczajnym osiągnięciam architektonicznym i inżynierskim z czasów średniowiecza. Dzięki temu Praga była przez setki lat najlepiej skomunikowana wśród podobnych dużych miast, a potężna i trudna do przebycia w bród rzeka - w jej przypadku - na przestrzeni dziejów nie dzieli, lecz łączy. Spacer po tym gotyckim moście będzie dla miłośnika architektury, sztuki i historii prawdziwą ucztą. A poza tym może przynieść szczęście, tylko trzeba wiedzieć, gdzie i czego dotknąć.

Niespieszny spacer po Moście Karola

Spacer po Moście Karola to dla turysty sama esencja zwiedzania. Sam obiekt jest bowiem wyjątkowy. To najstarszy most kamienny o takiej rozpiętości przęseł zachowany do naszych czasów. A oprócz tego wyjątkowe jest to, jak zachwycają się nim ludzie. Turyści z całego świata przemierzają go z lewego na prawy brzeg i odwrotnie, podziwiajc rzeźby, przyglądając się leniwej Wełtawie, po której we wszystkich kierynkach pływają różnorakie statki, łodzie, kajaki i rowerki wodne, spoglądając na górujące nad miastem stołecznym Czech Hradczany z królewskim zamkiem - siedzibą prezydenta - oraz niesamowitą gotycką katedrą świętego Wita. To być może podejście niecodzienne, ale miasto poznasz po jego moście. A Pragę poznawaną od strony Mostu Karola jakoś łatwo obdarza się szacunkiem. O tak piękny most, tak dawno zbudowany, zadbać musieli nietuzinkowi ludzie, którzy widzieli sens w pokonywaniu rzeki mostem głębszy niźli wynosi głębokość brodu w tym miejscu, a nadto dali się poznać jako miłujący najwyższych lotów architekturę i rzemosło artystyczne. Wszak rzeźby, które tu stoją na wykuszach są dowodem. Starczy pojrzeć na wieżę bramną po staromiejsckiej stronie i już wszystko wiadomo. Oto Praga, a raczej Praha i jej ambicje. Ciężko jest spacerować Mostem Karola całkowicie bez ludzi. A zupełnie łatwo w gęstym tłumie. Dlaczego? Bo most ten to jedna z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych atrakcji Pragi.

Czytaj więcej: Wodospady rzeki Krka w Chorwacji

Niektórzy są tu przytłoczeni przez czas, który ich goni, biegną przez ten most, by po drodze zobaczyć jeszcze więcej. Lecz Most Karola (Karlův most czy też z niemiecka Karlsbrücke) zdaje się być tym miejscem, w którym dobrze czuć się będą wagabundzi, im sekunda upływa tydzień, im drgnienie czasu daje pole do miesięcy spędzonych na smakowaniu jednej stolicy, a może nawet dzielnicy, jeśli nie jednego zaułka. A takim zaułkiem może być Most Karola. Pełno tu przekupniów, można kupić piękne emaliowane kolczyki zakładane na obrąbek ucha. Nie brakuje innych pamiątek. Obok, ktoś rysował portret, dalej powstawała karykatura. Na moście koncertuje zatrzęsienie wszelakich orkiestr i grajków. Wszyscy oni mogą liczyć na przychylność tłumu i grosik, bądź nawet banknot jeśli melodia jest odpowiednio skoczna. Zda się, że sam kapelusz położony na balustradzie mostu może już dać kapitału na szczodry nocleg, kolację z omastą i kufel ciemnego piwa z miejscowego browaru. Wszak nie winem Praga stoi. Atmosfera jest przy tym ciepła, ludzka, pełna ciekawości i pytających spojrzeń. Każdy chce coś ciekawego dostrzec pośród ludzi, chcących dobrze wypaść na zdjęciach. Czy tak kiedyś wyglądały tłumy uprzywilejowanych, których stać było na myto?

