24 sierpnia 2023

Wodospady rzeki Krka. Czego nie wolno zrobić w Skradinskim Buku?

Park Narodowy Krka to jeden ze skarbów Chorwacji. Zjawiska krasowe są w tym bałkańskim kraju szczególnie polecanym celem wycieczek turystycznych. Rzeka Krka przebija się przez trawertynowe progi, spadając z nich dziesiątkami kaskad. To wodospad Skradinsky Buk. Tworzą się w tym miejscu spektakularne fontanny, opadające swobodnie przy wtórze ogłuszającego huku wody, w obłokach świetlistej wodnej mgły. W dole znajduje się rozległa laguna, w której do 2021 roku turyści mogli się kąpać. Dziś jest to jednak zabronione. Można ją jedynie obejrzeć z drewnianej kładki. Wielu turystów z Polski dziwi się, dlaczego nie dopuszcza się plażowania? Dzięki jednej regulacji z rezerwatu zniknęła odpustowo-plażowa wrzawa, a przyroda zyskała należytą oprawę.

Wycieczka do wodospadu Skradinski Buk

Wjechaliśmy w okolice Parku Narodowego Krka przez Skradin, podobno ulubione miasteczko Billa Gatesa. W Skradinie znajduje się punkt Parku Narodowego Krka, w których można kupić bilety na wycieczkę statkiem z portu w Skradinie do wodospadu Skradinski Buk. Statek wycieczkowy Majka Danica zawiózł nas do pływającego betonowego nabrzeża w cieśninie ... u wylotu rzeki Krka z krasu skradińskiego. Rejs trwa około kwadransa. Po drodze można obejrzeć urokliwe okolice wylotu kanionu rzeki Krka i jej ujścia do Morza Adriatyckiego. Dobijając do przystani idziemy do recepcji parku, można tam skorzystać z talety, odpocząć, a po powrocie posilić się w budkach oferujących lokalne przysmaki. Można także kupić całkiem ładne pamiątki. Tu na przystani zaczęła się nasza wyprawa

Czytaj więcej: Kapitańska legenda Orebicia

Turyści mają do dyspozycji wygodną ścieżkę, którą można pokonać z małymi dziećmi w wózkach. Obejrzeć można wszystkie niemal kaskady, które są po drodze. Pozostałe atrakcje to pozostałości mniejszego młyna wodnego, folusza, maleńki kościółek, stara kuźnia, są też zabudowania dawnej elektrowni wodnej Krka urochomionej w 1895 roku w dwa dni po tym jak Nikola Tesla - Chorwat z pochodzenia - uruchomił swoją elektrownię przy wodospadach Niagara w USA. Wystawa na ten temat jest w odnowionym przemysłowym młynie wodnym. Trzeba jednak pamiętać, by zejść do niego w prawo na początku trasy zwiedzania. Trasę do wodowospadu można także pokonać pieszo. Zaraz za Skradinem w okolicy starego mostu na rzece Krka mamy wejście do parku narodowego. Trasa piesza, którą można także jechać na rowerze, liczy cztery kilometry. Do parku można także wejść innym wejściem we wsi Lozovac. Można stamtąd dotrzeć do Skradinskiego Buku w 10 minut. Od kwietnia do października park zapewnia bowiem turystom bezpłatny autobus.

Park Narodowy Krka w Chorwacji

Park Narodowy Krka zajmuje 109 km kwadratowych powierzchni i od 1985 roku obejmuje wybrzeże dolnego odcinka chorwackiej rzeki Krka. I bardzi dobrze, bo piękno krasowych utworów, które mozna znaleźć w jej biegu, wymaga ustawowej, państwowej ochrony. Siedem wodospadów i zbudowane z wapiennych osadów przegradzające ją bariery wapienne, to przykłady zjawisk krasowych unikatowe w skali światowej. Park leży w żupanii szybeńsko-knińskiej. Ochroną objęte są dwa klilometry biegu rzeki od Knina do Skradina owaz dolny odcinek rzeki Ćikoli.

Czytaj więcej: Jakie zwierzęta żyją w Chorwacji?

W rozlewiskach rzeki żyją liczne płazy, można spotkać gady. W czasie naszej wycieczki widzieliśmy polującą na granicy lądu i wody żmiję, która nie wahała się przepłynąć przez staw. Nie brakuje tu ryb, które można obserwować na wyciągnięcie ręki. Rośnie tu 1186 różnych gatunków roślin. Ponadto obszar ten to ważny punkt na mapach wędrówek ptaków. Stąd duże zainteresowanie parkiem i rzeką Krka ornitologów. Wokół nie brakuje zabytków. Część z nich związana jest z rzeką i wykorzystywaniem energii wody. Ale są i starsze, sięgające w głąb przeszłości.

Co jeszcze zwiedzić w Parku Narodowym Krka?

W Parku Narodowym Krka warto jeszcze odwiedzić wodospad Roški Slap, 36 km od źródła rzeki Krki, którego nazwa wywodzi się od nazwy twierdzy Rog czyli Róg, znajdującej się niegdyś na prawym brzegu rzeki opodal wsi Rupe. Można do niego dotrzeć statkiem, a rejs i zwiedzanie trwają łącznie cztety godziny. W tym miejscu rzeka Krka spada z wysokości 15 metrów do jeziora Visovackiego. Do wodospadu Roški Slap można dotrzeć statkiem z okolic Skradinskiego Buku.    

Czytaj więcej: Most na Półwysep Peljeszac

W parku i okolicach warto odwiedzić pozostałości rzymskiego wodociągu Scardony, pozostałości rzymskiego obozu wojskowego w Burnum oraz resztki twierdz chorwackich ze średniowiecza powstałych w XIV wieku: Trošenj, Nečvena, Bogočina, Karnička i Klujcica. Warto odwiedzić franciszkansli kościół Matki Boskiej Visovackiej oraz klasztor pod wezwaniem Matki Boskiej Łaskawej na wyspie Visowac, dokąd oferowane są dwugodzinne rejsy statkiem. Koniecznie należy obejrzeć monastyr Krka pod wezwaniem św. Michała Archanioła, do którego także dotrzemy statkiem przy okazji zwiedzając twierdze Nošenj i Nevcen. Wycieczka trwa 2,5 godziny. Warta uwagi jest jaskinia Ozidana Pecina. Łącznie w parku jest 47 kilometrów ścieżek dla pieszych. Jest też 270 km tras dla rowerzystów.

Jak dojechać do wodospadu Skradinsky Buk?

Dotarcie do Skradinu to bardzo prosta sprawa. Z północy Chorwacji jedziemy na południe autostradą E65. Zjeżdżamy zniej na 21. zjeździe "Skradin". Po opłaceniu przejazdu na bramkach skręcamy w prawo na pobliskim skrzyżowaniu i jedziemy przez Skradinsko Polje do Skradinu.

Czytaj więcej: Muzeum neandertalczyka w Krapinie

To zaledwie kilka kilometrów. Ale w razie problemów z trafieniem do wejścia w Skradinie, można kliknąć w Mapy Google.Bilety wstępu do Parku Narodowego Krka uprawniające do wstępu z rejsem statkiem z portu w Skradinie.
Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!