09 lipca 2020

Zabytkowy most kolejowy w Podczerwonem. Wyjątkowa trasa rowerowa

Most kolejowy w Podczerwonem, a właściwie most rowerowy w Podczerwonem (woj. małopolskie), to stalowa nitowana konstrukcja, która łączy brzegi rzeki Czarny Dunajec na szesnastym kilometrze trasy kolejowej nr 118 Nowy Targ Fabryczny - Sucha Hora na Słowacji. Trasą tą można było przed wielu laty dojechać do Suchej Hory, Trsteny i dalej do stacji Kralovany na Słowacji. Obecnie linia kolejowa po stronie słowackiej jest nieczynna, a po stronie polskiej została rozebrana zarządzeniem ministra transportu i gospodarki morskiej z 18 lipca 1991 roku. Przez cały PRL brakowało odcinka przez granicę, który nigdy nie został odbudowany.

Czytaj więcej: Dąb Mieszko w Warszawie

Dziś w miejscu trasy kolejowej funkcjonuje droga dla rowerów wykorzystująca nasypy i obiekty kolejowe. Jej budowa po polskiej stronie rozpoczęła się w 2014 roku. A sam most został wyremontowany, pomalowany, wyposażony w drewniane podłoże i świetnie nadaje się na krótki wypoczynek oraz selfie. Przy przeprawie zbudowany został od strony Nowego Targu punkt postoju dla rowerzystów.

Stuletnia linia zamienia się w rowerową

Pociągi na tej trasie kursowały od 1907 roku, nie było bowiem granicy, tylko Cesarstwo Austro-Węgierskie, więc nie było problemu jakichś formalności. Gdy po drugiej wojnie światowej pojawiła się granica, odcinek graniczny został zdemontowany. Pociągi pasażerskie, ciągnione głównie przez parowozy, kursowały po stronie polskiej do 1981 roku.

Czytaj więcej: Zakład wielkopiecowy Bobrza

Pamiętam je jeszcze, widok dymiącej lokomotywy ciągnącej skład osobowy jest obrazem niezapomnianym. Później jeszcze przez parę lat jeździły tamtędy pociągi towarowe, które dostarczały do stacji w Czarnym Dunajcu m. in. węgiel, kruszywo i inne towary. Pociągi już nie pojadą na tym odcinku, ale można podróżować tędy na rowerze lub przystanąć obok mostu podczas wycieczki samochodem.

Plażowanie na podhalańskich kamieniach

W korycie rzeki znajdują się stopnie wodne spiętrzające nurt. W lewo odchodzi cembrowany kamieniem szeroki kanał, prowadzący wodę do dawnego tartaku bądź młyna. Zdaje się, że obecnie woda napędza niewielką turbinę (tego nie sprawdziłem). Poziom wody można sprawdzić na dwóch wodowskazach.
Teren, choć kamienisty, to nadaje się do plażowania. Jednak, gdy my tam byliśmy, woda w rzece niezbyt dobrze pachniała po burzach.

Czytaj więcej: Kościół drewniany w Skrzydlnej

Jak dojechać do mostu rowerowego w Podczerwonem? Most rowerowy w Podczerwonem znajduje się niedaleko drogi Czarny Dunajec - Chochołów. Dojazd do mostu rowerowego w Podczerwonem jest bardzo prosty. Można do niego podjechać na rowerze jadąc drogą dla rowerów od Nowego Targu, albo samochodem z Czarnego Dunajca bądź od Chochołowa - skręcając w drogę gruntową w kierunku rzeki.
W razie problemów z dotarciem zawsze można kliknąć w Mapy Google.

A tutaj zdalne zwiedzanie z Google Street View:Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!