04 maja 2022

Mosorny Groń w Zawoi. Na narty i rower pod Babią Górą

Kiedy jechaliśmy kolejką linową na Mosorny Groń, ze zdumieniem zauważyliśmy, że od poprzedniego lata na wierzchołku wyrosła nowa, widoczna z daleka konstrukcja. Mosorny Groń w Zawoi od niedawna może się poszczycić wieżą widokową postawioną na wierzchołku. Obiekt ma konstrukcję stalową częściowo szalowaną drewnem. Wieża widokowa na Mosornym Groniu ma sześć pięter i 24,5 metra wysokości. Taras widokowy, który jest szóstym poziomem, znajduje się 18 metrów nad ziemią.

Są zwolennicy takich wież, są ich przeciwnicy. Dlatego, że według jednych wieże są miłym dodatkiem, a według innych szpecą. Jednak widok z górnego poziomu na Babią Górę jest niezrównany. Także spojrzenie po lasach otaczających szczyt Mosorny Groń dostarcza miłych wrażeń. Jak na dłoni widać różne dróżki i ścieżki rowerowe. Ciekawie wygląda także górna stacja kolejki na Mosorny Groń Polskich Kolei Linowych z lotu ptaka. Zimą będzie widać jak na dłoni zjeżdżających narciarzy i deskarzy. Latem można obserwować zjeżdżających z góry rowerzystów.

Zimą narty, latem rowery

Mosorny Groń, to góra w Zawoi w woj. małopolskim (1045 m n.p.m.), położona u stóp Babiej Góry (1725 m n.p.m.). Funkcjonuje tam trasa narciarska i krzesełkowa kolej linowa Polskich Kolei Linowych. Wyciąg krzesełkowy na Mosorny Groń ma długość 1312 metrów, a wjazd na górę trwa 10 minut. Różnica wysokości między dolną a górną stacja  wynosi 336 metrów.


Zimą funkcjonuje tu trasa narciarska Mosorny Groń o długości 1420 metrów. Są tu doskonałe warunki do jady na nartach i na desce. Dwie strome ścianki, jedna na początku, a druga na samym końcu przedziela przepłaszczenie. Jest dynamicznie i dość przyjemnie, ale nie bez emocji. Z kolei latem stok jest wykorzystywany jako bike park do downhillu i freeride'u. W ciepłych miesiącach, po zejściu pokrywy śnieżnej roi się tu od amatorów ekstremalnej jazdy na rowerach, którzy z rowerami na hakach wjeżdżają na kanapach na górę.

Wagon z Kasprowego Wierchu

Przy dolnej stacji kolei linowej na Mosorny Groń stoi wagon kolei linowej na Kasprowy Wierch. Wyprodukowany przez Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego w Mielcu był eksploatowany w latach 1961-2007. Należał do drugiej generacji wagonów kolei na Kasprowy Wierch.


Wagon z nr 3 zabierał 33 osoby i konduktora. W sumie cztery takie wagoniki przewiozły w tym czasie na trasie Kuźnice - Kasprowy Wierch - Kuźnice 30,5 mln pasażerów. W 2007 roku wysłużone niewielkie kabiny zastąpiły znacznie większe, nowoczesne wagony przystosowane do zabierania większej liczby ludzi na najbardziej popularny szczyt, jaki mają Tatry.

Najdłuższa wieś w Polsce

Zawoja to najdłuższa wieś w Polsce. Ma 18 kilometrów długości i składa się z bardzo wielu przysiółków i osiedli, które rozlokowane są w niedostępnych zakamarkach, w które obfituje dolina rzeki SkawicyPierwsza wzmianka o Zawoi pochodzi sprzed 1593 roku i mówi o niej jako o wsi wolnej od pańszczyzny. Dziś zarządza nią aż sześciu sołtysów. Są tu bowiem sołectwa: Zawoja Górna, Zawoja Centrum, Zawoja Przysłop, Zawoja Dolna, Zawoja Mosorne i Zawoja Wełcza. Zawoja Mosorne to miejsce gdzie znajduje się kolej PKL na Mosorny Groń. Można tam wyszaleć się na rowerze górskim, są odpowiednie trasy zjazdowe, a rower wjeżdża na górę kolejką.


We wsi jest siedziba Babiogórskiego Parku Narodowego i jednym z głównych obszarów zamieszkiwania Górali Babiogórców. Zawoja leży u stóp Babiej Góry (1725 m n.p.m.) w obrębie pasm Beskid Makowski i Beskid Żywiecki. W miejscowości jest placówka Straży Granicznej. 2 kwietnia 1969 roku w pobliżu Zawoi na północnym stoku Policy rozbił się samolot An-24 PLL LOT. Zginęły wszystkie 53 osoby - 47 pasażerów i 6 członków załogi. Pomnik katastrofy samolotu An-24 PLL LOT, wzniesiony w jej 40. rocznicę, znajduje się na szczycie góry. Zawoja jest latem centrum górskiej turystyki, jadąc tu należy pamiętać o odpowiednim wyposażeniu turystycznym

Kolejka Mosorny Groń

Na Mosorny Groń w Zawoi (1045 m n.p.m.) można wjechać kolejką linową. Bilet turystyczny w górę i dół kosztuje w kasie 29 zł. W jedną stronę zapłacimy 24 zł, a za rower dopłacimy 10 zł. Odpowiednio ulgowy kosztuje 24 zł (góra-dół), a w jedną stronę - 19 zł. Zima można skorzystać ze skipassów - 2 godziny to 85 zł, 4 godziny to 99 zł, sześć dni kosztuje 555 zł. Ulgowy skipass dla dzieci i seniorów odpowiednio: 68 za 2 godziny 79 zł za 4 godziny i 439 zł za sześć dni (ceny z 26 stycznia 2023 r.).


Kolejka na Mosorny Groń ma 1312 metrów długości, a wjazd na górę trwa 10 minut. Trasa narciarska, tzw. trasa główna na Mosornym Groniu ma 1420 metrów długości. Jest oznaczona jako średnio trudna (czerwona).  Przez całą zimę stok Mosorny Groń jest profesjonalnie przygotowywany dzięki wydajnym armatkom śnieżnym i ratrakom. Można z niego korzystać również w godzinach wieczornych - na całej długości jest dobrze oświetlony. Przy dolnej stacji działa wypożyczalnia sprzętu, serwis i szkółka narciarska. . latem dostępna jest oferta rowerowa. Trasa Mosorny ma długość 3010 m, średnie nachylenie 5,8 proc. i wznios 175 metrów. Sytuację na stoku można śledzić na kamerach online.

Mosorny Groń. Jak dojechać?

Aby wjechać na Mosorny Groń (można też wejść), trzeba dostać się do Zawoi. Kolejka Mosorny Groń ma własny parking. Gdy tam byliśmy był on bezpłatny, ale szybko się zatykał. Mosorny Groń oferuje noclegi, w tym przysiółku Zawoi jest trochę kwater, a niektóre domki są nawet całkiem blisko wyciągu. Jest więc gdzie spać w Zawoi.


Jak dojechać do Zawoi? Do Zawoi, najdłuższej wsi w Polsce, prowadzi droga wojewódzka nr 957, którą dotrzemy tam przez Przełęcz Krowiarki i Zubrzycę Dolną z Jabłonki. Dojazd do Zawoi jest możliwy od strony północnej lub z drugiej strony z drogi Maków Podhalański - Skomielna BiałaZobacz zdjęcia.


Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!