19 sierpnia 2023

Jechaliśmy przez Pelješki most. Tak wygląda przeprawa na półwysep Peljesač

Lubię mosty, bo most to zawsze był tryumf ludzkiej myśli nad odległością. Nawet najkrótsza kładeczka jest dowodem na moc rozumu, która skraca.l odległości, przybliża nas do siebie. A ten most oszałamia, to pewne. Przeprawa przerzucona nad Adriatykiem umożliwia dziś szybszy wjazd na dziki i górzysty półwysep Peljesač. Gdy go nie było, trzeba było nadrabiać drogi na kontynent, jadąc przez Bośnię i Hercegowinę, by z drogi na Dubrownik skręcić w odpowiednim miejscu na Orebič, główne miasteczko na półwyspie. Jak przejechać przez Pelješki most?

Most Peljesač ciekawostki

Po co Chorwatom gigantyczny most? Od 1699 roku państwo leżące nad Adriatykiem ma wybrzeże przedzielone wąskim paskien należącym do Bośni i Hercegowiny. By dojechać do Dubrownika, trzeba było przejeżdżać przez granicę. Dlatego w 2007 roku rozpoczęła się budowa ogromnej przeprawy liczącej 2404 metry. Budowa trwała do 2021 roku. Most ma 55 metrów wysokości i 13 przęseł, z których najdłuższe ma rozpiętość 285 metrów. Najwyższe pylony mają 240 metrów wysokości, licząc od dna oraz 170 metrów od poziomu morza i 115 metrów od poziomu jezdni
Wantowym, czyli podwieszanym na linach, mostem przejedziemy nad Kanałem Neretwiańskim lub inaczej Kanałem Malego Stona. Budowla przypomina gargantuicznych rozmiarów harfę. Na drugą stronę cieśniny przejedziemy drogą, która w każdą stronę ma jedno pasmo dla ruchu z oddzielonym ciągłą linią pasem awaryjnym. Z boku są wysokie barierki z przezroczystych podłużnych paneli, prawdopodobnie chroniące przed tutejszymi wiatrami. Most ten otwarto 26 lipca 2022 roku. Uroczystość uświetnił przejazd przez przeprawę najmocniejszego elektrycznego super samochodu Rimac Nevera produkcji chorwackiej. Most dobrze widać z parkingu Odmorište Komarna. Na pobliskim wzgórzu jest pomnik anioła Angeo Duje.

Ile kosztuje przejazd przez Most Peljeszac?

Podróżni jadący do Dubrownika i na wyspę Korčula zastanawia się, czy przejazd przez most Pelješac jest płatny oraz ile kosztuje przejazd przez nowy most w Chorwacji? W Chorwacji płaci się za przejazd drogami. Czy jest jakaś opłata za przejazd przez most Pelješac? Czy most Peljesac jest płatny? Inne pytania to: most do Dubrownika, cena przejazdu? Czy nowy most w Chorwacji ma cenę przejazdu? Czy przejazd mostem Peljeszac do Dubrownika jest płatny? Czy most do Dubrownika jest płatny? Czy most w Chorwacji pozawlający ominąć Bośnię i Hercegowinę jest płatny?


Sprawdziliśmy, na te pytania jest bardzo jasna odpowiedź. Przejazd przez most Pelješac jest niezakłócony. Przed wjazdem na most Peljeszac nie znajuje się "Cestarina" czyli bramki do pobierania opłat. Przejazd przez nowy most Pelješac w Chorwacji nie jest płatny. Dojazd przez most Peljeszac do Dubrownika i w kierunku wyspy Korčula jest darmowy. Na moście Peljeszac nie są pobierane żadne opłaty. Jazda mostem Peljeszac jest za darmo.

Jak dojechać na Most Peljeszac?

Jak dojechać na Peljeszac? Dojazd na most Peljesač jest nieskomplikowany. Z autostrady E65 skręcamy w rejonie miejscowości Mali Prolog przed granicą z Bośnią i Hercegowiną na Rogotin. Pojawią się znaki: Peljesač.

Czytaj więcej: Chorwackie uliczne muzeum gratów

W Rogotinie przejedziemy przez most Rogotinski. Następnie przez Opuzen docieramy w okolice miejscowości Komarna., do której nie zjeżdżamy, bo droga prowadzi wysoko, do przyczółka mostu.
Jeśli ktoś się pogubi, to najłatwiej będzie zawierzyć aplikacji Google Maps.
Zobacz zdjęcia zrobione z parkingu Odmorište Komarna po kontynentalnej stronie zatoki.
Widok z parikingu Odmorište Komarna.

Tutaj można się odświeżyć przed przeprawą po długiej podróży z Polski.W stronę Peljeszaca.

Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!