10 października 2022

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Pałac Kultury i Nauki jest dziś najważniejszym i najbardziej rozpoznawalnym symbolem Warszawy, choć nie każdemu się to podoba. Gdy po drugiej wojnie światowej, zamiast odbudowy wyburzonych kwartałów i ulic, zaczął w górę rosnąć podarunek od Moskwy, jedni byli zachwyceni, inni oburzeni. Tak zostało do dziś, ale dziś PKiN jest wpisany na listę zabytków. Nowe zastąpiło stare i mimo reklam, na których rosyjski pałac startuje w kosmos jako rakieta, nikt już poważnie nie myśli o jego zburzeniu.

Krwawa historia pałacu kultury?

W czasie budowy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie miało zginąć szesnastu robotników. Budowa była prowadzona w czasach, kiedy o bezpieczeńśtwie tego typu robót wiedziano niewiele. Nic dziwnego, że dochodziło tam do groźnych wypadków. Podobnie było bowiem na wszystkich innych dużych budowach. Po otwarciu gmachu w centrum Warszwwy osiem kolejnych osób popełniło samobójstwo po jego otwarciu. Dziś budynek ma odpowiednie zabezpieczenia.


Jest jednak wciąż żywa miejska legenda, która mówi, że są jeszcze ofiary, o których mniej wiadomo. To budowlańcy, którzy mieli wpaść do ogromnych fundamentów zalewanych betonem. Trzy takie osoby, które rzekomo utonęły w świeżym betonie, miały tam pozostać, ze względu na to, że nie potrafiono ich skutecznie wydobyć, a z drugiej strony napięty plan stawiania gmachu naglił. Zwłoki miały zostać na zawsze pogrzebane pod budynkiem, by nie wszczynać akcji ich wydobycia, która mogłaby źle wpłynąć na atmosferę wokół prezentu od Stalina.

Co zobaczyć w Pałacu Kultury i Nauki?

W Pałacu Kultury i Nauki nie wolno przegapić tarasu widokowego na 30. piętrze. Do niedawna był to najwyżej położony punkt widokowy w stolicy. Teraz są już wyższe. W PKiN funkcjonuje basen, znajdujący się w niesamowitych pomieszczeniach z epoki socrealizmu. Warto się tam przejść, by poczuć ten klimat. Ważną placówką mieszczącą się Pałacu Kultury i Nauki jest Muzeum Techniki.

Czytaj więcej: Zegar astronomiczny w Ołomuńcu

Warto przyjrzeć się Sali Kongresowej, która gościła w PRL najważniejsze wydarzenia polityczne i kulturalne. Występowała tam m.in. Marlena Dietrich i Rolling Stones. Nie mniej ważna jest inna sala, w której odbywają się obrady Rady Miasta stołecznego Warszawy.

Taras widokowy na 30. piętrze Pałacu Kultury

Jak wjechać na taras widokowy na Pałacu Kultury? Taras widokowy na 30. piętrze Pałacu Kultury i Nauki jest czynny codziennie od godz. 10:00 do 20:00. Taras znajduje się na wysokości 114 metrów. Na trzydzistym piętrze Pałacu Kultury u Nauki znajdziemy taras widokowy z widokiem na Warszawę, galerię wewnętrzną i salę główną, którą projektant nazwał Salą Gotycką ze względu na gwiaździste sklepienie z czterema rozetami. To najwyżej położona ogólnodostępna sala w PKiN. Sala ta jest wykorzystywana m.in. na bankiety i imprezy okolicznościowe. Jest tam też kawiarnia.

Czytaj więcej: Klasztor Wigry

Ile kosztuje bilet na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki? Bilet normalny na trzydzieste piętro Pałacu Kultury i Nauki kosztuje 25 zł. Za bilet ulgowy trzeba zapłącić 20 zł. Bilet "warszawski" dla okaziciela Karty Warszawiaka kosztuje 22 zł, a jeśli ktoś ma Kartę Dużej Rodziny, to zapłaci 12 zł. Wejście znajduje się od strony ulicy Marszałkowskiej, a kasa jest na wprost wejścia w górnej części holu głównego. Na 30 piętrze Pałacu Kultury nagrana została słynna scena z filmu "Miś" Stanisława Barei, w której Ryszard Ochódzki (Stanisław Tym) spotyka na tarasie widokowym ministra. Wjazd windą na taras widokowy zajmuje zaledwie 19 sekund.

Teatry w Pałacu Kultury i Nauki

W Pałacu Kultury i Nauki funkcjonują cztery teatry. Trzy z nich można bardzo łatwo zauważyć z zewnątrz. Informują o nich dobrze wyeksponowane i działające neony. Znajduje się tu Teatr Dramatyczny miasta stołecznego Warszawy. Kolejny to Teatr Studio. Jest też Teatr Lalka.

Czytaj więcej: Zamek w Lublinie

Czwarty teatr to Teatr 6. Piętro w Pałacu Kultury i Nauki. Jest on nieco ukryty, a żeby do niego dotrzeć, trzeba wejść do PKiN głównym wejściem. Warto wybrać się na spektakl w Pałacu Kultury i Nauki, by zobaczyć jak wyglądają tutejsze sale teatralne od środka.

Pałac Kultury i Nauki w liczbach

Poznaj najważniejsze liczby dotyczące Pałacu Kultury i Nauki:
  • 3 - tyle lat budowano PKiN;
  • 16 - liczba ofiar budowy;
  • 26 000 - liczba ton stali zużytych na budowie PKiN;
  • 40 mln - liczba cegieł zużytych na budowie PKiN;
  • 2007 - rok wpisania PKiN do rejestru zabytków;
  • 237 - wysokość PKiN w metrach;
  • 46 - liczba pięter PKiN;
  • 3288 - liczba pomieszczeń PKiN;
  • 123 084 - łączna powierzchnia PKiN.

Pałac Kultury i Nauki, jak dojechać?

Dojazd do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie nie powinien być żadnym problemem. PKiN stoi bowiem w samym centrum Warszawy. Po wyjściu z Dworca Centralnego może być pierwszym gmachem, który zobaczy turysta. Jaki jest adres Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie? PKiN mieści się pod adresem Plac Defilad 1 w Warszawie. 

Czytaj więcej: Ścieżka w koronach drzew

Równie łatwo dojechać tu samochodem. Wystarczy dojechać do centrum Warszawy, gdzie stoi kilometr zerowy. W okolicy centralnego warszawskiego Ronda Dmowskiego można znaleźć miejsce parkingowe i gotowe. Można też zatrzymać się pod samym Pałacem Kultury i Nauki, gdzie są wygordne parkingi płatne. Gorzej mają pasażerowoe autobusów. Ci muszą z Dworca Autobusowego przy Dworcu Zachodnim dojechać do centrum lokalnym pociągiem, autobusem lub tramwajem.|
A jeśli zdarzy się, że droga się skomplikuje, można kliknąć w Mapy Google.Pod Pałacem Kultury i Nauki znajdziemy cztery fontanny z delfinami.A może by tak na seans? Kinoteka.Pod PKiN można spotkać takie "ogórki".Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!