10 lipca 2020

Jeziora Piltwickie (Chorwacja)

Jeziora Plitwickie to wizytówka Chorwacji. Ten niewielki park narodowy, który powstał w 1949 roku (pierwszy rezerwat był tam już w 1928 roku), oferuje turystom ogromne nasilenie dosłownie landrynkowego piękna. Selfie wykonane tutaj na bank "będzie się klikać". Dlaczego? Bo tak tu pięknie. 


Plitwice to 16 malowniczych jezior krasowych, połączonych wodospadami spadającymi z rozdzielających poszczególne akweny naturalnyc grobli utworzonych z trawertynu, które wyglądają wspaniale o każdej porze dnia i roku. Jest tutaj pięknie dosłownie zawsze. Spektakularne wrażenie robi krajobraz jezior pod śniegiem, gdy z wodospadów zwisają girlandy sopli. Nie do uwierzenia?  A jednak!

Tłumy na drewnianych kładkach

Niestety, ze względu na to, że miejsce to wydaje się być rajem na Ziemi, ciagną do niego nieprzeliczone tłumy. Park Narodowy Jezior Plitwickich wprowadził w końcu w 2019 roku internetowy system rezerwacji i kupna biletów. Liczba gości wpuszczanych do parku jest ograniczona. Mimo to do jezior ciągną rzesze turystów z całego świata i w środku sezonu może być bardzo trudno tam dotrzeć. A i samo zwiedzanie nie musi należeć do komfortowych.


Jadąc "w ciemno" w sezonie letnim można nie dostać się do parku. My byliśmy tam kilka lat temu pod koniec czerwca, kiedy sezon nie wystartował i tłumów nie było, zajętych była tylko jedna trzecia miejsc na parkingu, a bilety kupiliśmy bez kolejki w kasie parku. Także w tym roku (2020 r.) tłum zwiedzających przerzedził się ze względu na strach przed epidemią koronawirusa.  

Drewniane pomosty nad wodospadami

Zwiedzanie odbywa się kilometrami zadbanych ścieżek poprowadzonych drewnianymi pomostami. Można tutaj bez problemów przejechać z wózkiem dziecięcym. Są także odcinki dostępne dla niepełnosprawnych. My spędziliśmy w Pilitwicach dobrych kilka godzin i było to jedno z najbardziej emocjonujących i najpiękniejsych doświadczeń, jakie mieliśmy. Krajobraz jest tak atrakcyjny, że chce mu się robić zdjęcia praktycznie przez cały czas. Jednak dobrym wyjściem jest ograniczenie się do kliku fotek i spędzenie tego czasu na przyglądaniu się w szystkiemu. Spacer z przerwami na kontemplację widoków na pewno zapewni masę wspomnień i to na długo.

Czytaj więcej: Królewski Ogród Botaniczny w Edynburgu

Jedną z większych atrakcji jest przepłynięcie elektrycznym promem przez jezioro Kozjak głębokie na 50 metrów i pełne wielkich pstrągów. Kolejną są widoki rozciągające się na przepastną głębinę jezior, która zaczyna się tuż pod stopami zaraz przy drewnianej kładce i także czają się w niej fantastycznie wielkie ryby. 
Równie wspaniałe są wodospady i bystrza, obok których prowadzi ścieżka. Na koniec jest przejażdżka kolejką turystyczną, która asfaltową szosą nad brzegiem kanionu przewozi turytów do wyjścia i parkingów.

Zwiedzanie górnych jezior

Zwiedza się głównie jeziora górne. Jeziora dolne, do których płynie się kilkanaście minut stateczkiem, można obejrzeć z pokładu. Trasy piesze zajmują od 2 do 8 godzin. Fantastycznym finałem jest tzw. Wielki Wodospad (czyli Veliki Slap), do którega spada z wysokości 78 metrów woda z jeziora Novakovića Brod. Warto zostwić sobie tę atrakcję na sam koniec.


Zwiedzać można także jaskinie, jakże by inaczej, jeśli jest kras to i grota się znajdzie, np. Jaskinię Błękitną. Największą jest tutaj jaskinia Golinjaca długa na 160 metrów, z kolei jaskinia Supljara ma 70 metrów długości.
Park Narodowy Jezior Plitwickich to prawdziwy skarb natury, który został wpisany w 1979 roku na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO.
Plitwice leżą około 140 kilometrów od Zagrzebia, blisko granicy z Bośnią i Hercegowiną w południowej części gór o nazwie Mała Kapela, którez kolei są częścią Gór Dynarskich.

Zwiedzanie, jak zacząć?

Latem Park Narodowy Jezior Plitwickich można zwiedzać od 7:00 do 20:00. Lepiej zaczęć zwiedzanie rano, bo będzie luźniej, a upał nadejdzie dopiero bliżej południa. Najlepiej zacząć wycieczkę wchodząc przez wejście nr 1. Warto zabrać ze sobą bardzo wygodne buty, coś do jedzenia i odpowiednią ilość wody.

Czytaj więcej: Zamek Dunajec w Niedzicy

Park oferuje kilka wariantów zwiedzania. My wybraliśmy trasę czterogodzinną, zwiedziliśmy zatem najciekawsze miejsca. Warto spędzić w parku cały dzień i nasycić oczy. Coś takiego rzadko się widuje. Dlatego można też skorzystać z noclegu na miejscu, aby od rana być w pełnej gotowości do karmienia oczu pięknem tutejszej krasowej przyrody.

Jak dojechać do Jezior Plitwickich?

Aby dojechać do Parku Narodowego Jezior Plitwickich jedziemy z Zagrzebia autostradą A1 czyli drogą E71. W Karlovaću skręcamy w lewo na drogę krajową nr 1. Można też pojechać znacznie dalej i w lewo kierować się dopiero w Ośtariju, jadąc dalej drogą nr 42 i wypatrując drogowskazów wskazujących kierunek na Jeziora Plitwickie.

Czytaj więcej: Zakład wielkopiecowy Bobrza

Jeśli są problemy z dotarciem, można kliknąć w Google Maps. Sztuczna inteligencja na pewno doprowadzi do celu.Do parku prowadzą dwa wejścia: to jest wejście pierwsze, nr 1, przez wielu zalecane, bo wszystkie najpiękniejsze rzeczy można tu obejrzeć, nim się człowiek zmęczy:A to wejście drugie (wejście nr 2), które najpiękniejsze widoki zostawia na sam koniec. Wybrać trzeba samemu.Można także pozwiedzać trochę w komputerze. Kamera Google dotarła do tego miejsca i niektóre ścieżki są dostępne w internecie:Sprawdź pogodę w Jeziorach Plitwickich:Rozpocznij dyskusję

Prześlij komentarz