30 października 2019

Muzeum neandertalczyka w Krapinie

Muzeum Neandertalczyka w Krapinie w Chorwacji to jedno z najbardziej emocjonujących miejsc dla miłośnika paleoantropologii. Można tu poznać fascynującą historę pewnego aptekarza, który stanął oko w oko ze słąbo znanym wcześniej krewniakiem człowieka. Odkrycie to pomogło zmienić spojrzenie nie tylko na prapoczątki człowieka, ale także szerzej uświadomić, że ludzkość podlega prawom przyrody i nie jest spod niech wyłączona.


Odkrycie zelektryzowało nie tylko cały świat naukowy Starego Kontynentu, ale stało się także sensacją w tradycyjnej Europie tamtych czasów. O znalezisku rozpisywały się gazety, a zainteresowani zaczęli odwiedzać chorwackie miasteczko na prowincji. Oto okazywało się, że neandertalczyk to nie tylko jedna czaszka z Niemiec, ale kolejne szczątki znajdowane w kolejnym miejscu, czego nie dało się dłużej ignorować, ani składać na karb "pomyłki" niedouczonych akademików.

Historyczne stanowisko archeologiczne

Krapina leży z dala od morza w regionie Hrvatsko Zagorie czyli na pogórzu. Miejscowość leży mniej więcej w połowie drogi na wybrzeże Adriatyku z Polski, dlatego znaleźliśmy sobie tu nocleg, by odpocząć w drodze. Region jest pofałdowany, pagórkowaty. Występują tu jaskinie, a w jednej z nich w latach 1899-1905 miejscowy aptekarz zainteresowany przodkami człowieka odnalazł szczątki neandertalczyka.
Miejsce to dziś jest szczególnie wyeksponowane poprzez umieszczenie w jego pobliżu podobizn rodziny neandertalczyków w postaci spiżowych figur.


Historia odkrycia dokonanego na wzgórzu Hušnjak może przypominać kryminał. Jednak około 3000 szczątków żyjących tutaj neandertalczyków oraz zwierząt, na które polowali to jednak z największych kolekcji na świecie.
Nic dziwnego, że powstało tu muzem, które leży niedaleko historycznego już stanowiska archeologicznego. Obiekt otwarty został w 2010 roku po 11 latach przygotowywania budynku i ekspozycji. Muzem oferuje sporo multimediów, przejrzyście opowiada prahistorię ludzkości i kulisy odkrycia dokonanego w Krapinie. 
Jest tu nawet odtworzona apteka, w której rodził się pomysł przesiania warstw osadów z miejscowej jaskinii ukrytej pod solidnym skalnym wiszarem. To romantyczna historia naukowego odkrycia, która prowadzi nas do rozważań o prapoczątkach naszego rodu.

Jak dojechać do Krapiny?

Do Krapiny jedziemy z Mariboru autostradą E9. Z drogi zjeżdżamy zjazdem "Krapina". Lokalną drogą wracamy kawałek na północ, by po niedługim czasie znaleźć się w urokliwym miesteczku. 


Jeśli pojawią się problemy, zawsze można kliknąć w Mapy Google. Sztuczna inteligencja na pewno sprawnie doprowadzi kierowcę do celu.
 


Rozpocznij dyskusję

Prześlij komentarz