09 listopada 2023

Spacer w koronach drzew? I te atrakcje oferuje Bachledka

By sięgnąć wyżej i spojrzeć dalej ludzie od setek lat budowali na wzgórzach wieże widokowe. Dziś, gdy technologia i materiały pozwalają na więcej, nadeszła moda na ścieżki w koronach drzew. Spacer wśród wierzchołków na Magurze Spiskiej więcej ma wspólnego z tym, co można poczuć podczas wspinaczki skalnej, niż ze spacerem w parku. Ekspozycja, bliskość szczytów kołyszących się na wietrze drzew, sprawiają, że człowiek czuje się mniejszy i bardziej kruchy. Jednocześnie piękno nieoglądanej na co dzień z tej perspektywy przyrody zniewala.


Ścieżka na Spiskiej Magurze

"Ścieżka w Koronach Drzew" na Spiskiej Magurze w słowackim Ždiarze powstała 29 września 2017 r. obok funkcjonującej już tam gondolowej kolei i trasy narciarskiej Bachledka. Wybudowano w trzy miesiące trasę, z której można oglądać przyrodę Magury Spiskiej, dostrzec Tatry Bielskie, Zamagurze, a nawet Pieniny. Dobrze widać stąd m.in. Trzy Korony. A do Nowego Targu w prostej linii jest 30 kilometrów. Elementem trasy jest wieża widokowa, z której widoki są jeszcze ciekawsze. Na wierzchołek dostajemy się wijącym się chodnikiem, a na górze można poleżeć na siatce rozpiętej nad centralną, "pustą" częścią wieży. Z kolei w drodze powrotnej można skorzystać ze... zjeżdżalni rurowej o długości 67 metrów. Dookoła widać las, który kłądł się pokotem podczas klęski huraganu 19 listopada 2004 r. Wiatr zniszczył 12 600 hektarów powierzchni lasu, kolejne 6000 padło ofiarą korników. Trwa odnawianie zadrzewień.

Czytaj więcej: Ogród kwiatowy w Kromieryżu

O ścieżce warto wiedzieć, że ma łączną długość 1234 metrów, a zwiedza się ją około godziny pokonując nachylenie 6 proc. Trasa w koronach drzew ma szerokość 180 centymetrów, 603 metry długości i przebiega maksymalnie na wysokości 24 metrów. Przy wejściu na ścieżkę mamy 1149 m n.p.m. Ścieżkę podpierają pnie drzewa zamocowane w stalowych łożach. Są to daglezje zielone. Podłogę ścieżki i poręcz zrobiono z modrzewi europejskich. Łącznie zużyto 1000 metrów sześciennych drewna. W sumie podpór jest 21, a największe użyte drzewo ma 25 metrów długości i 48 cm grubości. Do budowy ścieżki zużyto m.in. 100 tys. wkrętów. Z kolei spiralne wejście na wieżę liczy 631 metrów długości, a sama wieża widokowa wznosi się na 32 metry, zaś jej górna platforma znajduje się na wysokości 1176 m n.p.m. Średnica wieży widokowej Bachledka to 20 metrów. Zaś sieć, na której można się wylegiwać na górze (tylko dla odważnych) ma 88 metrów kwadratowych powierzchni. 

Bilety i godziny otwarcia Ścieżki w Koronach Drzew

Bilety indywidualne z przejazdem koleją gondolową Bachledka kosztują od 21 euro, rodzinne (dwie osoby dorosłe i jedno dziecko) - od 59 euro i można je kupić w kasach przy dolnej stacji gondoli w Ždiarze lub on line. Niektórzy wybierają wejście szlakiem turystycznym, ale nie ma na stronie informacji, czy można kupić bilety bez wjazdu gondolą.

Czytaj więcej: Zamek w Lublinie

Jakie są godziny otwarcia ścieżki w koronach drzew w Żdiarze? W maju, czerwcu i wrześniu ścieżka w koronach drzew otwarta jest od 9:00 do 17:00. W szczycie sezonu w lipcu i sierpniu działa ona od 9:00 do 18:00. Z kolei od października do kwietnia jest otwarta w godzinach od 9:00 do 16:00.

Inne atrakcje w Bachledowskiej Dolinie

Na Magurze Spiskiej w Bachledowskiej Dolinie można jeszcze skorzystać z kolejki grawitacyjnej. W Bachledzkiej Dolinie można zjechać na najdłuższym torze bobslejowym w Tatrach. Ma on długość 1200 metrów i 15 zakrętów, co zapewnia wyjątkowe wrażenia z jazdy. Różnica wzniesień wynosi 111 metrów, a maksymalna prędkość, którą można osiągnąć, wynosi 40 km/h.  Przepustowość wynosi 200 osób na godzinę. Tor kolejki grawitacyjnej rozpoczyna się na górnej stacji kolejki gondolowej.
Jest też wypożyczalnia rowerów elektrycznych, na których można latem pojeździć po wytyczonych w rejonie ośrodka ścieżkach. Na szczycie znajduje się także restauracja "Panorama", gdzie można zjeść obiad lub spałaszować lody oraz napić się na przykłąd kawy. Roztaczają się stamtąd ładne widoki.

Czytaj więcej: Mosorny Groń

Jest tam także dostępne "Królestwo lasu", czyli park rozrywek, który znajduje się na szczycie Magury Spiskiej, kilka metrów od "Ścieżki w Koronach Drzew". Na powierzchni niemal 5 tys. metrów kwadratowych są 24 atrakcje, a wśród nich kolejki linowe, duża trampolina, zjeżdżalnie i inne atrakcje dla dzieci. Jest sporo ławek do odpoczynku.
Są też w pobliżu "Ścieżki w Koronach Drzew" organizowane pokazy sokolnicze. Latem można zobaczyć sokolnika z ptakami drapieżnymi. Jego stanowisko znajduje się zaraz obok wejścia na "Ścieżkę w Koronach Drzew".
Zimą można z góry zjechać torem saneczkowym o długości ponad 2,5 km. Jeden zjazd kosztuje 9 euro. Dwie godziny zjazdów kosztują 12 euro. Wjeżdżamy gondolą, a na dół zjeżdżamy na sankach. Można mieć swoje, można też wypożyczyć

Ścieżka w koronach drzew Żdiar, dojazd

"Ścieżka w Koronach Drzew" Ždiar dojazd ma malowniczy, a jednocześnie nieskomplikowany. Jedziemy z Bukowiny Tatrzańskiej lub Zakopanego w kierunku przejścia granicznego w Łysej Polanie lub przez przejście graniczne ze Słowacją w Jurgowie. Po przejechaniu przez granicę jedziemy do pierwszego głównego skrzyżowania w Podspádach

Czytaj więcej: Willa gangstera "Dziada"

We wsi Podspády skręcamy na drogę nr 66, prowadzącą do Białej Spiskiej i Tatrzańskiej Łomnicy. Po około 17 kilometrach znajdziemy się we wsi Ždiar, gdzie skręcamy w lewo i jedziemy w górę w stronę ośrodka narciarskiego Bachledova Dolina. Parkujemy auto i idziemy do kasy.
A jeśli jest problem, klikamy w Google Maps.
Zobacz zdjęcia z wycieczki na "Ścieżkę w Koronach Drzew" na Bachledowskim Wierchu.

Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


2 komentarze

  1. Ciekawa atrakcja, ale skorzystałbym z niej na końcu planu urlopowego. Nie wydaje mi się to być aż tak zachwycające.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki za komentarz. Atrakcja w pięknej okolicy. Niby nic nadzwyczjnego, ale było bardzo fajnie 👍

      Usuń