07 listopada 2021

Pałac w Pęcicach. Tu pląsali Bagsik i Gąsiorowski z Art-B

Wokół pałacu w Pęcicach krążę od długiego czasu. Jednak wszystko wskazuje, że zwiedzenie tego zabytku jest nie tylko niełatwe, ale nieledwie niemożliwe. Brama pałacu, który znajduje się w rękach prywatnych jest zamknięta. Przy wjeździe stoi budka ochroniarza, co dobrze nie wróży. W głębi majaczy pałac w Pęcicach.

Czytaj więcej: Cmentarz "polskie Termopile" w Pęcicach

Teren jest ogrodzony wysokim płotem zza którego widać niewiele. Ciężko dostrzec sylwetkę obiektu. Przejeżdżając wzdłuż posiadłości można jedynie zobaczyć stawy, które tworzą atmosferę tutejszego parku. Można ne też latem poczuć na własnej skórze ze względu na licznie atakujące komary. Chciałoby się wejść do środka, ale z tym najwyraźniej trzeba czekać. Cierpliwość jest nieodzowna.

Jam Dwór Polski. Co walczy i strzeże

Klasycystyczny pałac w Pęcicach wybudowano w latach 1808-09 dzięki staraniom księcia Pawła Sapiehy i jego małżonki Pelagii z Potockich. Projoektował go architekta Fryderyk Albert Lessel. Pałac słynie głównie z napisu nad wejściem, który głosi: "Jam Dwór Polski. Co Walczy Mężnie i Strzeże Wiernie". Pałac jest podpiwniczony, piętrowy, z czterospadowym dachem. Wejście to portyk z toskańskimi kolumnami z półokrągłą arkadą i konchową wnęką. Są tam także dekoracyjne wazony i płasokorzeźby Sław. W środku tjest okrądły hall i owalny salon od strony ogrodu.
W roku 1818 pałac przeszedł w posiadanie Antoniego Korwin-Bieńkowskiego. Ostatnim, przedwojennym właścicielem Pęcic był Janusz Marylski. Po drugiej wojnie światowej majątek został znacjonalizowany i utworzono w nim oddział szpitala psychiatrycznego z Pruszkowa. W latach 1950-55 przebudowano go na cele związane z leczeniem.


W 1976 r. obiekt przejął Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. W latach 1977-79 magistrat stolicy przebudował pałac na ośrodek konferencyjny. Podczas tego remontu boczne przybudówki zostały podwyższone.
Wokół założenia rozciąga się park krajobrazowy zaprojektowany w czasie powstania pałacu przez architekta Jana Chrystiana Schucha. Rośnie w nim m.in. pomnikowa lipa, są także budynki: rządcówka, stajnia, spichlerz i ruiny kuźni. Park obejmuje także staw z wyspą, jest tam także lodownia, figura Najświętszej Maryi Panny z XX wieku. Na wydzielonym terenie od ulicy jest mauzoleum poległych w roku 1944 Powstańców Warszawskich, z których część była więziona i torturowana w piwnicach pałacu, a stracono ich w przypałacowym parku.

Pałac biznesmenów z Art-B

Dwór ma w swojej historii głośny epizod. Posiadłość kupiła bowiem spółka Art-B Bogusława Bagsika i Gąsiorowskiego. Miejsce to było siedzibą firmy w latach 1990–1991. 


Szefowie firmy przyjmowali tam na rautach polityków należących do wszystkich stron sceny politycznej. Odbywały się tam głośne imprezy i rauty, a wydarzenia te były relacjonowane przez kolorowe tygodniki.

Pałac w Pęcicach. Powrót

W 2007 roku rodzina nieruchomość odzyskała rodzina Marylskich herbu Ostoja. Dwór w Pęcicach i okalający go park jest zatem obecnie własnością prywatną, a nie jak dotąd publiczną. Rodzina Marylskich herbu Ostoja gospodarowała na Mazowszu m.in. dobrami Książenice, Żółwin, Reguły oraz Chlebów i Pęcice, których centralnym punktem, w którym  21 października 1894 r. przyszedł na świat Antoni Józef Marylski-Łuszczewski. Jego ojcem był również Antoni Marylski-Łuszczewski, publicysta, pisarz niestroniący od polityki, związany z obozem narodowym, poseł do Sejmu odrodzonej po 1918 r. Polski.

W czasie pierwszej wojny światowej był pielęgniarzem, walczył w 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. W 1922 roku włączył się w budowę ośrodka dla niewidomych w Laskach. W czasie okupacji niemieckiej należał do kierownictwa grupy "Zachód" należącej do "Grupy Kampinos" Armii Krajowej. Po wojnie odbudowywał Laski, był też przewodniczącym zarządu Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi. W 1971 roku w wieku siedemdziesięciu siedmiu lat przyjął święcenia kapłańskie.

Od Hoop Coli do pałacu w Pęcicach?

We wrześniu 2010 roku pałac odkupił biznesmen Marek Jutkiewicz, którego nazwisko przewija się przez listę stu najbogatszych Polaków. Jego majątek to 170 mln zł - poinformował serwis INN:Poland. Jutkiewicz znany jest m.in. z działalności firm: Bob Mark, która jako pierwsza sprowadzała do Polski konsole Pegasus oraz Hoop, producenta Hoop Coli, na której sprzedaży się dorobił.


Jutkiewicz założył w 2016 roku Fundację Dwór Polski, która zarządza pałacem w Pęcicach i tam ma siedzibę. Zajmuje się m.in. "opieką nad zespołami dworskimi, pałacowymi, pałacowo-parkowymi i innymi pomnikami przeszłości ziemiańskiej, w tym ich rewitalizację", "zarządzaniem zrewitalizowanymi obiektami zabytkowymi", "propagowaniem w Polsce i za granicą tradycji dworu szlacheckiego i otaczającego krajobrazu kulturowego", "ochroną i konserwacją dzieł sztuki".

Pałac w Pęcicach. Jak dojechać?

Pęcice leżą około 3,5 km na południowy-wschód od Pruszkowa przy drodze prowadzącej do Janek. Pałac stoi przy ul. Parkowej. Można tam dojechać m.in. jeśli, jadąc od Warszawy w kierunku Pruszkowa Alejami Jerozolimskimi, skręcimy w kierunku Janek na skrzyżowaniu z ul. Regulską. Zabudowania widać od ulicy, pięknie majaczą w oddali kiedy się spojrzy przez bramę, która znajduje się przy rondzie. Z kolei z terenu pobliskiego mauzoleum Powstańców Warszawskich można dostrzeć sylwetkę budowli z bliska.


Aby dotrzeć do pałacu w Pęcicach można także zjechać z trasy S8 na węźle Falenty bądź Janki i dotrzeć na miejsce bocznymi drogami.
W razie trudności można kliknąć w Mapy Google. Albo wpisujemy: "pałac w Pęcicach" bądź "pałac w Pęcicach zwiedzanie".
Zobacz bramę pałacową w usłudze Google Street View.Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!