08 listopada 2019

Azyl dla niedźwiedzi Kuterevo. Ile ich żyje w Chorwacji?

Rezerwat niedźwiedzi brunatnych Kuterevo to doskonały sposób na przerwę w podróży do Dalmacji. Mieści się tam schronisko dla drapieżników, w którym warto się zatrzymać, jadąc na wybrzeże Dalmacji w Chorwacji.


Kiedy my jechaliśmy do Bear Sanctuary Kuterevo, trzeba było jechać objazdami, bo główna droga była w remoncie. Jechaliśmy wąskimi asfaltowymi dróżkami. Co zrobić, kiedy zdarzy się mijanka, z przeciwka jedzie traktor, a miejsca jest na jedno wąskie auto? Można się wystraszyć i spanikować.
 

Azyl dla niedźwiedzi

Bear Sanctuary Kuterevo właściwie z rezerwatem niewiele ma wspólnego, to raczej schronisko lub azyl dla zwierząt "po przejściach". Teren leżący pośrodku wioski, której mieszkańcy utrzymują się częściowo z przyjeżdżających tutaj turystów, jest ogrodzony potężnym płotem z mocnej siatki wyposażonej w pastucha elektrycznego. Za ogrodzeniem na trzech wybiegach mieszka kilka dorosłych niedźwiedzi brunatnych, na osobnym wybiegu  zgromadzone są osobniki młodociane.
Niedźwiedzie brunatne to - podobnie jak u nas - największe drapieżniki w Chorwacji. Tutaj chyba najłatwiej zobaczyć niedźwiedzie w Chorwacji. Kto nie widział, niech spróbuje. Wyglądają tak samo, jak nasze, ale jest ich nieporównanie więcej. Góry Dynarskie i masyw Welebitu to ich naturalne środowisko. Dlatego niektóre z nich miewają problemy. To dlatego powstało to miejsce.

Zobacz więcej: Chorwacja

"Ośrodek znajduje się w dzikiej okolicy na granicy Parku Narodowego Północnego Velebitu. Wszystko zaczęło się, gdy mieszkaniec wsi znalazł w lesie opuszczonego niedźwiadka. W 2002 roku powstał z inicjatywy Ivana Pavenki Crnkovića ośrodek dla opuszczonych misiów, który działa do dziś. Chodziło o uchronienie maluchów przed niebezpieczeństwami, m.in. drapieżnikami, kłusownikami i umożliwienie im dorastania w spokojnym otoczeniu. Są tu także misie przejęte z cyrków. Ośrodek prowadzony jest przez organizacje pozarządowe, a pracują w nim m.in. studenci z programu europejskiego Erasmus. Rocznie miejsce to odwiedza 10 tys. turystów" - pisze Bear Refuge Kuterevo. Więcej na Facebooku rezerwatu.

Kuterevo dla szalonego kierowcy

Jadąc do Kutereva dowiedzieliśmy się z komentarzy w internecie, że droga tam jest trudna i wąska. Skręciliśmy z autostrady w Karlovaću i pojechaliśmy jak nam kazała nawigacja Google. Droga jednak wcale wąska nie była. I pewnie dalej byłaby wygodna, gdyby nie to, że na lato 2019 zaplanowano w miejscu dotychczasowego budowę nowego dojazdu do wsi od podstaw. Ten dzień to były trochę szalone wakacje w Chorwacji.

Zobacz więcej: Jaka pogoda w Chorwacji

Dlatego w poprzek stał zakaz ruchu, a przejazd był zagrodzony. Szybki telefon do ośrodka i dowiedzieliśmy się, że trzeba jechać dalej prosto, a potem skręcić "w pierwszą w lewo". Gdybyście ją widzieli tę pierwszą w lewo...
Zrazu przegapiliśmy tę asfaltową cieniznę. Zresztą nie tylko my. Zapytany o kierunek kierowca wywrotki, najwyraźniej ze wspomnianej budowy, kazał jechać za sobą i... po prostu skręcił w plamę mrocznego cienia między dwa ogromne krzaki przypominające naszą leszczynę.

Ciężarówką prosto między krzaki

Skręcił prosto w krzaki? Później to było jak roller coaster! Cały czas w dół, mega wąsko, bo to dróżka lokalna, wąziutki asfalcik przez przysiółki, ale bezpiecznie nawet dla sporej wywrotki. Szofer kazał skręcić w prawo, machnął nam na pożegnanie i już w parę chwil byliśmy już na miejscu.
Na gości czeka dogodny parking. W razie braku miejsca można się ustawić w... dowolnym miejscu.
Samo zwiedzanie azylu dla niedźwiedzi w Kuterevie może trwać bardzo krótko. Niecierpliwym turystom przejście wzdłuż płotów i stwierdzenie, że "niczego nie widać" może zająć dziesięć minut. Minęliśmy kilka takich grupek, które uciekały zniesmaczone.


Ale my wybraliśmy tryb wolny, trochę co prawda męczący ze względu na upał. Szybko okazało się, że jeden dorosły niedźwiedź kąpie się w sadzawce i mocno chlapie wodą. Trzeba było tylko spokojnie zaczekać i coś samo zaczęło się dziać. Drugi miś szeleścił krzakami i także nam się pokazał w zaroślach leszczyny. Wreszcie na wybieg młodszych misiów wytoczyło się kilka osobników. Jeden z nich podszedł całkiem blisko siatki.
Tutejszych niedźwiedzi, a jest ich (w 2019 roku) osiem, nie należy karmić. Dostają najlepiej dobrane pożywienie od opiekunów.

