19 października 2019

Wodospad na Mosorczyku. Tajemnicze miejsce w Zawoi

Z boku od głównej drogi przez najdłuższą polską wieś - Zawoję - znajduje się urokliwie szemrzący wodospad na Mosorczyku.

Ma on ten rzadki klimat. Miejsce jest odosobnione, panuje tu duża wilgotność, a szum kaskad wycisza i relaksuje.

Tajemniczy wodospad w Zawoi

Żeby się tutaj wspiąć, trzeba było trochę wysiłku, ale opłaciło się, bo to zatopione w tajemniczym półmroku wilgotnych oparów miejsce swoim pięknem wynagradza podjęty wysiłek.
Woda ciurka z progu skalnego wyciętego w tak zwanym fliszu karpackim, czyli w czymś, co przypomina andruta, ale jest z kamienia. Po deszczach wody jest więcej, a szum się wzmaga. Wodospad na Mosorczyku jest niewielki, ale jego dzikie i mroczne otoczenie sprawia, że robi się tu baśniowo, ale raczej w stronę straszną niż niefrasobliwą, jest cienisto, mglisto, wilgotno. Bliżej stąd do Czerwonego Kapturka i Harrego Pottera niż do Świnki Peppy i Kucyków Pony.

Czytaj więcej: Powązki Wojskowe w Warszawie

Na oko wodospad może mieć jakieś sześć metrów wysokości. Latem robi wrażenie, ale zimą ro miejsce robi się bajkowe. Zwisają z niego sople, wokół zaspy śniegu, który pozostaje do późnej wiosny.
Podczas pobytu na Podhalu czy Orawie warto rozważyć przyjazd w to miejsce. Zwiedzanie zajmie godzinę z niewielkim okładem.

Wodospad Mosorne

Aby dotrzeć do wodospadu należy z drogi wojewódzkiej 957 łączącej Białkę koło Makowa Podhalańskiego z Nowym Targiem skręcić w Zawoi (woj. małopolskie) tuż obok przystanku PKS Mosorne. Kiedy zobaczymy przystanek PKS Mosorne możemy zostawić auto i podjeść w górę.

Z wąskiej drogi asfaltowej, pnącej się ostro w górę pomiędzy domostwami, po jakimś kilometrze z okładem trzeba skręcić z asfaltu w prawo i dalej poruszać się za znakami turystycznymi koloru niebieskiego. To się tyczy jednak turysty pieszego. Bo kierowca zastanie na górze nieco inną sytuację, zmaiast skręcać w prawo w polną dróżkę, jak wskazuje szlak, musi jechać prosto do góry aż do linii lasu. 

Leśny parking pod drzewami

Można - jako się rzekło - podjechać pod stromą górę aż na sam skraj lasu i zaparkować przy placu leśnym do zrywki drewna. Po dojechaniu samochodem pod leśny parking potok Mosorny mamy po prawej stronie. Jest on jednak już w głębokiej rozpadlinie, trzeba więc cofnąć się nieco i znaleźć do niej dogodne zejście wiodącą stromym zboczem, trawersującą je ścieżką.


Odchodzi ona po prawej stronie między drzewami i prowadzi, opadając powoli w kierunku lustra wody. "Z partyzanta" dostaniemy się nią na miejsce, aczkolwiek nie bez gwarancji, że nie utoniemy w błocie.
Zwiedzanie jest darmowe, za parking nie płacimy, a wrażenia bezcenne! Nie do przecenienia! 

Najdłuższa wieś w Polsce

Zawoja to najdłuższa wieś w Polsce. Ma 18 kilometrów długości i składa się z bardzo wielu przysiółków i osiedli, które rozlokowane są w niedostępnych zakamarkach, w które obfituje dolina rzeki Skawicy. Pierwsza wzmianka o Zawoi pochodzi sprzed 1593 roku i mówi o niej jako o wsi wolnej od pańszczyzny. Dziś zarządza nią aż sześciu sołtysów. Są tu bowiem sołectwa: Zawoja Górna, Zawoja Centrum, Zawoja Przysłop, Zawoja Dolna, Zawoja Mosorne i Zawoja Wełcza. Zawoja Mosorne to miejsce gdzie znajduje się kolej PKL na Mosorny Groń. Można tam wyszaleć się na rowerze górskim, są odpowiednie trasy zjazdowe, a rower wjeżdża na górę kolejką.


We wsi jest siedziba Babiogórskiego Parku Narodowego i jednym z głównych obszarów zamieszkiwania Górali Babiogórców. Zawoja leży u stóp Babiej Góry (1725 m n.p.m.) w obrębie Beskidu Makowskiego i Żywieckiego. W miejscowości jest placówka Straży Granicznej. 2 kwietnia 1969 roku w pobliżu Zawoi na północnym stoku Policy rozbił się samolot An-24 PLL LOT. Zginęły wszystkie 53 osoby - 47 pasażerów i 6 członków załogi. Pomnik katastrofy samolotu An-24 PLL LOT, wzniesiony w jej 40. rocznicę, znajduje się na szczycie góry. Zawoja jest latem centrum górskiej turystyki, jadąc tu należy pamiętać o odpowiednim wyposażeniu turystycznym

Jak dojechać do wodospadu na Mosorczyku?

Noclegi Zawoja oferuje w bardzo różnym standardzie. Warto znaleźć nocleg w Zawoi. Dlaczego? Bo wokół jest dużo więcej do zobaczenia, przytulny hotel w Zawoi może pomóc zobaczyć więcej. Noclegi w Zawoi są dostępne w różnych standardach.


Zobacz jak dojechać do wodospadu na Mosorczyku. Trasa dojazdu do wodospadu Mosorne z Warszawy w usłudze Google Maps poniżej:Wodospad na Mosorczyku w Zawoi: panorama w Google Street View:
To właśnie na tym skrzyżowaniu dajemy ostro w górę niezależnie od tego, czy wysiedliśmy na przystanku, czy jedziemy samochodem, czy też rowerem! Przyda się dobra przerzutka!
Fotorelacja z wycieczki do wodospadu na potoku Mosorczyk:


Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!