12 lipca 2020

Park Marjana w Splicie. Zaskakujące miejsce w Dalmacji

Tak bardzo lubimy długie spacery, że wszędzie, gdzie jesteśmy, szukamy możliwości wybrania się na bardzo długą przechadzkę. Kiedyś nad Bałtykiem wpadliśmy w szał chodzenia i z wózkiem robiliśmy po 25 kilometrów dziennie. Dałoby się dłużej, ale były protesty ze strony juniorów najmłodszych i musieliśmy się powściągać. Chorwacja na spacery nadaje się świetnie. Wakacje w Chorwacji z wędrówkami? Czemu nie?


Czy w Chorwacji da się dużo chodzić? Jasne, że tak. I to daleko. Będąc w Dalmacji, zazwyczaj szukaliśmy miejsc wartych obejrzenia, rozglądaliśmy się za dróżkami i duktami. Dzięki temu zawsze znalazła się jakaś dogodna marszruta. Z braku czasu Park Marjana w Splicie omietliśmy tylko wzrokiem, a tu opis znalazł się ze względu na urok i nazwę, która ucieszyć musi każdego Mariana z Polski.


Park Marjana dla Mariana

Park Šuma Marjan w Splicie widoczny jest z daleka. Z grubsza biorąc, to dość wysoka zalesiona góra łatwo dostrzegalna z portu i miasta, położona na wyraźnie wyodrębnionym, wychodzącym w morze półwyspie za starą, nadmorską częścią miasta.
Do Góry Marjan prowadzi kilka dobrze oznakowanych wejść. Jeśli się zgubicie, próbujcie na czuja, wystarczy próbować uliczkami dojść do widocznej w tle zalesionej góry, można pytać miejscowych.
Wierzchołek znajduje się na poziomie 178 m n. p. m. Na szczyt wdrapujemy się po alejkach i wygodnych schodach. 


Góra Marjan ma na szczycie obmurowany punkt widokowy, a ściślej rzecz ujmując, obszerny brukowany taras z balustradami, z którego rozciąga się piękny widok na morze oraz port, miasto i wznoszące się nad nim góry. Na maszcie powiewa flaga Chorwacji. W pobliżu zaś wznosi się pobielony krzyż widoczny z daleka, w tym także z morza.
Gęsty sosnowy las daje możliwość przebywania w cieniu i przyjemnego spędzania czasu.
W parku znajdziemy sporo pięknych miejsc, m.in. ładnie spiętrzone ściany skalne, cyprysy i inne piękne rośliny.
Spacerowicze i rowerzyści mogą okrążyć górę alejką wzdłuż wybrzeża. Można też poszwendać się bez celu po ścieżkach. Zwiedzając Park Marjana pamiętajmy o wodzie, a bliżej zmroku o latarce! Spacer i plażowanie tutaj świetnie uzupełnią urlop w Chorwacji.

Mini zoo i ogród botaniczny

Do zwiedzenia jest minizoo (wstęp jest płatny), ciekawy plac zabaw z interaktywnymi przyrządami dla dzieci i niewielki ogród botaniczny (wstęp bezpłatny).
Warto zobaczyć budynek Instytutu Morskiego, mieszczącego się na niewyraźnym cyplu skierowanym w morze, którego badania dotyczą całego Adriatyku.
Hitem  Parku Marjana są ruiny starych domów i kapliczki. Takich niewielkich świątyń jest w sumie sześć. Są to: Crkva sv. Jere, Crkva Gospe od Sedam Žalosti, Crkva sv. Jure, Crkva Gospe od Betlehema, Crkva sv. Nikole oraz Crkva sv. Stjepana. Najstarsze z nich zostały zbudowane z lokalnego kamienia w XIII wieku!


Aby dowiedzieć się więcej warto odwiedzić stronę interntową Parku Marjana. Warto polubić lub obserwować profil Parku Šuma Marjan na Facebooku.
W informacji turystycznej w Splicie można dostać pomocne mapki, które pomogą się zorientować w terenie, wytropić ruiny, których jest w sumie dziewięć i kapliczki. Są też dostępne wycieczki z przewodnikiem, ale sam wstęp na teren parku jest darmowy.
Warto zaznaczyć, że najlepsze widoki i plener do zdjęć są po południu, gdy słońce dobrze oświetla miasto. Wtedy także można zrobić najlepsze zdjęcia panoramy rozciągającej się ze szczytu.
Na Górze Marjana można spędzić cały dzień. Warto zabrać ze sobą prowiant, zwłaszcza jeżeli planujemy plażowanie na brzegu. W parku jest restauracja i bar o nazwie Benedikt, które znajdują się w pobliżu cerkwi św. Benedykta.

Jak dojechać do Parku Marjana w Splicie?

Aby odwiedzić Park Marjana w Splicie trzeba kierować się w stronę portu, tam gdzie z daleka widać zalesiony pagórek blisko morza. Uliczkami bez problemu dotrzemy na miejsce. W mieście można wypatrzeć drogowskazy, które kierują w tamtą stronę.


Kiedy najlepiej spacerować? Najprzyjemniej jest wieczorem, ale nie wolno zapominać o latarce. Nocne peregrynacje bez światła mogą przerodzić się w kłopoty, bo w parku jest klika miejsc, z których błądząc można spaść. Przyda się wyposażenie plażowe, coś do jedzenia i do picia.
Jeśli pojawi się problem z trafieniem, można kliknąć w Google Maps.Poniżej wspomniany Benedict:Punkt widokowy na szczycie:Platforma widokowa w innym miejscu półwyspu:Z wielu miejsc w parku rozciągają się doskonałe widoki:Jedno z wejść do parku, do którego można dojechać samochodem.Malownicze dróżki Parku Marjana...W Parku Marjana jest sporo odludnych zakamarków...
Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!