10 lipca 2020

Jeziora Piltwickie. Jak zwiedzić hit Chorwacji?

Jeziora Plitwickie to wizytówka Chorwacji. Niewielki Park Narodowy Jezior Plitwickich, który powstał w 1949 roku (pierwszy rezerwat był tam już w 1928 roku), oferuje turystom ogromne nasilenie dosłownie landrynkowego piękna. Wakacje w Chorwacji warto połączyć z wizytą w Jeziorach PlitwickichSelfie w Jeziorach Plitwickich na bank "będzie się klikać". Dlaczego? Bo tak tu pięknie. 


Jeziora Plitwickie to 16 malowniczych stawów krasowych, połączonych wodospadami spadającymi z rozdzielających poszczególne akweny naturalnych grobli utworzonych z trawertynu, które wyglądają wspaniale o każdej porze dnia i roku. W Parku Narodowym Jezior Plitwickich jest pięknie dosłownie zawsze. Spektakularne wrażenie robi krajobraz jezior pod śniegiem, gdy z wodospadów zwisają girlandy sopli. Nie do uwierzenia?  A jednak!

Tłumy na drewnianych kładkach

Niestety, ze względu na to, że miejsce to wydaje się być rajem na Ziemi, ciagną do niego nieprzeliczone tłumy. Park Narodowy Jezior Plitwickich wprowadził w końcu w 2019 roku internetowy system rezerwacji i kupna biletów. Liczba gości wpuszczanych do parku Jezior Plitwickich jest ograniczona. Mimo to do jezior ciągną rzesze turystów z całego świata i w środku sezonu może być bardzo trudno tam dotrzeć. A i samo zwiedzanie nie musi należeć do komfortowych.


Jadąc "w ciemno" w sezonie letnim można nie dostać się do parku. My byliśmy tam kilka lat temu pod koniec czerwca, kiedy sezon nie wystartował i tłumów nie było, zajęta była tylko jedna trzecia miejsc na parkingu, a bilety do Jezior Plitwickich kupiliśmy bez kolejki w kasie parku. Także w tym roku (2020 r.) tłum zwiedzających przerzedził się ze względu na strach przed epidemią koronawirusa. Wakacje w Chorwacji na pewno wzbogaci wycieczka do Jezior Plitwickich.

Drewniane pomosty nad wodospadami

Zwiedzanie odbywa się kilometrami zadbanych ścieżek poprowadzonych drewnianymi pomostami nad Jeziorami Plitwickimi. Można tutaj bez problemów przejechać z wózkiem dziecięcym. Są także odcinki dostępne dla niepełnosprawnych. My spędziliśmy w Plitwicach dobrych kilka godzin i było to jedno z najbardziej emocjonujących i najpiękniejsych doświadczeń, jakie mieliśmy. Krajobraz jest tak atrakcyjny, że chce mu się robić zdjęcia praktycznie przez cały czas. Jednak dobrym wyjściem jest ograniczenie się do kliku fotek i spędzenie tego czasu na przyglądaniu się w szystkiemu. Spacer z przerwami na kontemplację widoków na pewno zapewni masę wspomnień i to na długo.

Czytaj więcej: Królewski Ogród Botaniczny w Edynburgu

Jeziora Plitwickie atrakcje oferują liczne. Jedną z większych atrakcji Jezior Plitwickich jest przepłynięcie elektrycznym promem przez jezioro Kozjak głębokie na 50 metrów i pełne wielkich pstrągów. Kolejną atrakcją są widoki rozciągające się na przepastną głębinę jezior, która zaczyna się tuż pod stopami zaraz przy drewnianej kładce i także czają się w niej fantastycznie wielkie ryby. 
Równie wspaniałe są wodospady i bystrza, obok których prowadzi ścieżka. Na koniec jest przejażdżka kolejką turystyczną w Jeziorach Plitwickich, która asfaltową szosą nad brzegiem kanionu przewozi turytów do wyjścia i parkingów.