Travel guide czyli nasz przewodnik

Zwiedzanie ośrodka jest całkowicie darmowe. Nie płacimy za parking, nie płacimy za wejście. Ośrodek jest dostępny dla turystów od wiosny do późnej jesieni.
Ośrodek Kuterevo można wspierać poprzez zakup pamiątek w sklepie na terenie rezerwatu. 


Słodkie są małe misie wyrzeźbione przez lokalnego artystę z kawałka oliwnego drewna. Można tu także kupić oliwę i miód. Nie wahaliśmy się i zrobiliśmy małe zakupy w sklepiku, bo schronisko dla niedźwiedzi Kuterevo jest tego warte!Cierpliwi na pewno zobaczą niedźwiedzia!Sklepik z pamiątkami i biuro rezerwatu dla niedźwiedzi w azylu dla niedźwiedzi w Kuterevie w usłudze Google Street View:Przy odrobinie szczęścia w bear refuge Kuterevo można spotkać niedźwiedzia, choć w upalne południe może to być trudne.Na całym terenie bear Sanctuary Kuterevo porozmieszczane są zabawne tabliczki, drogowskazy i znaki wykonane ręcznie przez wolontariuszy. Spacer tutaj świetnie urozmaica urlop w Chorwacji.
Niedźwiedzie w Chorwacji

Niedźwiedź brunatny (Ursus arctos) to duży drapieży ssak z rodziny niedźwiedziowatych. Jest szeroko rozpowszechniony w Eurazji, można go spotkać na terenie Europy, Azji oraz w Ameryce Północnej.
Niedźwiedzie brunatne są jednocześnie największymi lądowymi drapieżnikami w Europie. Dorosłe osobniki ważą zwykle od 150 do 600 kg, a samce są z reguły większe od samic. Mają gęste, długie futro o barwie od jasno- do ciemnobrązowej. Niedźwiedź brunatny ma charakterystyczny pysk - szeroki i charakterystycznie łukowato zagięty.
Niedźwiedzie brunatne żywią się głównie roślinami, ale także mięsem, w tym rybami, gryzoniami i drobnymi ssakami. Są to zwierzęta samotne i terytorialne, zasiedlając różne środowiska, m.in. lasy, tundrę i góry.
Niedźwiedź brunatny jest gatunkiem zagrożonym głównie ze względu na utratę siedlisk i kłusownictwo. Mimo że w większości krajów są objęte ochroną, zdarza się, że są celem polowań.


Niedźwiedzie brunatne w Chorwacji również występują, zwłaszcza w górskich regionach kontynentalnej części kraju. Szacuje się, że populacja niedźwiedzi brunatnych w Chorwacji wynosi około 700 osobników.
Najwięcej niedźwiedzi brunatnych w Chorwacji można spotkać w górskich regionach: Lika, Gorski Kotar i Velebit. Obszary te są chronione i objęte programami ochrony gatunkowej, a populacja niedźwiedzi jest monitorowana przez rządowe agencje.
Niedźwiedzie brunatne w Chorwacji są głównie roślinożerne, ale zdarza się, że polują na zwierzęta, takie jak jelenie czy dziki.
Wiele osób przyjeźdża do Chorwacji, aby podziwiać te piękne zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Ważne, aby przestrzegać zasad bezpieczeństwa i nie zakłócać życia dzikiej przyrody.

Wakacje w Chorwacji, urlop w Chorwacji

Chorwacja to kraj położony w południowo-wschodniej Europie nad Morzem Adriatyckim. Państwa sąsiedzkie to: Słowenia, Węgry, Serbia, Czarnogóra oraz Bośnia i Hercegowina. Stolicą Chorwacji jest Zagrzeb, a językiem urzędowym jest chorwacki.
Chorwacja jest popularnym celem turystycznym ze względu na piękne plaże, krystalicznie czystą wodę w Morzu Adriatyckim, malownicze krajobrazy i bogatą kulturę. 


W Chorwacji znajduje się wiele historycznych miast, w tym: Dubrownik, Split, Rovinj i Zadar, a także liczne parki narodowe, takie jak Park Narodowy Jezior Plitwickich, Park Narodowy Krka i Park Narodowy Brijuni.
Chorwacja jest także znana z piłki nożnej, a jej narodowa reprezentacja piłkarska osiągała sukcesy na arenie międzynarodowej, zdobywając m.in. wicemistrzostwo świata w 2018 roku.

Jak dojechać do azylu niedźwiedzi w Kuterevie?

Dojazd do Bear Refuge Kuterevo jest bardzo łatwy: z autostrady A1/E71 zjeżdżamy zjazdem w Otočacu. Stamtąd nawigacja doprowadzi górskimi drogami do samego Kutereva. My musieliśmy jechać wąskimi stromymi dróżkami ze względu na remont głównej drogi. Obecnie Kuterevo dojazd powinno mieć już normalny.


Warto się rozglądać, bo widoki są doskonałe. Trasa do rezerwatu niedźwiedzi Kuterevo zajmuje około 30 minut. Trochę jazdy zakrętami i jesteśmy: rezerwat niedźwiedzi Chorwacja.
Poniżej mapa i dojazd Otočac-Kuterevo w Google Maps. Miejmy nadzieję, że to przydatna odpowiedź na pytanie, co zwiedzić w Chorwacji?Sprawdź pogodę w Kuterevie:Niedaleko stąd do Plitvice Lakes National Park Croatia. Jeziora Plitwickie popularne wśród polskich turystów leżą bliżej Zagrzebia. Zobacz jak wyglądają Plitvice Lakes Croatia (Park Narodowy Jezior Plitwickich): Plitvice National Park.Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia
 znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!