07 czerwca 2018

Skansen forteczny Dąbrowiecka Góra. Bunkier, który ożył

Dąbrowiecka Góra -Skansen Forteczny - w lasach Mazowieckiego Parku Krajobrazowego na wschód od Karczewa znajduje się miejsce umocnione Bunkry Dąbrowiecka Góra. W 1940 roku Niemcy rozpoczęli na tej linii budowę tzw. rejonu umocnionego Przedmoście Warszawy. Powstały fortyfikacje niedaleko stolicy.

Bunkry na Dąbrowieckiej Górze

Linia fortyfikacji i umocnień (Przedmoście Warszawa) ciągnie się od Ryni nad Narwią, przez Strugę, Zielonkę, Starą Miłosną, Wiązowną i Józefów aż do Wisły w okolicy obecnej Południowej Obwodnicy Warszawy. Już wcześniej istniały w tej okolicy umocnienia z 1915 roku. 

Na Dąbrowieckiej Górze w 1941 roku powstały dwa żelbetonowe bunkry z peryskopami, a następnie były one eksploatowane do 1944 roku. Po nadejściu Armii Czerwonej oraz w okresie powojennym większość umocnień została wysadzona. Po ustaniu działań wojennych część metalowych elementów została rozkradziona, ocalałe schrony zostały zdewastowane. Złomiarze rozebrali częściowo także schrony Regelbau na Dąbrowieckiej Górze.

Standardowa produkcja betonowa

Bunkry z Dąbrowieckiej Góry to standardowe konstrukcje budowane seryjnie: schron obserwacyjny artylerii typu Regelbau 120a oraz schron bojowy typu Regelbau 514. Są doskonale udokumentowane na planach.
Oba bunkry Dąbrowiecka Góra zostały wydzierżawione przez Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium".

 Zobacz więcej: Murale w Warszawie

Obecnie stowarzyszenie prowadzi prace na rzecz rekonstrukcji całego wyposażenia bunkrów Dąbrowiecka Góra. Regularnie organizowane są imprezy historyczne w tym "Piknik forteczny" Dąbrowiecka Góra . Zdarza się, że w weekendy w tej fortyfikacji przebywają grupy rekonstrukcyjne, które umożliwiają przyjrzenie się funkcjonowaniu tego miejsca w warunkach zbliżonych do historycznych. Można na własne oczy zobaczyć bunkry niedaleko Warszawy, wraz z inscenizacją frontowego życia.

Peryskop w bunkrze jak w U-Boocie

Bunkry typu Regelbau na Dąbrowieckiej Górze były wyposażone w zestawy peryskopowe. W czasie wojny, na niezalesionym wówczas terenie, linia podobnych umocnień umożliwiała kontrolę znacznego obszaru pomiędzy Zegrzem a Wisłą.

Czytaj więcej: Jeziorko Czerniakowskie

Załogi miały za zadanie obserwację i przekazywanie namiarów bateriom artyleryjskim, które prowadziły ostrzał w wyznaczonych koordynatach. Szczególnie dobry widok był z wydmy Dąbrowiecka Góra, która jest wzgórzem niewybitnym, ale widok musiała zapewniać doskonały.

Niespodziewana podróż w czasie

W dni, w które w bunkrach Dąbrowiecka Góra stacjonuje grupa rekonstrukcyjna, można dosłownie przenieść się w czasie. Wokół bunkra porozkładane jest wojskowe wyposażenie. Pali się ognisko, a nad nim wisi wojskowy kociołek z grochówką. Na ławeczce siedzi żołnierz i natłuszcza skórzane elementy umundurowania. W pobliżu dwaj inni zajmują się uzupełnianiem skarpy, która w jednym miejscu zaczęła się osuwać.

Czytaj więcej: Zapora w Dobczycach

Panuje cisza, a z radia dobiegają dźwięki piosenki śpiewanej przez Marlenę Dietrich.
Wystarczy przymknąć oczy i można sobie szybko uświadomić, że w czasie okupacji hitlerowskiej kilkanaście kilometrów od Warszawy Niemcy okopali się na całej linii takich bunkrów.
Na wszelki wypadek.
Oficjalnie nie przewidywano bowiem konieczności obrony Warszawy przed Stalinem.

Bunkry Dąbrowiecka Góra zwiedzanie

Bunkier Regelbau na Dąbrowieckiej Górze jest otwarty głównie w weekendy. Zwiedzanie za darmo, można jednak wrzucić datek do puszki. Pieniądze idą m. in. na odtworzenie pancernego wyposażenia i wzbogacenie zbiorów.
W środku klimat jak z filmu "Das U-boot".

Zobacz więcej: Bear Sanctuary Kuterevo Croatia

W pobliżu stoją bogate w informacje tablice poglądowe.
Kawałek dalej (ok. 150 m na wschód) jest z kolei linia oryginalnych rowów przeciwczołgowych z betonowymi przyczółkami. Także warta obejrzenia! Miały one być dodatkowym utrudnieniem w razie ewentualnej ofensywy.
Co roku 15 sierpnia na Dąbrowieckiej Górze jest organizowany Dzień Wojska Polskiego na Dąbrowieckiej Górze.

Bunkry Dąbrowiecka Góra. Jak dojechać?

Jak dojechać do bunkrów Dąbrowiecka Góra? By dojechać na bunkry Dąbrowiecka Góra z Warszawy, trzeba się kierować na Karczew (woj. mazowieckie). A na miejscu szukać drogowskazów i opierać się na wskazaniach nawigacji.

Czytaj więcej: Szubienica na Woli

Poniżej mapa dojazdu z usługi Google Maps. Co wpisać, by znaleźć drogę? Może: "dąbrowiecka góra betonowe schrony hitlerowców", a może "bunkry Otwock", bo leżą zaraz za Otwockiem lub "bunkry Celestynów", bo blisko stąd do Celestynowa? Na miejsce można też dotrzeć, jadąc wygodnie na rowerze. Wtedy też przydadzą się Mapy GoogleZobacz rekonstrukcję bitwy z Armią Czerwoną na YouTube:Zobacz wpis z Facebooka:Zobacz bunkry Dąbrowiecka Góra na zdjęciach.


Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!