30 października 2019

Muzeum oliwy w Śkripie (Chorwacja)

Oliwki śmiało można nazywać złotem Chorwacji, to jedna z ważnych gałęzi rolnictwa, zwłaszcza w Dalmacji i Istrii, gdzie lato jest suche i słoneczne, opadów jest mało, a ziemie liche i niskiej klasy nie pozwalają rozwijać się wielu innym uprawom. Sękate, charakterystyczne cechy drzewa oliwne o lancetowatych liściach to bardzo częsty widok w Chorwacji. Ocenia się, że jest ich 4,5 miliona.


Już w IV wieku przed naszą erą uprawiali je na terenie dzisiejszej Chorwacji starożytni Grecy. Jednak drzew jest znacznie mniej niż przed drugą wojną światową. Za komunistycznej Jugosławii władze wspierały uprawę winorośli i produkcję wina. Ale to dlatego zaletą Chorwacji jest uprawa oliwek i prkdukcja oliwy w małych gospodarstwach i rodzinnych tłoczniach.

Oliwne drzewo żywi i broni

Rok 2019 był bardzo urodzajny. Nasz gospodarz Alen wyjaśnił, że jesienią nawiózł ziemię na swojej działce obornikiem, aby drzewa oliwne miały odpowiednią ilość składników odżywczych, w tym azotu. W połowie sierpnia jego drzewa wręcz uginały się od całych kiści mięsistych zielonych oliwek. Inaczej było na jego polu w górach. Tam owoce były mniejsze, nie tak mięsiste. Tam nasz gospodarz nie dojechał z gnojem. To dlatego drzewom oliwnym musiało wystarczyć to, co wyciągnęły z lichej gleby. Niejednokrotnie właśnie tak jest - ciężko jest rolnikom regularnie nawozić gaje oliwne, rozmieszczone w trudno dostępnych rejonach wybrzeża.


Oliwki kwitną wczesną wiosną, dojrzewają do późnej jesieni. Nie warto próbować owoców oliwki na surowo, gdyż w niczym nie przypominają marynowanych. Są gorzko-cierpkie i nie nadają się do jedzenia.
Zbiory oliwek w Chorwacji, czyli berba, mają miejsce w październiku. Zdecydowana większość gospodarzy zbiera je ręcznie, co wiąże się po zakończniu dnia pracy ze wspólnym jedzeniem, piciem wina i opowieściami . Ale są i tacy, którzy robią to maszynowo. Dokładna pora zbioru wpływa na smak wytworzonej z nich oliwy. Jeśli będą mniej dojrzałe, będzie bardziej kwaśna, jeśli dojrzałe - zyska większą delikatność i głębię smaku. Oliwki zbierane wcześniej są zielone. Późniejsze, bardzo dojrzałe są ciemne.

Najlepsze sztuki wybierane na oliwę

Na oliwę wybierane są najlepsze, wyselekcjonowane oliwki. Drzewo oliwne owocuje po około 10 latach. Nasz gospodarz miał dwa takie młodsze drzewa, które dopiero zaczynały dawać niewielki plon. Więcej owoców dają starsze egzemplarze. Najstarsze drzewa oliwne mogą mieć nawet dwa tysiące lat. Na przykład to z gaju w Lunie na wyspie Pag, gdzie na 400 hektarach rośnie 80 tys. drzew.
Muzeum oliwy znajduje się w Śkripie na wyspie Brać. Zajmuje budynek tłoczni oliwy z 1864 roku. Tłoczenie na zimno to skomplikowany proces. 

Prasuje się oliwki razem z pestkami, potem taką pastę odwirowuje się, aby wypłynęła oliwa, wreszcie trzeba oddzielić wodę nie przekraczając 28 stopni Celsjusza.
Oliwa to po chorwacku ulje, oliwka - maslina. Oliwa z oliwek - maslinowo ulje.
Warto wiedzieć, że drewno z oliwki doskonale nadaje się do grillowania, zwłaszcza ryb.
W basenie Morza Śródziemnego, poczynając od antycznej Grecji gałązka oliwna to symbol pokoju, mądrości, a nawet siły. Święte liście są przecież nie przez przypadek częstym motywem zdobniczym na antycznej ceramice. Pamiętajmy, że słynna amfora to naczynie właśnie na oliwę.

Wakacje w Chorwacji, urlop w Chorwacji

Chorwacja to kraj położony w południowo-wschodniej Europie nad Morzem Adriatyckim. Państwa sąsiedzkie to: SłoweniaWęgrySerbiaCzarnogóra oraz Bośnia i HercegowinaStolicą Chorwacji jest Zagrzeb, a językiem urzędowym jest chorwacki.
Chorwacja jest popularnym celem turystycznym ze względu na piękne plaże, krystalicznie czystą wodę w Morzu Adriatyckim, malownicze krajobrazy i bogatą kulturę. 


W Chorwacji znajduje się wiele historycznych miast, w tym: DubrownikSplitRovinj i Zadar, a także liczne parki narodowe, takie jak Park Narodowy Jezior PlitwickichPark Narodowy Krka i Park Narodowy Brijuni.
Chorwacja jest także znana z piłki nożnej, a jej narodowa reprezentacja piłkarska osiągała sukcesy na arenie międzynarodowej, zdobywając m.in. wicemistrzostwo świata w 2018 roku.

Jak dojechać do muzeum oliwy w Śkripie?

Aby dojechać do  Śkripu musimy dostać się na wyspę Brać.


Poniżej droga do Muzeum Oliwy w Śkripie na wyspie Brać:Rozpocznij dyskusję

Prześlij komentarz