Zwiedzanie górnych jezior

Zwiedza się głównie Jeziora Plitwickie górne. Jeziora Plitwickie dolne, do których płynie się kilkanaście minut stateczkiem, można obejrzeć z pokładu. Trasy piesze zajmują od 2 do 8 godzin. Fantastycznym finałem jest tzw. Wielki Wodospad (czyli Veliki Slap), do którega spada z wysokości 78 metrów woda z jeziora Novakovića Brod. Warto zostwić sobie tę atrakcję na sam koniec.


Zwiedzać można także jaskinie, jakże by inaczej, jeśli jest kras to i grota się znajdzie, np. Jaskinię Błękitną. Największą jest tutaj jaskinia Golinjaca długa na 160 metrów, z kolei jaskinia Supljara ma 70 metrów długości.
Park Narodowy Jezior Plitwickich to prawdziwy skarb natury, który został wpisany w 1979 roku na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO.
Plitwice leżą około 140 kilometrów od Zagrzebia, blisko granicy z Bośnią i Hercegowiną w południowej części gór o nazwie Mała Kapela, które z kolei są częścią Gór Dynarskich.

Zwiedzanie jezior Plitwickich, jak zacząć?

Latem Park Narodowy Jezior Plitwickich można zwiedzać od 7:00 do 20:00. Lepiej zaczęć zwiedzanie rano, bo będzie luźniej, a upał nadejdzie dopiero bliżej południa. Najlepiej zacząć wycieczkę wchodząc przez wejście nr 1. Warto zabrać ze sobą bardzo wygodne buty, coś do jedzenia i odpowiednią ilość wody.

Czytaj więcej: Zamek Dunajec w Niedzicy

Park Narodowy Jezior Plitwickich oferuje kilka wariantów zwiedzania. My wybraliśmy trasę czterogodzinną, zwiedziliśmy zatem najciekawsze miejsca. Warto spędzić w Parku Narodowym Jezior Plitwickich cały dzień i nasycić oczy. Coś takiego rzadko się widuje. Dlatego można też skorzystać z noclegów oferowanych przez park na miejscu. Noclegi w Chorwacji, warto tak planować, aby od rana być w pełnej gotowości do karmienia oczu pięknem tutejszej przyrody.

Jeziora Plitwickie bilety 2023

Bilety do Parku Narodowego Jezior Plitwickich w 2023 roku kupujemy za euro. Kraj wszedł bowiem do strefy euro od 1 stycznia 2023 roku.
Do wyboru są programy: A, B, C, E, F, H i K (zielona) oraz K (pomarańczowa). Dwie najbardziej popularne trasy to Program A o długości 3,5 km, który trwa od 2 do 3 godzin oraz Program B, który zajmuje od 3 do 4 godzin i ma długość 4 km.


Od 1 czerwca do 30 września dla dorosłych bilety na trasę A kosztują 39,80 euro, dla studentów - 26,50, dla dzieci i młodzieży od 7 do 18 lat - 15,90 euro, a dzieci do lat 7 wchodzą za darmo. Bilety na Program B kosztują: dla dorosłych 26,50 euro, dla studentów - 16,50, dla dzieci i młodzieży od 7 do 18 lat - 9 euro, dzieci do lat 7 wchodzą za darmo. Zapoznaj się z cenami biletów w cenniku (Jeziora Plitwickie bilety ceny). Więcej o trasach w ich opisach na stronie parku.

