09 maja 2022

Bacówka na Hali Barankowej. Salamandry, jelenie i owce

Chcieliśmy zobaczyć owieczki, chcieliśmy zobaczyć jelenie. Obydwa życzenia udało się spełnić. Bo jeśli po baranki, to na Halę Barankową - to na pewno, a jeśli po jelenie to na pewno do Zawoi, gdzie po przysiółkach pasą się te piękne dzikie zwierzęta i przy odrobinie szczęścia można je bez problemu zobaczyć. I nawet nie są bardzo płochliwe, robią wrażenie, jakby żyły sobie obok ludzi i podpatrywały, co u nich słychać. Przy okazji spróbowaliśmy owczych serów (oscypek, bundz, bryndza) i żentycy.


Zawoja to najdłuższa wieś w Polsce. Obfituje w zakamarki, przysiółki, role i niewielkie osiedla, rozgałęzia się jak porost i jak porost porasta okoliczne wzgórza i stoki rozsiadając się na nich. Powstają przy tym miejsca, z których rozciągają się niesamowite widoki na przykład na Babią Górę, której wysokość przekracza 1700 m n.p.m., przez co niepodzielnie dominuje nad okolicą. Tak było w dzielnicy, czy też osiedlu Miłosierna. Stamtąd mieliśmy na Halę Barankową kilkaset metrów, ale dojazd dostarczył wrażeń jak z kolejki górskiej w parku rozrywki. Ale tam właśnie widzieliśmy jelenie!

Podtrzymują tradycję wypasu owiec

Owce z Hali Barankowej wypasane są na tzw. obszarze wypasowym Barankowa, Mylne Młaki, Magurka, usytuowanym w Zawoi na wschodnich zboczach masywu Wełczoń. Cztery części obszaru są oddzielone od siebie lasami i mieliśmy okazję wędrować za owieczkami, które przemieszczały się na wypas. Obszar ma różnicę wzniesień sięgającą 280 metrów. W dolnej części obszaru jest wyciąg narciarski "Kolisty Groń", gdzie także pasą się owce.


Pastwiska w Zawoi to łąki położone pomiędzy obszarami zalesionymi, na których występują głównie świerki, buczyna, brzoza, jesion, klon i wierzba. Krajobraz jest olśniewający. To prawdziwie dzikie lasy. Na pastwiskach w znacznej liczbie występuje trawa o nazwie śmiałek darniowy (Dechampsa caespitosa), którą owce bardzo lubią skubać. Są jeżyny, maliny i dzika róża. Na pastwiskach częsty jest ostrożeń polny. Gdzieniegdzie rozgałęzia się oset o nazwie dziewięćsił bezłodygowy, można znaleźć roślinkę o nazwie mokradłoszka zaostrzona. Pięknie jest patrzeć z takiej łąki na wznoszącą się od południa Babią Górę.

Pożar bacówki na Hali Barankowej

W sobotę 4 marca 2023 r. bacówka na Hali Barankowej spłonęła. Strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze około godz. 7:00. Na miejsce natychmiast przyjechały zastępy strażaków z remiz, które w okolicy ma Ochotniczas Straż Pożarna: OSP Zawoja Centrum oraz OSP Zawoja Górna i zawodowy zastęp, który wysłała Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej (JRG PSP Sucha Beskidzka).


Gdy strażacy dotarli na miejsce cały obiekt stał w ogniu. W tej sytuacji nie było żadnej możliwości uratowania drewnianej bacówki. Strażacy dogasili jedynie pogorzelisko. Tyle zostało po krytym blachą szałasie, sympatycznym bohaterze jednego z odcinków prgramu "Ewa gotuje", który prowadzi Ewa Wachowicz
"W związku z pożarem bacówki na Barankowej sprzedaż serków będzie prowadzona w bacówce na dole zanim nie powstanie nowa bacówka u góry" - napisano na Facebooku "Bacówka Zawoja Hala Barankowa".