Historia Mostu Karola w Pradze

Most Karola w Pradze rozpięty jest między dzielnicami Staré Město czyli starówką praską a dzielnicą Malá Strana, czyli nadrzecznym rejonem u podnóża Hradczan, gdzie znajduje się praski zamek i siedziba prezydenta. Most ma niemal 516 metrów długości, a szeroki jest na około 9,5 metra. Ma siedemnaście przęseł zwanych łękami, czyli łukami bądź sklepieniami zbudowanymi z kamieni, które opierają się na piętnastu filarach. Po jednej stronie mostu - w dzielnicy Malá Strana - część przęseł przebiega nad lądem. Budowa przeprawy rozpoczęła się w 1357 roku za panowania cesarza Karola IV. Wcześniej na północ od tego miejsca wznosił się romański most Judyty, ale zniszczyła go w 1342 roku powódź. Bo Wełtawa jest rzeką spokojną, ale to spokój pozorny. Raz na jakiś czas rzeka budzi się i pokazuje swą moc w powodzi tysiąclecia. Budowniczym Mostu Karola miał być 28-letni Peter Parler. Zalecił on dodanie do zaprawy białka z jajek, by ją wzmocnić. Takie samo rozwiązanie zastosowane wcześniej w Kłodzku sprawiło, że tamtejszy most gotycki stoi ponad 600 lat i ma się dobrze. Tak też jest i w Pradze. Jest jeden element, który musi budzić zastanowienie. Gdy idziemy od starówki, to za lewą balustradą dostrzeżemy ogromne izbice. Przypominają pokrojem znacznych rozmiarów pługi, a ich zadaniem jest łamanie lodu napływającego z nurtem Wełtawy i ochrona filarów przed zniszczeniem

Czytaj więcej: Kościół drewniany w Grzegorzewie

W czasie baroku na moście postawionych zostało 30 posągów świętych. W 1787 roku pojawił się dodatkowo pomnik cesarza Józefa II Habsburga. Na moście jest także tablica, która wspomina św. Jana Nepomucena. Miał on być w tym miejscu wrzucony do Wełtawy na rozkaz króla Wacława IV, który w ten sposób okazał gniew, gdy kapłan odmówił ujawnienia grzechów żony cesarza. O królu Wacławie mało kto pamięta, św. Jan Nepomucen stoi i niemal u każdego brodu pilnując bezpiecznej przeprawy. Oba końce mostu zdobią niemal bliźniacze wieże. Z tą różnicą, że wcześniejsza od strony staromiejskiej, ozdobiona jest siedzącymi rzeźbami cesarza Wacława IV, jego ojca cesarza Karola IV oraz świętych: Wita, Wojciecha i Zygmunta z końca XIV wieku. Trzecia, niższa wieża od strony Malej Strany ma związki z mostem z XII wieku.
Do 1741 roku most Karola był jedyną stałą przeprawą przez Wełtawę. Kiedyś kursowały po nim tramwaje konne. Z kolei w latach 1905-1908 jeździł tamtędy tramwaj elektryczny, a do roku 1965 wpuszczane były samochody. Aż dziw, że nie obawiano się zawalenia przęseł niedostosowanych być może do aż tak znacznych obciążeń. Dziś Most Karola jest udostępniony wyłącznie pieszym. Sama zaś nazwa "Most Karola" zaczęła być powszechnie stosowana dość późno, bo dopiero około 1870 roku

Co zwiedzać w Pradze?

Czołowy zabytek w Pradze to Most Karola. Ale ciekawy jest także staromiejski ratusz i znajdujący się tam praski zegar astronomiczny. Ten rewelacyjny chronometr ma tyle dodtkowych funkcji, że mogłaby ich pozazdrościć aplikacja w smartfonie. W tamtej okolicy warto poszukać lokalu z knedlikami i lokalnym piwem. Nie sposób ominąć starego cmentarza żydowskiego w Pradze oraz starych synagog w dawnej dzielnicy żydowskiej Josefov

Czytaj więcej: Pałac Kultury i Nauki

Warto odwiedzić dzielnicę Malá Strana, gdzie warta uwagi jest najwęższa uliczka w Pradze. W pobliżu jest kontrowersyjna fontanna - sikacze. Można w pobliżu zobaczyć słynne praskie niemowlęta. Ciekawa będzie także wycieczka na Hradczany połączona z oglądaniem katedry św. Wita. Przy okazji można rzucić okiem na zamek, który jest siedzibą prezydenta Czech. Po drodze warto w okolicy starego miasta wpaść na praskie knedliki.