Park Narodowy Jezior Plitwickich

Chroniący krasową przyrodę i eksponujący zjawiska przyrodnicze związane z krasem Park Narodowy Jezior Plitwickich (po chorwacku: Nacionalni park Plitvička jezera, a po angielsku Plitvice Lakes National Park) powstał w 1949 roku. Park ten leży około 140 kilometrów od Zagrzebia, który jest stolicą kraju. Szesnaście jezior krasowych objętych tutaj ochroną leży niedaleko miejsca gdzie przebiega granica Chorwacji z Bośnią i Hercegowiną. W parku, oprócz jezior, są także jaskinie krasowe, w tym największa Golubinjaca, która ma długość 160 metrów i Supljara, której długość to 70 metrów.
Park Narodowy Jezior Plitwickich leży blisko wschodniej granicy Chorwacji w paśmie górskim Mała Kapela, które należy do łańcucha o nazwie Góry Dynarskie. Łączna długość jezior objętych tutaj ochroną wynosi 8,2 km, a łączna powierzchnia wody wynosi ponad 200 hektarów. Najwyższe, pierwsze jezioro nosi nazwę Prošćansko jezero i leży na wysokości 636 mn.p.m. Najniżej jest poziom wypływającej z jezior rzeki Korany - 460 m n.p.m., co oznacza, że różnica wysokości do pokonania przez turystów wynosi 156 metrów. Niżej są jeziora: Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Veliko Jezero, Malo Jezero, Vir, Galovac, Milino Jezero, Gradinsko Jezero, Burgeti i Kozjak. W sumie tworzą one dwanaście jezior "górnych" uformowanych w dolomicie. Są jeszcze cztery jeziora "dolne": Milanovac, Gavanovac, Kaluđerovac i Novakovića Brod, które utworzone są w wapieniu.

Wakacje w Chorwacji, urlop w Chorwacji

Chorwacja to kraj położony w południowo-wschodniej Europie nad Morzem Adriatyckim. Państwa sąsiedzkie to: SłoweniaWęgrySerbiaCzarnogóra oraz Bośnia i HercegowinaStolicą Chorwacji jest Zagrzeb, a językiem urzędowym jest chorwacki.
Chorwacja jest popularnym celem turystycznym ze względu na piękne plaże, krystalicznie czystą wodę w Morzu Adriatyckim, malownicze krajobrazy i bogatą kulturę. 


W Chorwacji znajduje się wiele historycznych miast, w tym: DubrownikSplitRovinj i Zadar, a także liczne parki narodowe, takie jak Park Narodowy Jezior PlitwickichPark Narodowy Krka i Park Narodowy Brijuni.
Chorwacja jest także znana z piłki nożnej, a jej narodowa reprezentacja piłkarska osiągała sukcesy na arenie międzynarodowej, zdobywając m.in. wicemistrzostwo świata w 2018 roku.

Jak dojechać do Jezior Plitwickich?

Park Narodowy Jezior Plitwickich dojazd ma nieskompliowany. Jak dojechać do Parku Narodowego Jezior Plitwickich? Jedziemy do Plitvic z Zagrzebia autostradą A1 czyli drogą E71. W Karlovaću skręcamy w lewo na drogę krajową nr 1. Można też pojechać znacznie dalej i w lewo kierować się dopiero w Ośtariju, jadąc dalej drogą nr 42 i wypatrując drogowskazów wskazujących na Jeziora Plitwickie.

Czytaj więcej: Zakład wielkopiecowy Bobrza

Inny wariant trzeba przyjąć jadąc od południa. Na przykład z Dalmacji.
Jeśli są problemy z dotarciem, można kliknąć w Google Maps. Sztuczna inteligencja na pewno doprowadzi do celu. Miejmy nadzieję, że to przydatna odpowiedź na pytanie, co zwiedzić w Chorwacji?Do parku prowadzą dwa wejścia: to jest wejście pierwsze, nr 1, przez wielu zalecane, bo wszystkie najpiękniejsze rzeczy można tu obejrzeć, nim się człowiek zmęczy:A to wejście drugie (wejście nr 2), które najpiękniejsze widoki zostawia na sam koniec. Wybrać trzeba samemu.Można także pozwiedzać trochę w komputerze. Kamera Google dotarła do tego miejsca i niektóre ścieżki są dostępne w internecie:Sprawdź pogodę w Jeziorach Plitwickich:
Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!