Ognista salamandra i zaskakujące jelenie

Hala Barankowa to miejsce dość zaskakujące dla nas, bo co najmniej dwa marzenia nam się tam spełniły. Bardzo chcieliśmy zobaczyć jelenie i kiedy właśnie któregoś dnia szliśmy z dołu Zawoi na Halę Barankową, to nagle zauważyliśmy stado tych zwierząt. Nie było ono duże, ale wystarczające, żeby wzbudzić zachwyt i wywołać entuzjastyczne reakcje. Wspaniałe przeżycie, tym bardziej, że jelenie pasły się tuż nad domami, na wyciągnięcie ręki.


Potem, gdy znowu pojawiliśmy się na Hali Barankowej, podjechaliśmy od razu z drugiej strony samochodem. Dostaliśmy się na samą górę, dlatego że pogoda nie była zbyt dobra, siąpił deszcz, mżyło, było nieprzyjemnie. Wtedy nagle ktoś krzyknął, żeby się zatrzymać, bo na drodze jest salamandra. I z tą salamandrą to też jest super historia, bo bardzo chcieliśmy ją zobaczyć. Przeszukaliśmy mnóstwo różnych górskich potoków, wilgotnych bajorek, leśnych zakamarków, jakichś oparzelisk górskich, kałuż, źródlisk i nic, a tu nagle jedziemy na Halę Barankową i salamandra jak malowanie na środku asfaltu żwawo idzie na spacer. Zobacz nagranie.

Najdłuższa wieś w Polsce

Zawoja to najdłuższa wieś w Polsce. Ma 18 kilometrów długości i składa się z bardzo wielu przysiółków i osiedli, które rozlokowane są w niedostępnych zakamarkach, w które obfituje dolina rzeki SkawicyPierwsza wzmianka o Zawoi pochodzi sprzed 1593 roku i mówi o niej jako o wsi wolnej od pańszczyzny. Dziś zarządza nią aż sześciu sołtysów. Są tu bowiem sołectwa: Zawoja Górna, Zawoja Centrum, Zawoja Przysłop, Zawoja Dolna, Zawoja Mosorne i Zawoja Wełcza. Zawoja Mosorne to miejsce gdzie znajduje się kolej PKL na Mosorny Groń. Można tam wyszaleć się na rowerze górskim, są odpowiednie trasy zjazdowe, a rower wjeżdża na górę kolejką. Można też we wsi obejrzeć... oswojone daniele


We wsi jest siedziba Babiogórskiego Parku Narodowego i jednym z głównych obszarów zamieszkiwania Górali Babiogórców. Zawoja leży u stóp Babiej Góry (1725 m n.p.m.) w obrębie pasm o nazwach: Beskid Makowski i Beskid Żywiecki. W miejscowości jest placówka Straży Granicznej. 2 kwietnia 1969 roku w pobliżu Zawoi na północnym stoku Policy rozbił się samolot An-24 PLL LOT. Zginęły wszystkie 53 osoby - 47 pasażerów i 6 członków załogi. Pomnik katastrofy samolotu An-24 PLL LOT, wzniesiony w jej 40. rocznicę, znajduje się na szczycie góry. Zawoja jest latem centrum górskiej turystyki, jadąc tu należy pamiętać o odpowiednim wyposażeniu turystycznym

Hala Barankowa jak dojechać?

Jak dojść na Halę Barankową? W Górnej Zawoi szukamy miejsca do parkowania w okolicy, którą prowadzi czarny szlak na Halę Barankową. Potem 40 minut w górę spacerem i jesteśmy na miejscu. 


Można dojechać niema na samą Halę Barankową wąskimi lokalnymi dróżkami, które prowadzą grzbietami. Tuż obok bacówki na Hali Barankowej można przystanąć autem jak robią miejscowi. Hala Barankowa oscypki oferuje świeże i niedrogie. My dojechaliśmy do osiedla położonego nieco niżej i dzięki temu szliśmy trochę przez las, razem z kierdlem.
Jeśli są problemy z dojazdem, można się posiłkować technologią i kliknąć w Mapy Google.
Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!