Rzeźby na Moście Karola w Pradze

Jeśli spojrzymy na most od strony Starego Miasta to po prawej ręce będziemy mijać figury: Matki Boskiej i św. Bernarda, Matki Boskiej z Dzieciątkiem ze św. Dominikiem i św. Tomaszem z Akwinu, brązowy krzyż, św. Annę Samotrzeć, świętych Cyryla i Metodego, św. Jana Chrzciciela, świętych Norberta, Wacława i Zygmunta, św. Jana Nepomucena, św. Antoniego z Padwy, św. Judę Tadeusza, św. Augustyna, św. Kajetana, św. Filipa, św. Wita, a na końcu jest figura Chrystusa Zbawcy ze świętymi Kosmą i Damianem.

Czytaj więcej: Klasztor Wigry

Po lewej ręce zobaczymy kolejnych piętnaście dzieł. Są tam podobizny św. Iwo, świętych Barbary, Małgorzaty i Elżbiety, Pieta, figura św. Józefa, św. Franciszek Ksawery, św. Krzysztof, św. Franciszek Borgiasz, święta Ludmiła z Wacławem przedstawionym jako dziecko, św. Franciszek, święci Wincenty Ferreriusz i Prokop, św. Mikołaj z Tolentynu. Zobaczymy także Chrystusa Ukrzyżowanego, którego ujrzała św. Ludgarda, św. Wojciecha, świętych Jana z Mathy, Feliksa de Valois i Iwana oraz św. Wacława. Jak łatwo zauważyć rzeźby stoją pojedynczo lub w grupach. Jakiej rzeźby dotknąć na Moście Karola? Co potrzeć na Moście Karola? Na szczęście trzba właśnie położyć dłoń na rzeźbie św. Jana Nepomucena. Miejsca, które trzeba potrzeć na Moście Karola łatwo rozpoznamy po blasku wypolerowanego metalu.

Polski most Karola, gdzie go znajdziesz?

Także Polska ma swój własny "most Karola". Mówi się tak o zabytkowym, gotyckim moście w Kłodzku budowanym w latach 1280-1390 za czasów, gdy ziemia kłodzka należała do Czech. Bardzo przypomina on swój praski odpowiednik. Ale myliłby się ktoś, kto by sądził, że Kłodzko pozazdrościło prażanom ich przeprawy. Most z Kłodzka jest bowiem starszy i to Praga mogła się inspirować Kłodzkiem.


Most w Kłodzku ma bowiem podobną konstrukcję. Kamienne podpory, kamienne przęsła. Na wysuniętych fragmentach filarów wznoszą się figury świętych. Podobnie jak na moście Karola są zwrócone w stronę przeprawy, by ludzie nią idący mogli się im przypatrywać.

Tak dojedziesz do Mostu Karola w Pradze

Dojazd a właściwie dojście na Most Karola w Pradze to bardzo prosta sprawa. Pod sam most dojedziemy tramwajem, który jeździ ulicą Kriźownicką. Od strony rynku staromiejskiego dojdziemy na most ulicą Karlovą. Lepiej nie jechać samochodem, bo nie będzie gdzie zaparkować. W Pradze lepiej zostawić auto gdzieś dalej, a poruszać się komunikacją publiczną lub taksówką na aplikację.

Czytaj więcej: Pałac w Falentach

Jeśli pojawią się problemy z dotarciem na most Karola w Pradze, można skorzystać z pomocy i kliknąć w Mapy Google. Praski Most Karola wygląda jednak na Mapach Google inaczej niż inne mosty. Ze względu na to, że nie ma tam ruchu pojazdów został w systemie zaznaczony jako cienka kreska. Jest ona do tego stopnia cienka, że może się zdarzyć, że go nie zauważymy przeszukują mapę ręcznie. Po przełączeniu na widok satelitarny wszystko widać jak należy.

Pod Mostem Karola tacy załoganci kuszą, by wybrać się na przejażdżkę statkiem po Wełtawie.Piękny czeski tramwaj tuż przed Mostem Karola, bodajże Tatra.Brama wejściowa na Most Karola. Da się wejść na górę na taras widokowy.Jaka była tutaj wysoka woda? Nie trzeba pytać, są tabliczki i wszystko jest jasne.Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia
 znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!